Yavru Kedi Göz Çapaklanması

ecrin_duman

Yavru kedimin göz kenarında kahverengi çapak gibi(çapak da olabilir) bir şeyler oluyor. Kediler çok uyudukları için normal mi, bugün açık sarımsı kahverengi arasında püre gibi bir şey vardı, uyuduğu için tam tespit edemedim. İltihap falan olabilir mi veya normal mi küçük ve hareketli olduğu için kafasını falan ister istemez bir yerlere de çarpabiliyor endişeleniyorum

3 CEVAP

Poki

Size tavsiyem; internetten "Crystalin antiseptik dezenfektan" alıp gün içerisinde bir kaç defa pamuğa iyice sıkıp onunla kedinizin gözlerini temizlemeniz. Bizde de doğduğundan beri aynı sorun var bir türlü düzelmiyor alıştım artık, veterinerler de normal olduğunu söylüyor ama daha fazla sorun olmaması ve temiz kalması için günde birkaç defa kesinlikle uyguluyorum.

aslihan_e

Ilık çay demine pamuk batırıp göz kapağı üzerinde biraz bekleterek silebilirsiniz. Kısık görünüm, kapanıp zor açılırsa, yoğun şekilde yeşil çapaklanma oluşursa o zaman enfeksiyon geliştiğini anlarsınız, ilaç kullanması gerekebilir. Kafa çarpmaktan kolay kolay bir şey olmaz kedi yavrularına, onlar ninja gibiler. Gözlerinde sorun oluşma sebebi genelde virüslerdir. Vücutlarında annelerinden geçen virüsler taşıyorlar, bizdeki Hepatit B hastalığı gibi hayat boyu taşıyıcı oluyorlar (Feline Herpes ve Korona virüs için), bu virüsler gözlerde enfeksiyon oluşturmaya çok meyilliler. Yavrular bağışıklıkları gelişene kadar göz enfeksiyonlarına yatkınlar. Şanslı olanlarda sadece basit çapaklanma oluşuyor, sahipsiz kedi yavrularınınsa çoğu enfeksiyonun ilerlemesi yüzden körlük yaşar. Sizinkinde enfeksiyon oluşsa bile erken müdahale ile sorunu çözersiniz. Şimdilik ciddi bir şey yoktur, çay çok etkili bir antioksidan, illa ki faydası olur. Biraz çapaklanma normal ama fazlası bir şeylerin ters gitme belirtisi olabilir. O nedenle birkaç gün göz bakımlarına dikkat edin.

21gumus

Bunu bizde yaşadık maalesef dikkatli olunmazsa göz enfeksiyonuna hatta ileleride göz kaybına bile neden olabilir. Önüne geçmek için her gün kedinizin göz çevresini, çapaklanmış bölgeyi çay ile ısaltın çay gözünde 15 dk kadar dursun daha sonra ılık bir su ile çayı temizleyin ve kurulayın. Bu şekilde enfeksiyonun önüne geçmiş olacaksınız fakat işe yaramazsa veteriner hekiminden bir göz damlası alıp gün içinde 2-3 vakitte ve her vakitte 3-4 damla damlatabilirsiniz. Ne kadar çok vakit uygularsanız o kadar çabuk iyileşecektir. Geçmiş olsun 💗🐾