Kedimin Kilosu

dora_0

kedim 1 yasinda ve 6 kg normal mi?

7 CEVAP

aslihan_e

5 kilonun obez olarak değerlendirildiğine emin misiniz? Orta boyutlu sağlıklı bir kedinin ideal kilosu 4-4,5 oluyor, kedi 5'e çıktığında obez sayılacağını sanmıyorum.

Jayfeather

Merhaba, 5 kg ve üzeri obezite olarak değerlendiriliyor. Lütfen kedinizin kısır olup olmama durumuna ve günlük yemesi gereken miktara uygun ölçüye dikkat ederek besleyin. Kullandığınız mama paketinde bu miktarlar belirtilmiş oluyor. Açık mama kullanıyorsanız da genelde günlük 50-60 gram kadar beslemek gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak orta boy bir karton kahve bardağıyla üzerinden 1-2 parmak kadar eksik miktarda kuru mama ediyor.

Nisanmia

Sizinki yine iyiymiş . Benmki 6.7 kg ve nereye gitsem benle geliyor mecbur sırtımda tasıyorum . 14 aylık benmkı de

sunnyv

Kedilerin cinslerine göre yetişkinlik kilo aralıkları farklılık gösteriyor. Tekir kediyse bir yaşında 3-7 kilo arası normal görülüyor.

sitedizayn

benim iki erkek kedim var biri 7 kilo civarında diğeri 5 kilo civarı ama 7 kiloya yakın olan obez veya kilolu görünmüyor, şöyle düşünün iki insan var ikiside 70 kg ama birinin boyu 1,75 diğerinin 1,60 bu durumda kısa boylu olan şişman görünür. kedinizin kilosundan çok görüntüsü önemli birde erkek kediler dişilere göre daha cüsselidir ve kiloları fazladır. sizinki de sanırım erkek yada iri bir dişi.

Arietta

Arkadaşların da açıkladığı gibi sadece yaş ve kiloya göre bir yorum yapmak zor. Ama kedinizin fazla kilolu olduğundan emin olursanız zaman kaybetmeden veteriner önerisiyle bir diyet mama ve egzersize (egzersiz dediğim de aralıklı düzenli oyun saatleri) başlamanızı öneririm. Veterinerlik okuyan bir arkadaşım kedilerin aşırı kilodan sonra çok zor toparladığını ve karaciğere özellikle yansıdığını anlatmıştı. Tabii bu uzun bir süreç, hemen endişelenecek bir şey değil ama çocukların fit olmasına dikkat etmekte fayda var :)

sitedizayn

bu arada imkanınız varsa yanına yavru bir kedi alın, ben öyle yapmıştım 1 yaşını geçince baktım daha az oynamaya daha çok yatmaya başladı (sarman olan) bende bir smokin yavrucuk sahiplendim çok güzel anlaştılar şimdi sarman 4 smokin 3 yaşında her gün oynuyorlar kuduruyorlar hareketli kalıyorlar.