Erkek Kedilerim Hakkında?

nesli2456

Ikı erkek kedım var yaşları 3.5 ve 4 kısır değiller. Dışarı çıkıyorlar eve girerler küçüklukten beri böyle alıştılar aşıları var sağlıklıarı iyi. Küçükken araları çok iyiydi ama son 2 3 aydır sürekli kavga edıyorlar evde dışarda sürekli kavga halindeler. Tavsıye üzerine mama, su ve tuvalet kaplarını ayırdım ama hâlâ kavga edıyorlar. Kısırlaştırımaya karşı değilim dişi kedim kısırdır ama erkek kedilermin yaşları büyüdü ameliyat da sorun çıkar diye korkuyorum napmam gerek kısırlaştırma harici :( bilgisi olan var mı nasıl kavga etmelerine engel olurum.

1 CEVAP

aslihan_e

Kısır değillerse düzelmeleri çok zor maalesef. Dışarıda zaten evde iyi geçinen kediler bile kavgaya meyilli olur. Benim erkek kedimin biri rahmetli kardeşinin kulağını koparıyordu neredeyse, yırttı bayağı ama ikisini de kısırlaştırdıktan sonra hiç kavga etmediler. Biraz da sizin tavrınız önemli, en azından evde sözünüzü geçirmeye çalışacaksınız. Eskiden 4 yaş nedir ki, genç daha kısırlaştırın derdim ama 4 yaşındaki kedimi vetener dede sandığında (Gerçi o bayağı saçmalamıştı, beyaz tüyleri var diye yaşlı dedi) diğer kedime baktığımda eskisine göre fitliğini kaybettiğini gördüğümde artık öyle diyemiyorum. Yaşlı kedilerim de var ama sanırım 8 yaşındaki kedim yaşlılıktan vefat ettiğinde her kedinin gerçekten 10 15 yaşında yaşlanmadığını tam olarak anladım. Zaten eğer sokağa çıkışları varsa mesela ev kedisi 7 yaşında diyelim 50 yaşında sayılıyorsa sokağa çıkan 70-80 sayılıyormuş. O yüzden sizi haksız göremem, durumun çözülmesi şansa kalmış.