İkinci Kedi Sonrası Davranış Değişikliği

Arkadaşlar iki tane kedim var büyük olan adı Umut kısır ve 1 yaşında küçük olan kral 3 aylık ikisi de erkek kedi
Umut tekir kral ise sarman
Kral bizim eve 5 temmuzda geldi 20 temmuzda umut ile aynı ortamda bulunmaya başladı sokaktan geldiği için karantina süresi vardı
Umut kralı ilk gördüğünde alıştırma süresince strese girdi biraz ve sakinleştirici malt kullanmaya başladık işe yaradı da
Genel anlamda birbirlerine alıştılar aynı ortamda bulunuyorlar uyuyorlar ara sıra koşturmaca oynuyorlar ve birbirlerinin üzerine atlıyorlar bu atlama olayında umut daha büyük olduğu için sanırsam kral ciyaklamaya başlıyor
Kral eve geldiğinden beri umut daha çok miyavlamaya başladı hatta bir tık sesi değişti
Miyavlamasının sebebi ne olabilir
Çünkü farkedilebilir bir şekilde miyavlaması arttı
İştah ve keyif problemi olduğunu sanmıyorum
Mamasını suyunu yer içer tuvaletini de rahat yapar güzelce oyun da oynar
Çalışıyorum eve geldiğimde umutla daha çok ilgileniyorum çünkü umut bana çok düşkün bir kedi kıskansın istemiyorum
Ama miyavlamasına bir anlam veremiyorum

2 CEVAP

Jayfeather

Merhaba, kedi miyavlamasının anlamları birbirinden farklıdır. Uzun uzun ulur gibi miyavlarsa acısı/ağrısı olabilir veya ilgi çekmek için yapıyor olabilir. Kedilerde davranış değişikliğine sebep olan nedenler iyi tespit edilmelidir. Yemesinde ve içmesinde, tuvaletinde herhangi bir sorun yoksa muhtemelen ilginizi çekmek istiyor olabilir. Tekir kediler kıskanç oluyor genelde. Mama, su ve kum kaplarını ikişer tane tutmanızı öneririm. Eğer miyavlama tonuna dair internette bilgi bulamazsanız hekiminizle bu konuyu görüşmelisiniz. Genelde kedilerin tanışma ve birbirlerini kabul etme süreçleri biraz sancılı geçiyor. Bu esnada halen sakinleştirici ürünler kullanmanızda da fayda olabilir.

Uzun ulur gibi miyavlamıyor
Zamanınında kısır değilken böğürdüğünü uyutmadığını bilirim bu daha farklı bir miyavlama
Yüksek tonlu değil değil kısa ve net
Kum kapları ayrıydı ama kral onu odadan çıkardığımızdan beri kendi kum kabına reddetti ve hep umutun kabına yapıyordu bizde teke düşürdük
Normalde her akşam kumu temizlerdim ama kralda umutun kabına girdiğinden hızlı pislendiği için umut kabın önünde miyavlamaya başladı anladım durumu sabah akşam temizlemeye başladım ve bol kum koydum şimdi lum kabının orada miyavlaması yokken pisken yapar
Umut kısır kral yavru maması yediği için tabakları ikiside kendi mamasını yiyor büyük çoğunlukla
Bir adet su pınarı bir de kase ile bir su daha var ikisidi kullanıyor jer ikisini
Oyuncakları ortak
Vet e de danışıcam durumu ama cevabınız için teşekkür ederim