Kedi Alerjisi 🥹

Hitayya

Merhaba kanımda hayvan tüylerine karşı alerjim çıktı. Evde bir kedim var 1 yaşına girecek ve göndermek istemiyorum bebekliğinden beri bizle. Alerjik reaksiyon olarak hapşırık dışında bir rahatsızlığım yok. Bana ne yapmam gerektiği hakkında öneride bulunabilir misiniz lütfen 🥹 Gitmesini asla istemiyorum. Doktor astıma da çevirebilir dedi korktum lütfen deneyimlerinizi benimle paylaşabilir misiniz

3 CEVAP

tengrist

kedi alerjisi sonradan çıkabildiği gibi alerjisi olanlarda süreci doğru yöneterek semptomları hafifletip direnç kazanabilir. hayvan alerjisinin çözümü kediyi evden uzaklaştırmak, sahiplendirmek değil aksine hayvan sahiplenmektir.
alerjinizi hafifleteecek şeyler; evinize hava temizleyicisi almak, evde kısa tüylü, toz ve tüy tutmayan (antitoz,anti alerjik) halı kullanmak, yastık kılıfınızı her gün çarşafınızı mümkünse 2-3 günde değiştirmek ve üzerindeki tüy ve tozu yatmadan önce temizlemek (rulo ile olabilir), temizlik yaparken havaya tüyler uçuşacağı için ve daha fazla tetikleyeceği için maske kullanmak. eğer maddi durumunuz müsaitse kedi tüylerini en iyi ve dağıtmadan toplayan evcil hayvanlara özel dyson modellerinden birini alabilirsiniz. onun haricinde bol su içmek, hareketli yaşam tarzı da bu alerjenlere karşı bağışıklık kazanmak ve ve vucuttan daha iyi atabilmek için en etkili yol. eğer çok kötü oluyorsanız doktorunuzdan alerji için ilaç, damla, sprey ya da alerji iğnesi isteyebilirsiniz

sunnyv

Yıllardır geçmeyen kedi epiteli alerjim kedi sahiplendikten yalnızca iki ay sonra geçti. İlk ay her gün ilaç kullandım sonra araştırmalarım sonucu maruz kaldığımızda alerjiyi geçirebileceğimizi öğrendim. Evdeki bütün halıları kaldırdım, kedimi günde bazen üç kez taradım, koltuk örtülerini nevresimleri sık sık yıkadım ve her gün duş aldım. Bu sürede kedimden hiç uzak kalmadım sürekli kokladım öptüm sarılarak uyuduk biraz işkenceydi ama şimdi ilaç kullanmadan geçirdiğim beşinci ayımız, kendi kedime hiç alerjim kalmadı ancak başka kedilere karşı olan alerjim tabiki geçmedi. Alerjinin çok kötü olduğu anlarda buhar da çok iyi geliyor, sık sık su ile burnunuzu yüzünüzü yıkayın. Bir süre çok ağır grip gibi belirtilere katlandıktan sonra sizin alerjinizin de geçeceğini düşünüyorum. Eğer geçmezse de ilaç kullanabilirsiniz.

HaydutveNazli

Benim de 2. Kedimde çok çok kötü olmuştum ilaçla hafifletiyorum halım nerdeyse yok