Kedime Kortizon Ve Antibiyotik Tedavisi Yapılıyor

Merhabalar kedimde eozonfilik granülom teşhisi kondu. Dudağında ağzının içinde ve patilerinde yaralar çıkıyordu bağışıklığı çok yüksek olduğu için oluyormuş. kortizon oldu ve her gün antibiyotik iğne oluyor. yaralarına krem sürüyorum ağzına da damla damlatıyorum vs. kedim tedaviye başladığımızdan beri aşırı halsizleşti hep yatıyor. çok hareketli bir kediydi şu an hiç enerjisi yok bu normal bir durum mu tedaviden sonra eski haline gelir mi daha önce böyle bir şey yaşayan var mı yardım edin lütfen

7 CEVAP

aslihan_e

Kortizon tedavisi gördüğü için öyle olması çok görülen bir durum. Tabi ki tedavisi bitince düzelir. Yalnız halsizlik dışında sorun yaşarsanız hemen veteriner yardımı alın.

ssedef28

merhaba benim kedimin arka bacağında da olmuştu sadece veterinere götürdüğüm gün doku yenileyici, antibiyotik ve mide koruyucu vurulmuştu doku yenileyici diye bahsettiği kortizon muydu bilmiyorum. ync derma cure spreyi düzenli kullandık birkaç gün içerisinde yarası kuruyup kabuklanmıştı. benimki ilk defa o zaman veterinere bir hastalık yüzünden gitmişti eve geldiğimde çok halsizdi 2-3 gün mama yemedi oyun oynamıyordu saklanarak uyuyordu hatta birkaç tane mama yiyip kusuyordu yediğini hemen çıkartıyordu:(( lütfen veterinerinize danışıp bahsettiğim spreyi alın çok hızlı bir şekilde iyileştirdi ve 1 haftada falan oradaki dökülen tüyleri minik minik çıkmaya başlamıştı. ağız içinde kullanılmıyor sanırım ama bacağında kullanabilirsiniz. ayrıca veterinerimiz kedimin o bölgeyi yalayıp enfeksiyon kapmaması için yakalık kullanmamızı istemişti. bizimkinin geçen yıl yeni eve taşındığımızda temizlikte kullandığımız yoğun deterjanlardan kaynaklandığını söylemişti

kortizonu pazar gunu olmustu depo kortizon dedi doktor. pazar gununden itibaren iki gundur antibiyotik ve bephanten ampul igne vuruluyor. normaldir degil mi

aslihan_e

Normal tabi ki, kortizon vurulan çoğu kediler robot gibi olurlar, böyle yaşam enerjisi tamamen gitti, sadece nefes alıyor sanki dersiniz. Hayvanı tamamen durgunlaştıran bir iğne. Bazen bu durum haftalarca sürebiliyor, bazen de daha çabuk geçer. Sadece sık ve günlerce süren kusma olursa, kakasında siyahlık, kan, durmadan su içme ve çişe çıkma, çişini tutamama, hızlı kilo kaybı, hiç yerinden kalkamama gibi durumlar olursa o zaman terslik var demektir. Kortizon iğnesi aslında kediler için biraz riskli bir iğne ama ancak sizinkinin durumundaki kediler gibi çok mecbur kalındığında yapılır. Enerji kaybı olması ise çok normal, sık görülen bir yan etki. İnşallah sağlığına kavuşur kediniz bir an önce.

Edaercan

Şu an benim kedim de ayni durumda bugun 5 ci antibiotik oldu ..1 defa kortizon oldu ..çok agrisi var ön iki patisi dahada vahim .takip ediyorum sizdegi gelişmeleri.çok geçmiş olsun

@aslihan_e
istahinda bir sey yok cok sukur kusmasi ishali falan da yok biraz az su iciyor sadece. cok su icsin diye ugrasiyorum insallah onu da hallederiz cok tesekkur ederim

@ssedef28
bize crystalin sprey verdiler agzinin icine de kullaniyoruz spreyi kac haftadir kullaniyoruz fakat bir ise yaramadi kan degeri yuksek oldugu icin icerden tedavi etmemiz gerektigini soylediler kendi kendine asla iyilesmiyor simdi ikiser igne oluyor insallah bir an once duzelir yakalik da takildi ama kusmasi yoo sadece halsizlik var mama da yiyor biraz az su iciyor sadece

@edaercan
cok tesekkur ederim size de cok gecmis olsun insallah yavrularimiz bir an once iyilesir pansuman yapiyor musunuz patisine? bir de bizim kedimizin patisine kum yapisiyor yarasi daha kotu oluyor diye cam peletine gectik o yapismiyor belki size de iyi gelir

Betuoztrk

Merhaba acaba hangi kremi sürüyorsunuz o bölgelere