1 Yıldır Geçmeyen Kaşıntı

Kedimin bir yıl önce çene aknesi ile başlayan sonrasında testlerde egzama mantar alerji karışımı bir şeye dönüştüğü söylenen bir yara süreci oldu. 3 kez veteriner değiştirdik en son lazer tedavisi ve krem ile 1 ayda bayağı düzeldi tabi bu sürede hep boyunluk taktı. 1 aydır boyunluğu çıkardık ve yine çenesini kanatana kadar kasıyor. Her gün daha çok kanatıyor. Kullanmadığım krem denemediğim yol kalmadı çok çaresiz hissediyorum tamamen iyileştiği halde yine aynı hale getirmesi alışkanlık haline getirdiğini gösteriyor benzer bir durum yaşayan var mı ne yapabilirim daha fazla?

8 CEVAP

venusdori

benim kedimde de bu yaza kadar bir yıl boyunca aynıları vardı sürekli kanatıyordu kendini kaşınıyordu ve tüyleri dökülüyordu üç tane veterinere falan gittik hepsi farklı şeyler söyledi mantar alerji egzama… mantar olmadığından emin olduk egzama olduğunu düşünüyoruz kedim hep kaloriferin üstünde yatardı kaloriferleri kapattığımızdan beri düzelmeye başladı şu an birkaç küçük yara dışında bir şeyi yok neyse ki. kedinizin fazla sıcağa yatmasına falan izin vermeyin, travazol krem var en iyi o geldi kedime düzenli sürdüğümüz zaman bütün yaraları iyileşti hala arada ufak tefek yerlere sürüyoruz onu önerebilirim bir de kedi bit tarağı ile kabuklarını temizleyebilirsiniz o da kaşınma yapabilir umarım bir yardımı dokunur çünkü bununla ilgili neredeyse hiç bilgi yok internette…

Açıkçası artık egzema mantar veya alerji olduğunu düşünmüyorum çünkü önceki süreçte çenesi açıktı tüy çıkamıyordu ama tedaviden sonra tüylendi. Şimdi tamamen kendi yapiyor herhangi bir yara kabuk şişkinlik yok kendi kaşıya kaşıya kanatıyor hatta iki tirnağının denk geldiği şekilde dökmüş tüylerini. Psikolojisi bozuldu bu tedavi sürecinde diye düşünüyorum 😢 bazen saatlerce unutuyor bazense histerik bir şekilde kaşımaya başlıyor tırnak yemek gibi bir şey oldu sanırım.

ventricosa

Benim kedim mantar geçirmişti mantar olduğu ilk zamanlar kanatana kadar ısırıyordu kuyruğunu psikolojisini bozar diye boyunluk takmak istemedim, dermacream verdi veteriner onu sürdüm, sizin kedinize de iyi gelir mi bilmiyorum ama benim kedime iyi gelmişti tedavi etmese bile kaşıntısını geçiriyordu tedavisi de devam ettiği için bir yandan atlattı daha sonra o bölge kabuk bağladı sonra yavaş yavaş tüy çıkmaya başladı şu an hiç o halde değilmiş gibi tüy var kuyruğunda. Belki siz de o tarz bir kremle kaşıntısını azaltırsınız bir de dikkatini oyuna çekecek bir oyuncak olabilir ben kedime pinpon topu aldım mesela evin içinde topu kovalıyor dikkati dağılıyor

Ketonmanya

Merhabalar.

Öncelikle çok geçmiş olsun. Kedinizin kan testleri de yapıldı mı bu süreçte? Kanatana kadar kaşımak ayrıca karaciğer enzimlerinin bozukluğunun da bir göstergesi. Sorun belki de dışarıda değil içeridedir.

Bol patili günler dilerim.

Mini2019

mamasını değiştirmeyi denediniz mi ? neler yaptınız süreçte mesela.. hangi seçenekleri elediniz ?
kaşıntı için kortizon denediniz mi. antidepresan denediniz mi hiç

çene aknesi için seramik mama kabı ve düşük tahıllı mama iyi geliyor ayrıca mamaya kantoron yağı damlatın biz bu sorunu sarı kantoron yağı ile çözdük.

Kortizonlu kremler
Kantaron yağı
Kortizon iğnesi
Antibiyotik iğneler
Lazer tedavisi
Özel karışım pomatlar
Madecassol vb merhemler
Takviye malt, yağlar
Sonuncusu royal canin veteriner serisi hipoalerjenik mama olmak üzere birçok mama değişikliği yaptık.
Geçen ay kısırlaştırmak için test yapıldı kanında da sorun yok hatta kısırlaştırma yarası hızlıca kapandı orayla oynamadı bile. Takıntılı bir şekilde sadece çenesini kaşıyor kanatıyor tüylerini yoluyor engel olunca da kuytu yerlere girip kaşıyor😢

Mini2019

peki kuru mama vermemeyi denediniz mi ? mesela 1 hafta sadece haşlanmış tavukla beslemek gibi