Manchester Terrier 1 Yaşında Köpegim. Neler Yaptımsa Hazır Mama Yemiyor.

Eylem05

Köpegim 1 yaşına girdi. Hazır mama alıyorum ve yemiyor. Onu mamaya nasıl alıştırabilirim....😻🍀🐞🙋🏻‍♀️

2 CEVAP

MelisRose

merhaba,

köpeğiniz bir anda mı iştahsızlaştı yoksa uzun süredir bu şekilde mi önemli.
havaların sıcaklığı ile birlikte köpekler bazen mama yeme miktarını düşürebiliyor.
eğer kaygılanacağınız türde iştahsızsa veterinere götürmenizi öneririm.
mamanın markası ve içeriği de önemli bir konu. köpekler bazı mamalar için seçici olabiliyorlar.

her şey yolunda ise;
bir yaş mama konservesi alın ve onu buzdolabında saklayın. daha sonra porsiyonu dengeleyecek şekilde %75 yaş - %25 kuru mama oranında karıştırıp verin büyük ihtimalle o şekilde yiyecektir çünkü yaş mama onu cezbedecektir. bir kaç gün bu oranı koruyun.

daha sonraki günlerde bu oranı 50- 50 yapıp devam edin. en son 25-75 yapın ve en son yaş mamayı kesin.

büyük ihtimalle yeme alışkanlığını kazanacaktır. mama kabını koyduğunuzda 20 dk bekleyin ve yemiyorsa mamayı kaldırın. 3-4 saat sonra tekrar koyun ve 20 dk içinde yemezse tekrar kaldırın. sonrasında ise akşam öğünü olarak mamayı verin yani ilk öğünü atlayın. her öğün için 2 kez şans verin. büyük ihtimalle 2. gün mamasını yiyecektir.

Maya-French

Merhaba,

Hangi mamayı kullanıyorsunuz? Genelde yaz aylarında iştahtan kesilme durumları vardır. Eğer dışarıdan yiyecek veriyorsanız mamasını redderek dışarıdan yemek yiyebileceğini düşündüğünden de yapıyor olabilir.