Büyük Kedim Küçük Kedimi Temizliyor Sebep?

yaseminece

Büyük erkek kedim sık sık küçük dişi kedimi yere yatırıp poposunu temizliyor.Sebebi nedir?Küçük kedim poposunu temizliyor aslında.İçi mi rahat etmiyor,neden yapıyor?Dişi oldugu için mi yapıyor?Erkek kedim kısır halbuki,sebebi nedir?

13 CEVAP

Derdedermanim

kediler yavrularına bunu yapar yada yakın arkadaşlarına normal bir durum.

deniz_berkan

bizdede aynı durum var ikisi birbirini aynı şekilde temizliyor hatta bazen , normal kardeşi yavrusu hissini yaratmıslar birbirlerinde güzel birşey bu endişlenmeyin

yaseminece

Birbirlerini seviyorlar bu yönden çok mutluyum tabiiki:)Sadece sebebini merak etmiştim çok teşekkür ederim

Derdedermanim

koku bırakmakla hiç bir alakası yok koku bırakma işlemi idrar püskürtme ile erkek kedilerin alanını belirlemesi tarzında olur oda kısırlaştırılmış kedilerde olmaz atmasyon cevap vermek yerine hiç yazmamak daha iyi değilmi?

kedilimadam

Kısırlaştırılmış erkek kediler de koku bırakmaya devam edebilir.Koku bırakma yalnızca çiftleşme ile özdeşleşmiş bir davranış değildir.Anal keseleri dolu erkek kedilerde koku bırakma görülebilir.

Zynpkck

Kokularını bırakıyo olabilirler bence :)

yaseminece

Koku bırakma gibi bir durum yok,sadece temizliyor onu.Tükürük yoluyla koku bırakma mı oluyor bu tam bilmiyorum ama temizlik olarak düşünmüştüm ben.

kedilimadam

Koku bıraktığını sanmıyorum.Bizimkiler de yalıyorlar sürekli birbirlerini.Bu bir yakınlık göstergesi, endişelenmeyin:) ben koku bırakmanın kısırlaştırmayla bitmeyebileceğini açıklamak istedim sadece.

Zynpkck

Sen benim dostumsun seni benimsedim seni seviyorum diyo bence :)

kedilimadam

@derdedermanim erkek kedim 6 aydır kısır ve ne zaman anal keseleri gereğinden fazla salgılama yapsa koku bırakmaya başlıyor.3ayda bir anal kese temizliği yaptırıyorum böylece koku bırakmasının önüne geçiyorum.Ortalığa çiş yaparak işaretlemesiyle anal keselerindeki birikmeden ötürü bıraktığı koku farklı şeyler.

Derdedermanim

Erkek Kedi Ne Zaman Koku Bırakır?

Ergenliğe erişen erkek kediler evin ve bahçenin çeşitli yerlerine spreyleme şeklinde koku bırakırlar. Teke gibi kokuyor deriz. Dişi kedilere bir mesaj amaçlı ve kendi alanlarını işaretlemek için bunu yaparlar.

Bu şekilde kendilerini güvende hissederler. Ben buna evimdeyim mesajı diyorum. Yabancı kedi gibi bir tehtit hissettiklerinde de tekrarlarlar. Bu tehtit yada güvensizlik ev eşyalarının değişmes dahi olabilir. Yaklaşık 6-10 ay erişkinliğe erişen erkek kedilerde onlar için normal bir davranış olan bizi rahatsız eden koku bırakmayı gerçekleştirirler. Koku bırakma yada idrar spreyleme hareketini yanlızca erkek kediler yapmaz dişi kediler de yapabilir. Dişi kedilerde erkeklerin testeteron hormonu aksine idrarlarında östrojen hormonu yoğun bulunmakta erkekleri çekmektedir.

Kısırlaştırma Kokuyu Engeller Mi?

Bu kokuyu engellemek için yapılan kısırlaştırma işlemi kedinin cinsel hayatını bitirdiği için sağa sola koku bırakmakla artık işi olmaz.
Rehberimden alıntıdır.

Zynpkck

Birbirlerini yalayarak koku bırakıyo olabilirler dedim sadece bi fikirdi bu kadar atarlanmana gerek yoktu @derdedermanim

Derdedermanim

Birbirlerini yalayarak koku bırakıyo olabilirler dedim sadece bi fikirdi bu kadar atarlanmana gerek yoktu @derdedermanim
peki zeynep atarlanmam :))