Kedimi Kısırlaştırdım Kaç Gun Boyunca Yarayı Yalamaması Lazım?

Draannn

Dişi kedimi cuma gun sabah 12 gibi kısırlaştırdık, o zamandan beri hala yemek yemedi ve suda içmedi sıkıntı olur mu ya da agzına koymayı mı denemeliyim, cumartesi sabahtan itibaren yakalık kullanmayı tercih ettik arada yalamaya çalışıyor, kaç gun boyunca yakalık kullanmalı veterinerimiz buna dair bir şey söylemedi çünkü Çarşamba gunu işe tekrar başlamam gerekecek evde yakalıksız dursa ve yarasını yalasa sorun olur mu yoksa evde tek bırakırken yakalık takmaya devam etmeli miyim

5 CEVAP

Ozlemkopuk

10 günden fazla kalıyor diye biliyorum yakalık fakat oda hayvanlarda strese yol açabiliyor ona sebep yemiyor olabilir. Sevdiği yaş mama vs varsa az az verebilirsiniz çok sorun olmaz. Birde dişi kedilere bazı klinikler zibin giydiriyor boyunluk takmaktansa daha rahat ediyolar diye. İsterseniz hekiminizle konuşup onu giydirebilirsiniz bence daha iyi olur. Geçmiş olsun tez zamanda iyilesmesini dilerim

Dikişlerini açmaması ve enfeksiyon kapmamasi için yarasını yalamamasına dikkat edin, benimki yakalığı çıkarıp attığı için kedime bebek kıyafetini gövdesine göre kesip giydirmistim yarasına her gün pansuman yapmıştık daha sonra giysisini yine giydirmistim bu sayede 10 günde falan baya dikişleri iyilesmisti umarım sizin kediniz de hızlı ve sağlıklı şekilde iyileşir ♥️

ssedef28

merhaba ben kedime yakalık takmadım veterinerimiz yalamaz gerek yok demişti gerçekten de hiç dokunmadı yalamadı. mavi sprey sıkmıştı o bölgeye belki onun kokusundan dolayı yalamamıştır. kendine geldikten sonra gözlemleyin dikişi hiç yalamıyor sadece kokluyor bırakıyorsa takmayın ama sürekli yalamaya çalışıyorsa takmanız lazım

Tam 10 gün boyunca dikiş yerini yalamaması lazım. Hem enfeksiyon kapabilir. Hemde dikişleri dişleriyle sökerek kanamaya ve daha ciddi durumlara sebep olabilir. O yüzden ya bir yakalık yada ameliyat sonrası için üretilen kıyafetlerden giydirmenizi tavsiye ederim. Kediler doğaları gereği sürekli yalandıklarından 10 günde ciddi bir süre. Bizde bu yüzden ara ara yakalığını çıkarıp,yarasını elimizle kollayarak kendisini yalamasına isin verdik. Böylece oda rahat etti.

1 ay önce kedimiz karamel'e kısırlaştırma operasyonu yapıldı ortalama 7, 8 saat sonra narkozdan çıktı 24 saat sonra yemek yemeye başladı ancak yakalık 1 hafta çıkaramadık.