Ne Zaman Kısırlaştırmalıyım ?

Merhaba kedim 6 aylık olmak üzere kızgınlık döneminin başladığını nasıl anlarım ? Bir de biz bir kere çiftleştirdikten sonra kısırlaştıralım istiyorz. Eğer önümüzdeki ay çiftleştirirsek kısırlaştırmayı ne zaman yapmamız lazım ?
Bir sıkıntı daha var kuru mamayı çok yemiyor yumurta tavuk vb şeyler yedi mi gün boyu belki bir kere kuru mama yiyor o yüzden zayıf 1 kilo 200 gram ve beş ayı bitirdi altı aylık olmak üzere yani küçücük kedim nasıl büyüyüp kilo almasını sağlayabilirim

5 CEVAP

ilaydacakir

Çiftleştirip sağlığını riske atmayın bence. Özellikle zayıf bir kedi için çok yorucu olur. İlk kızgınlığını atlattıktan sonra kısırlaştırın hem ömrü uzasın hem de hastalıklara karşı korunmuş olsun

Emirrckr

7 aylık bir kedi kızgınlığa girse bile çiftleştirilmez.
Daha yavru kedi olarak geçiyor,kendi gelişimi tamamlanmadan hamile kalmamalı.
En az 1 yaşını beklemeniz lazım.
Fakat zaten zayıf bir kediyse birde onu ekstra doğumla,bebek büyütmeyle yormanıza hiç gerek yok.
Emzirirken bağışıklıkları daha da düşüyor ve isterseniz en zengin gıdalarla besleyin yine kilo kaybediyor.
Sağlığını hiçe atmaya gerek yok,kısırlaştırın o da mutlu olsun siz de rahat olun.

MelisRose

Merhaba,

kediniz yaşına girmeden çiftleşme önermem

SevimliCadi

Neden çiftleştirmeyi istiyorsunuz ki?

Kediniz dişiyse ve bir sağlık problemi vs. yoksa 6 aylıkken kısırlaştırabilirsiniz. Ancak sizinkinin kilosu az, anesteziyi kaldıramaz bu durumda. En az 2,5 kilo olmasını öneriyorlar genelde.

Balık yağı kullanabilirsiniz, kilo almasını sağlar. Yine de bu konuyu veterinerinizle görüşmenizi tavsiye ederim. Belki mamasının içeriği veya miktarı yeterli gelmiyordur ya da kedinizde gelişimsel bir bozukluk olabilir. En iyisi veterinerinize danışmak olur.

Kedimin erkek olduğunu yazmayı unutmuşum :)
Yani bir yaşına kadar kısırlaştırmım ve çifleştirmeyeyim mi ? İyi bi veterinerimiz var aslında ama tecrübeler önemli. Mama olarak da royal kullanıyorm. Çok mama denedim anca bunu yiyor ama işte çok az yiyor hep başka bir yiyecek arayışında vs.