Stresli Kediler İçin Etkili Yöntemler Var Mı?

Jayfeather

Merhaba, 6 yaşında kısır bir dişi kedim var. Nedenini anlamadığım şekilde gündüzleri çekilmez ruh hallerine bürünüyor. Saçma sapan volta atarak miyavlıyor ama bağırarak miyavlıyor. Günde sayısız defa oyun oynatamıyorum. Sürekli, her an ona zaman ayıracak durumum olmuyor. Bağırmalarına tahammül edemeyince ben de geriliyorum. Taranmayı seviyor. Her gün tarıyorum. Tarama sonrası biraz sakinleşiyor. Bağırdığında pek oyun da oynamıyor zaten. Bildiğim kadarıyla herhangi bir sağlık problemi yok. Anlamsız yere strese girip bağırmasından çok rahatsız oluyorum. Veteriner Veda Kot Bayoun tabletlerden önermişti. 10 gündür kullansam da pek etkisini görmüyorum. Zaten daha önce de kullanıp etki görememiştim. Sadece bitkisel çözümlerin uygulanabilir olduğu söyleniyor. Uzun vadede etkili olan bitkisel içerikli olan ilaçlarmış. Macunların çoğunun ticari amaçlı piyasada bulunduğunu söyleyen hekimler de var. Sürekli kedi oltasıyla her saat oyun oynatamıyorum. Bu konu artık beni gerçekten zorluyor. Tahammül etmeye zorluyorum kendimi ama göremediğim nedenlerden dolayı kedimin bağırmasına artık katlanamıyorum. Gerçekten ciddi anlamda faydalı olabilecek, başka bir sağlık problemi oluşturmayacak önerilere ihtiyacım var. Lütfen bol bol oyun oynatın önerisi dışında öneriler sunabilecek olan arkadaşlar yorum yapsın. Kedi kulesi vesaire alacak kadar maddi durumum yok maalesef. Sadece deneyimleyen insanlar varsa etki gördükleri ilaç benzeri öneriler bekliyorum. Bu konu gerçekten çok zorluyor beni artık... 🙏

5 CEVAP

blue_hpood

maalesef sıkıldığı için bağırdığını düşünüyorum, bunun için de balkonunuz varsa orayı fileyle kapatıp kedi için uygun bir yere çevirebilirsiniz, balkonda vakit geçirmeyi seviyorlar. onun dışında yine kedinizin hareketlerini gözlemleyerek ona uygun oyuncaklar edinmenizi öneririm. mesela yükseklere atlamayı seviyorsa duvar parkurlarını çok sevecektir veya yatay zeminde koşmayı seviyorsa kedi tünelinde fazlaca vakit geçirecektir. bu işin ucu maddiyata bağlanıyor, üzgünüm. biraz da benim belalı kedim programına bakmanızı öneririm.

honeypie1

Bana da sıkıldığı için miyavlıyormuş gibi geldi. Bu durumlarda zaman ayırıp gün içinde hareketlerini izlemeniz gerekiyor. Kedinin rutinini öğrenirseniz onu rahatsız eden şeyleri ve bunların ardından nasıl davrandığını da görürsünüz. Böylece davranışları değiştiği anda anlarsınız, nokta atışı tespit olur. Gerekirse not alın. Normal davranışını /anormalini ayırın. Kediler insanlarla iletişim kurarken daha çok miyavlarlar. İnsanların ruh halinden de anlarlar. Siz strese girip tahammül edemedikçe o da strese giriyor olabilir. (Ki bence asıl problem bu) Hangi oyunları sevdiğini bulun Jackson Galaxy bahsediyor. Avlama, saklambaç, top, küçük fare.. Bir sürü seçenek var. Para ile almanız gerekmez bazen çorapla bile oynuyorlar çünkü. Önemli olan gözlemleyip fikir sahibi olmak. Her gün sadece olta ile oynasanız siz de sıkılırsınız. Alternatif bulup dönüşümlü oynatın. Umarım durumu çözebilirsiniz. Veterinere danışmadan önerilerle ilaç/takviye kullanmayın bence tabi son karar sizin. Sağlıklı Günler.

Merhaba benim kedim 1 yaşında ve kısır yanına yavru sahiplenmiştim alıştırma döneminde stres olmuştu
Acayip bir hareketlenme hızlı soluma ve ağzı açık kalıyordu
Vete söylediğimde vitasigna vetricalm önermişti onu aldım
400-500 gibi br fiyatı vardı ve gözle görülür şekilde sakinleşti kedim normale döndü
Kedim çok seçici olduğu için ilk başta yediremedim sonrasıda yaş manasının içine koyarak vermeye başladım o şekilde yedi
Vet 14 gün kullanmamanız gerektiğini söylemişti
Bakabilirsiniz isterseniz

Jayfeather

Çok teşekkür ederim. Araştıracağım. Mutfakta yemek hazırlarken bile bağırmalarıyla strese sokuyor beni. İnanın her türlü faydalı ve zararsız olabilecek öneriye ihtiyacım var 🙏

Jayfeather

Öneri için teşekkür ederim. Balkonun maalesef yok ve evde fazla alan bulunmuyor. Herkes bütçesine göre sağlık, beslenme ve eğlence olacak şekilde ayarlıyor. Her şeyi alacak imkanım yok. Önceliğim sağlık ve beslenme ihtiyaçları. Yine de teşekkürler 🙏