Kedimin Bu Davranışı Geçer Mi?

Aysenacar

Merhabalar 14 aylık dişi bir kedim var, 1 ay önce tatile gideceğimiz için komşuya bıraktık ve tatil sırasında bize gün aşırı kadar sık bir yerlere işediğini söyledi. Tatilden geldiğimizde de kedi gene işedi yani bizim ev ortamı olmasına rağmen. Bunların hepsini kızgınlık sürecinde yaptı veterinere sorduğumuzda kısırlaştırsanız bile bu davranışı geçmeyebilir dedi. Sizce kızgınlıktan mı yapıyor yoksa psikolojik olarak kötü etkilendiği için mi yapıyor

1 CEVAP

aslihan_e

Öncelikle ilk önce kısırlaştırın ve tuvalet sayısını arttırın, gerekirse her köşeye bir tuvalet konulacak, kendiniz gün içerisinde birkaç defa tuvaletine götürüp çiş yapması için ısrar edin. Kısırlaştırdıktan sonra bir yıl boyunca çişe devam etme ihtimali var ama o süreçte siz tuvalete yapması için teşvik etmelisiniz. Yaptığı yerlere sevmediği narenciye kokusu falan sıkın. Doğru şekilde teşvik edilirse yapmayı bırakır. En başta yapmanız gereken şey bir an önce kısırlaştırmak yoksa gün geçtikçe dışarı yapmaya daha çok alışır ve ne yaparsanız yapın bu huyundan vazgeçmeyebilir. Kızgınlık çiş yapmasına neden olabilir ama stres durumunda daha da dışarı yapmaya meyilli olurlar, zamanla da tuvalet kullanmayı unuturlar bile.