Kedimin Alerji Sorunu & Sürecim

bibi08

Herkese merhaba benim kedim ile benzer sorun yaşayan var mı diye sormak istedim. Öncelikle kedimin yavruluk döneminde arka bocağında beyaz beyaz sivilce benzeri bir sırayı görmem ile benim maceram başladı başlarda ciddi gibi görünmez iken zamanla ısırarak ve küçük küçük yaralar açarak sorunun büyümesine yol açtı kliniğe gidince hipoalerjenik mama ve krem ile sorun çözüldü ancak bir süre sonra diğer bacağında başladı ve ilerledi daha sonra evde antibiyotik tedavisi ve kremler kullanmamıza rağmen yüksek ateş sorunu ile karşılaştık ve kliniğe götürdüğümüzde serum almak zorunda kaldı ve ateşi düştükten sonra da antibiyotik +kortizon tedavisine başlandı vt hekim bunları iğne ile yaptı ve elizabeth yakalık kullanmamızı istedi 1 hafta-10 gün aralığında yara aşama aşama azaldı ve iyileşti ancak bundan 3 gün önce çenesinde internette ne kadar araştırmama rağmen benzerini göremediğim bir yara oluştu sıra şeklinde ve içi dolu. Kaşıdığını görmedim ancak yine de kliniğe götürdüm ciddi gibi olduğunu düşünmedi ve mama kaplarını değiştirmemi istedi metal kaplardan porselen kaplara geçtim ancak yaranın üst dudağa yayılması ile resimlerini vt hekime gönderdim o da alerjik ilerlemenin ağız çevresinde başladığını söyledi ve

virbac digestive mamaya geçirdi ve elizabeth yakalık takmamı istedi +sırt damlası verdi (ben mantar olabileceğini de düşündüm ancak öyle olmadığını söyledi mantar belirtileri yok ve durumu mantar gibi dursa da seyri farklı bir alerji çeşidi) benim de ilk defa duyduğum bir damla bu kullanımı da farklı bir ürün soran olursa tartışmak isterim ve sizce süreci nasıl sürdürdüğümü de sormak isterim sonuçta bir hayvan sahibi olarak her ne kadar elimden geleni yapsam da belki de gözden kaçırdığım bir nokta vardır sizin de görüşleriniz benim için çok değerli sonuçta ilk defa hayvan sahibi oluyorum ve deneyimim yok ama araştırıyorum ve ona en iyi ortamı sağlamaya çalışıyorum. Sizlerin görüşlerinizi ve deneyimlerinizi dinlemekten keyif alırım teşekkür ederim.

2 CEVAP

Mini2019

Doğal olmayan gıdalarla beslediğimiz sürece bu tarz sorunları hep yaşayacağız.. Eskiden kapımızda, sokağımızda beslediğimiz kediler bu tarz sorunlarla karşılaşmazdı..
Maalesef bir tedavisi yok alerjinin..
Farklı veteriner ve dermatologlara göstermekte fayda var. Ben profesöre kadar gittim mesela.. Bununla yaşamayı öğreneceksin dedi açıkça.

yaraları oksijenli su ya da batikonla silin.. ( ben crystalin ve gümüş iyonlu sularla da siliyorum)
tırnakları kısaltmak derin yaraları önlüyor.
yediği mamaları da değiştirmek ( tavuk içerikli besleniyorsa, balıklıya geçip denemek gibi ) hatta çiğ beslemek de kaşıntının önüne geçebiliyor.
evi temizlerken kimyasallardan uzak durmak, evde toz oluşumunu önlemek, dış parazitleri düzenli yapmak, çamaşır deterjanlarını değiştirmek de başlıca dikkat edilmesi gerekenler arasında...

bibi08

Çok teşekkür ederim evet tavuk içerikli mamalardan yavruluk döneminde kullanmayı bıraktık ancak alerji sorunu devam etti maalesef alerjiyi kediden tam olarak uzaklaştırmak mümkün değil nasıl olsa bizlerin de alerjik sorunları ve reaksiyonları olabiliyor ancak kedi gibi bir canlıda skala çok dar yani tam olarak neyden etkilendiğini anlamak zor ve dediğiniz gibi çeşitli kişilere ve hekimlere başvurmakta fayda var odasını hergün süpürüyorum ve alkolsüz mendiller ile sık sık dolaştığı bölgeleri siliyorum genel olarak temiz bir ortamda arada balkona çıkarsam bile temizlik yapmadan çıkarmıyorum elimden geleni yapmama rağmen yine de küçük küçük yaralar ile başlıyor ve yoğun ilgi sonucu hafifliyor 😅 çok teşekkür ederim ederim dediklerinizi aklımda tutacağım