Kedimin Midesi Bulanıyor

3 Ağustos kedimin doğum günüydü 1 yaşına girdi
Bende insta da ve kedi pastası görüyordum heves ettim kedime de yaptım işte
Yaş mama üstüne krema 3-4 kuru ödül maması vs
Yarısını umut diğer yarısını kral yedi
Umut hızlı yediğinden midir yoksa karışık olunca ağır mı geldi bilmiyorum 2 defa kustu yediği yaş mamayı geri çıkardı
Ve 2-3 gündür işte kusma pozisyonu almıyor ama midesi bulanıyor durup dururken bi öğk yapıyor sonra normal devam ediyor
Yemesinde içmesinde bir sorun yok o günden sonra yaş mama vermedim zaten kuru mamasını da yiyor
Oyun da oynuyor sadece arada midesi bulanıyo
Acaba doğum gününde karışık verdiğim için mi olmuştur ya da sonradan aklıma geldi 2 haftadır malt vermiyordum bittiği için dün aldım vermeye başladım ama bu iki haftalık süreçte tüy yuttuğu için olabilir mi yalanırken
Bilgisi olan var mı

6 CEVAP

AhsenAise

Tüy kusmaya çalışıyor olabilir malt kullanınca düzelir ,düzelmezse pastadan demektir ki pastada kullandığınız krema kedinin sindirim sistemi için ağır gelmiş ve sindirim sorununa neden olmuş olabilir o vakit hekim görmeli ki tedavi edilsin

AhsenAise

Kedinizin rutinini bilmiyorum,malt ile kusarak mi dışkı yoluyla mi atıyordu tüylerini ,malt kullanıp gözlemleyin ,
Sindirim hassasiyeti oluştu ise haşlanmış tavuk veriniz günde bir kez bir kaç gün,
Kekik çayı enjektör ile günde bir kez 5 cc vermeniz de rahatlatır

Normal her gün 1-2cm malt verirdim kusmszdı dışkı yoluyla atardı hatta malt olarak hairlax kullanıyorum
Haşlanmış tavuk rutin olarak haftada 2-3 kez veriyoruz
Gözlemleyip hala devam ederse vet ile görüşürüm
Teşekkür ederim cevabınız için

SevimliCadi

Önceki yazınızda sesi çatallaşan kedinizle midesi bulanan kediniz aynı kedi mı?

Bunun bir benzerini görmüştüm. Bahçede baktığımız kedilerden birinin önce sesi kısıldı. Önceki gün çok miyavlamıştı, ondandır demiştim. Birkaç gün sonra midesi bulanmaya başladı. Öğürür gibi yapıyordu ama kusamıyordu da. Ağzını şapırdatıyordu hep. Yakalayabilsem veterinere götürecektim, larenjitse antibiyotik filan alması gerekebilir diye. Ancak veterinerin fikrini alabildim, semptomları anlattım vs. Yabancı bir cisim yutmuş olabileceğini, kediyi getirirsem mide koruyucu yapabileceğini söylemişti. Kedi halsizleşirse yakalarım diyordum ki düzeldi, bir şeyi kalmadı.

Bence siz de veterinere bir danışın, en azından fikrini alırsınız.

Peki sorun tüy ise ne kadar da belli eder kendini ya da sindirim ileyse
Ne kadar sürede anlarım
Belli olur mu ciddi bir şey ise geç kalmak istemem

tengrist

Ben de boğazına bir şey kaçmış olabileceğini düşünüyorum.