Kısırlaştırma <Destek>

aklcgl

Arkadaşlar 8 aylık scottish fold erkek kedim var.
Sizce kısırlaştırma icin uygun mu daha bekliyim mi
Şu ana kadar kızgınlıkla ilgili bi belirti yok

5 CEVAP

tengrist

Kızgınlık belirtileri yok ise 12. aydan sonrası daha uygundur

Ozlemkopuk

Veterinerinizle görüşüp onun yönlendirmesine göre hareket etmeniz daha yararlı olur. Bence kilosu yeterliyse kızgınlığa girmeden yaptırmanız. Beklemek hem sizin için (koku bırakma,evden kacmaya çalışmalar ve devamli miyavlama )hem onun için zor bir süreç olur

sitedizayn

ben iki erkek kedimide 7-8 aylık civarında kısırlaştırdım kızgınlığa girmesini beklemedim zaten beklemek gereksiz, 6 aylıktan sonra veterinerler kısırlaştırma yapıyor, kedi zayıf ve kilosu yeterli değilse yapmıyorlar

aslihan_e

Bence de bekleyin, kızgınlık belirtisi gösterse bile erkek kediler için o kadar sorun değil. Dilediğinizde yaptırırsınız. Kediniz Scottishfold cinsi gibi hassas bir cins, ne kadar güçlü olursa operasyonu o kadar az tehlikeli olur. Erkek kediler için kolay bir operasyon ama narkoz alıyor sonuçta. Dişi olsa hemen yaptırın derdim çünkü o kızgınlığa girdiği an geçsin diye bekleyeceksiniz, uzun süre geçmeme ihtimali var, geçmediği için zayıflayacak vs. ama erkek kedi kızgınlığa girdiyse eve işemediği sürece dilediğiniz zaman götürür yaptırırsınız, kızgınlığın geçmesini de beklemeye gerek yok. Benim de kısırlaştırılmayı bekleyen iki oğlum var, bir yaşını da geçtiler ama onlar için bile hâlâ bekliyorum çünkü biri zayıf ve üst üste hastalandılar, şuan bile hastalar. Şimdi yaptırsam mamada kısıtlamaya gitmem gerekecek, zayıf bile olsalar kısır kediye günlük yemesi gerekenden fazla mama veremezsin, ekstra mineral ekstra kristal riski demek. Tabi ev yapımı verebilirsin ama benimkiler tavuk, et sevmiyor. Eve koku bıraksalardı mecburen yaptırırdım.

aslihan_e

Ayrıca başka bir açıdan düşününce karma aşının bir yaş güçlendirme dozunu aldıktan sonra operasyon yapılması çok iyi olur çünkü yavruluk aşıları yeterli bağışıklık kazandırmıyor. Veterinerde hastalık kapma riskleri büyük. Tabi dediğim gibi eve koku bırakan bir kedi veya dişi kediyse o zaman beklenilmez, mecbur yapılır.