Kedim Ve İdrar Sorunu

Bakizpr

Merhaba arkadaşlar kedim yaklaşık bir haftadır idrarını evin farklı köşelerine yapıyor sebebi neyden kaynaklı olabilir

2 CEVAP

simbakedi

kısır değilse bundan dolayı da olabilir ya da başka bir sebebi de olabilir bu durumun. kokuyu aldıkça eve yapmaya devam edecektir genelde ne kadar temizlenirse temizlensin kediler o kokuyu alır derler, youtubeda falan özel karışımlar hazırlayanlar görmüştüm bakabilirsiniz. ama ondan önce bir veterinere götürmenizde fayda var diye düşünüyorum, daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olacaktır

P_itirik

Kısır olup olmaması kritik bir husus bu konuda, cevabımı kısır olması ihtimalimi üzerinden vereceğim:
1- kumunu günde iki kere bile temizleseniz, eğer en geç iki haftada bir tamamen temizlemiyorsanız, kendince protesto ediyor olabilir,
2- kumu kaliteli olmayabilir dolayısıyla kokuyu hapsetme ve topaklanma konusunda zayıf ise kedi kuma yapmaktan kaçınabilir,
3- evde birden fazla kediniz var ise kum kabı sayısı kedi sayısından bir fazla olması gerekir,
4- kum kabının tamamen kapalı olup olmaması gibi konularda da seçici olabilir. Yukarıdaki ya da aşağıda yazacağım maddeleri yapmanıza rağmen çözememeniz halinde son çare; şu an varsayalım kum kabı açık yapıda ise tam tersi kaplı bir kaba geçerek deneyiniz,
5- en kritik ve kötü ihtimaldir ancak idrar yollarında veya herhangi başka bir sağlık problemi olabilir ultrason, kan tahlili ve röntgen ile kontrol edilmesi gerekir.

Evimde iki kedi var ve küçük olan haliyle sonradan geldi. Ev küçük olduğu için kum kabı sayısını ikide tuttum lakin her gün en az bir kez de kumunu temizlerdim. Bu süreçte vancat marka kum kullanıyordum. Bizim ufak kedi kızgınlık ile beraber tuvaletinin çevresine yer farketmeksizin işemeye başladı. Kum kabını tamamen temizlesek de çözemedik. Son çare olaral maliyetli de olsa everclean markasının çoklu kedi kumuna geçip, günde en az iki kez kum temizleme ve iki haftada bir kum kaplarının tamamen temizlenmesi yöntemiyle şimdilik durum kontrol altında. Ayrıca yukarıda da bahsedildiği gibi işediği yerleri sırf kedi idrarı kokusu giderme amaçlı temizleyicilerle temizlemeniz gerekmekte