Kedi Kısırlaştırma?

Kadakli1907

Kedimi kısırlaştırmalımıyım? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

4 CEVAP

aslihan_e

Kısır olmayan kedi evinizin her yerine çiş yapıp çoğu zaman bas bas bağırmıyor mu? Bunları yapmıyorsa, erkek kedi için sorun çıkmıyorsa kısırlaştırmasanız da olur ama sürekli eş isteyen kediyi mecbur kısırlaştıracaksınız. Hayvanın kendi psikolojisi de mahvolur. Götürüp çiftleştirdiğinizde çiftleştiği kediden çeşitli hastalıklar kapabilir. Kedi AIDS'i bile kapabiliyorlar. Evde yaşayan bir kediye kısırlaştırmadan bakmak çok zor, hayvanın kendisi için işkence. Fayda olarak prostat ve kanserden de korumuş olacaksınız. Dişi kedi için zaten şart. O çok kolay yumurtalık kanseri olabilir çiftleşmediği sürece, rahim iltihabı olabilir sık sık. Zarar olarak erkek kediler üretranın daralması sonucu kristal gibi problemlere biraz daha yatkın olabiliyorlar. Yaş mama tabi ki yardımcı olur ama bu işin asıl uzmanlarına göre o da fazlaca mineral içerdiğinden tamamen masum değil. Yaş mama yer ama kuru mama yiyip üstüne bol bol yaş mama yemesi iyi değil. Et haşlama ve suyu en koruyucu olanıdır.

Arietta

Bildiklerimi yazmaya gelmiştim ama üstte Aslıhan hanım baya güzel açıklamış. Kesinlikle kısırlaştırmalısınız, kilo problemi evet olabilir fakat bol oyun ve dikkatli beslenmeyle önüne geçilebilir. Ameliyat ettirirken sadece çok dikkat etmeniz gereken şeyler var, onu da sorarsanız açıklayabiliriz buradan sonrasında
Hem kediniz erkek de olsa dişi de olsa kızgınlık döneminde evden kaçma ihtimali çok yüksek. Dişiyse hamile gelecek ve bir sürü yavruya bakma, güvenilir sahiplendirme işlerinin yanısıra doğumdan sonra kediniz aşırı yıpranmış olacak belki de. Erkekse de çiftleşmeye kaçtığı için kavga edip yaralı dönme ya da dönmeme ihtimali olacak. Emin olun avantajları dezavantajlarından çok daha fazla

Magnetar

Kedilerin kısırlaştırılmasının faydaları yanında bazı riskleri de oluyor.

Kilo alırlar. Evet, kısırlaştırılan kediler kilo almaya ve ilkel keselerini büyütmeye yatkın oluyorlar.
Erkek kedilerin kronik sistit olma ihtimali artıyor.

Yukarıdaki her iki sorun için de yaş mama çözüm olacaktır. Yaş mama hem düşük kalorilidir, hem de yüksek su konsantrasyonu yüzünden sistit ihtimaline karşı en iyi çözümdür.

Bunun dışındaki her şey için kısırlaştırma iyidir. Kısaca kısırlaştırmadan elde edeceğiniz kazanım, negatif yönlerinden kat be kat yüksektir. Tercih sizin.

1 ay önce 26 haziran da kedimiz karamel'e kısırlaştırma operasyonu yapıldı kısırlaştırma operasyonu kedilerin ve köpeklerin özellikle de kedilerin ömrünü uzatır kanserden korur kısırlaştırma operasyonu sonrası kediler daha sevgi dolu olurlar
Agresyon (saldırganlık)
dışkı ve koku bırakma olayı son bulur
Üriner sistem enfeksiyonların en aza indirir ayrıca kısırlaştırma operasyonu kedilerin ömrünü 9 ila 13 yıl uzatıyor gaz anestezi ile kısırlaştırma operasyonu yapıldı 7 - 8 saatte anesteziyi üzerinden attı nacizane tavsiyem kedinizi kısırlaştırın.