Kedimin İshali Geçmiyor

ceooxx

Merhabalar
Yavru kedim yaklaşık 3 hafta önce ishal oldu (öncesinde de kakası çok sert değildi bana göre) veterinerimiz 1 hafta probiyotik vererek takip etmemizi önerdi ve 1 haftanın sonunda ishale çözüm bulamadık :(
Mama değişimi yapıp (mide ve bağırsağa iyi gelen özel mama) iç paraziti tam doz aşı ile yaptı.
1 haftadır özel mamamızı kullanıyoruz.
İshal bir geçti gibi oluyor ama geçmiyor. Aşı sonrasında kakasını yaptıktan sonra poposundan damla gibi bir kaka geliyor bunu henüz anlayamadık :) epey uzun oldu ama bu tarz bir olay yaşayan oldu mu bu kadar uzun ishal olayı ya da bu kaka sonrası popodan damla şeklinde yeni kaka çıkması gibi

9 CEVAP

Mini2019

Yavru kedilerde bağırsak florasının bozulması çok kolay ve toparlaması çok zor oluyor.
Muhtemelen gıda kaynaklı bir problem oluyor. Yoğun iç parazitte de ishal sık görülüyor.
Dışkıya mikroskopta baktılar mı?

Ben olsam mamayı tamamen kesip haşlanmış tavuk ve probiyotik verip 2-3 gün sonra duruma bakardım.

Kesinlikle deri altına serum da vermek lazım, sonuca göre antibiyotik de . Küçük kedide 3 hafta çok uzun ve tehlikeli

blue_hpood

arkadaşın söylediği gibi kakasına baktırmanızı öneririm, bu süreçte pirinç lapasıyla haşlanmış tavuk ciğeri iyi gelebilir.

Kediliyiz

Benzer bir şey yaşadık.
Tum tedaviler denendi, kısa süreli işe yaradi sonra eski haline döndu.
En sonunda corona virüs olabilir dendi ve corona testi pozitif çıktı. 21 gün virüsü baskilayan tedavi gördü.
Çok geçmiş olsun..umarım değildir ama aklınızda bulunsun:( 🙏

aslihan_e

İshal olduğu için öyle damla gibi kaka, sıvı gelebilir. Mutlaka sulu pirinç lapası yapıp robota iyice çektirip ince süzgeçten kaşıkla bastırıp geçirdikten sonra şırınga ile kedinize yedirin. Haşlarken biraz tavuk göğsü de kullanırsanız daha iyi olur. Bazı kediler de çok iştahlı olur onlara direkt tavuk göğüslü lapa pirinç verebilirsiniz, yerler, sizinki öyle yer mi bilemiyorum. O şekilde birkaç gün besleyin, ishalin geçtiğini göreceksiniz. Geçmiyorsa arkadaşın dediği gibi bir virüs problemi olabilir. Bir de kekik çayı yapıp şırınga ile içirirseniz bağırsakta virüs ya da kötü bakteri varsa yok olmalarına yardımcı olur

ceooxx

Probiyotik verildi sonrasında eski mama kesilip içerisinde probiyotik vs olan bir mamaya geçildi. Veteriner daha küçük olduğu için antibiyotiği son çare olarak kullanmak istiyor ama belliki başka bir çaremiz kalmadı. Hem ishali geçmiyor hemde kaka sonra gelen o damla şeklinde son kaka temizlik açısında bize de kendimize de problem çıkarıyor.

ceooxx

Damla şeklinde gelen kaka direkt bacaklarına falan düşüyor ve temizlemek çok zor oluyor. Aşı şeklinde yapılan iç parazit aşısından hemen sonra başladı bu olay şu zamana kadar hiç karşılaşmamıştım. Allahtan biz evdeyken yapıyor sadece kakasını 😀

Jayfeather

Giardia adında parazit olabilir. Hekimden dışkı testi yapılmasını ve Giardia için bakılmasını talep edebilirsiniz. Geçmeyen ishal ve kusma vakalarında Giardia için bakılıyor. Pozitif çıkarsa ilaç tedavisi ile 5-7 gün gibi bir sürede toparlıyor. Emin olmanız lazım, Giardia olabilir bahsettiğiniz bu durum.

yediği mamadan olabilir öncelikle yediği mamayı değiştirin mamasına bir kaç damla sarı kantoron yağı damlatın biz bu sorunu böyle çözdük.

ceooxx

Mamasını veteriner özel seri gastro mama ile değiştirdik ama sorun devam ediyor. Veterinerimiz antibiyotik verileceğini söyledi bağırsak florasının daha fazla zarar görmemesi için