Sokaktaki Yaralı Kedi İçin Belediyeye Güvenebilir Miyim?

Arietta

Arkadaşlar merhaba, annemlerin evinin orada son zamanlarda çok fazla yatan bir kedi vardı. Bu gece gidince dikkatimi çekti ve iyice baktım, kedinin bel ya da bacaklarında bir sorun var. Hareket ya edemiyor ya da çok zorlanıyor. Yürüyor falan ama çok zor. Diğer kediler dövmesin diye komşudan box alıp orada yer yapıp sabah fakülteye götürmek istedim ama o sakat haliyle bile baya kaçtı bizden ve yakalayamadık bir türlü.
Evdeki kedime bulaşıcı bir hastalık da taşımak istemiyorum o yüzden çok temasta bulunmaya korkuyorum, çünkü zavallı hayvan cidden çok zayıf duruyor hani acaba fip falan mı geçiriyor diye bile düşündüm.
Arkadaşım da belediyeyi ararsan ve yeri belliyse gelip alırlar dedi. Kendim yakalayamadığım için de bilemedim, acaba güvenebilir miyim ya hiç bir şey yapmadan uyuturlarsa diye korkuyorum.
Sizce yapabileceğim bir şey var mı? Ankara'dayım bu arada, belediye konusunda diyecek bir şeyi olan varsa diye.

12 CEVAP

EsinCat

Sanırım bahsettiğiniz kedide nörolojik fip var, sokakta baktığım kedilerimden birinde de aynı söylediğiniz gibi yürüme problemi vardı başta kalçasının çıktığını düşünmüştüm sonradan fip olduğunu anladım. O da yakalanması mümkün olmayan bir kediydi malesef ben de son çare olarak fip için eidd kapsüllerini kullanmaya başladım yaş mamaya karıştırarak veriyorum şu an kedinin durumu çok daha iyi. Belediyeyi aramanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum hele fip gibi ciddi bir hastalıkta, kapsülleri bir araştırın lütfen

aslihan_e

Kedinin fip olmama ihtimali de var, belediyeyi arayın, almaya gelen görevliye durumu anlatın, bir röntgen çekmelerini isteyin, röntgende sağlam çıkarsa geri alacağınızı belirtin veya ilkel yöntemle elle muayene edip kırık çıkık var mı baksınlar en azından. Sizi aradıklarında kedi yerinde mi diye soruyorlar genelde, onlar geleceği zaman kedi yerinde olmalı tutmaları için.

EsinCat

Ben de test yaptıramadım kediyi yakalayamadığım için ve aynı soruları ben de sordum, fip olmasa da herhangi bir zararı olmuyormuş zaten böyle durumlarda bir süre kullanıp iyileşme görüldüğünde fip olduğundan emin olup devam ediliyormuş, sokak hayvanları için indirimli fiyat 3000 tl ama yardımcı oluyorlar ödeme konusunda ben mesela şu an henüz yarısını ödedim kalanını elimdeki kapsüller bittiğinde ve yenisini gönderdiklerinde ödeyeceğim. İnanın eğer fip ise gerçekten iyi geliyor ben de yakalayamadığım için bir şey yapamıyordum ve bu şekilde giderse ölecek diye düşünüyordum çok zor yürüyordu gözünün biri yaraydı kapanmıştı şu an henüz 1 ay olmak üzere kullanmaya başlayalı ama o kadar güzel toparlandı ki çok seviniyorum, o yüzden her gördüğüm fip ile alakalı konuya yazmaya çalışıyorum. Sorunuz olursa yazın lütfen konuyu takipteyim yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiği kadar

Arietta

@EsinCat çok teşekkür ederim, evet fiyatını diğer sorulardan da baktım ben de, cidden aslında almayı çok isterim ama bu ay sonuna kadar köşeye para atmam gerekecek en azından ki atabilecek miyim bilmiyorum, sabit bir gelirim yok ama acele de etmem gerek sanırım. Eğer kapsül alabilirsem mutlaka iletişime geçeceğim sizinle çok teşekkürler

Arietta

@aslihan_e teşekkür ederim, yani geri alacağımı söylesem en azından bi bilgi verirler sanırım, bilmiyorum ya nedense belediyeden aşırı korkuyorum böyle durumlarda. Yarın bir bakayım, gece o kadar peşinden koştuk ki ürküp başka bir yere gitmediyse diye bir bakmam lazım

HaydutveNazli

Kapsüller için size maddi destek olurum siz yeter ki sahip çıkın

Arietta

@EsinCat dediğiniz ilaçlara bir bakayım ama fip değilse bu kapsüllerin bir zararı olur mu acaba, iyice bir bakayım ya çok teşekkür ederim yanıtınız için.

Arietta

Eidd kapsüllere baktım, ilaç olarak geçmiyor sanırım verilebilir o yüzden, gıda takviyesiymiş ve baya etkiliymiş. Ama fiyat sordum Petcore'a bekliyorum şimdi, yeni mezun ve bir kedili birisi olarak umarım karşılayabileceğim bir maliyettedir çok üzüldüm kediyi öyle görünce içim parçalandı, elimden bir şeyler gelsin istiyorum :(

Beydac

Sakın belediyeyi aramayın. Boxa yakın bir yere yaş mama koyun siz uzaklaşın yedikten sonra yakalamaya çalışın.

blue_hpood

genelde almaya gelmiyorlar, adresi verin tamam biz gidip bakarız oralara diyorlar, baştan savıyorlar. alsalar bile durumu ne olur meçhul. yakalamak için file tarzı aparatlar kullanabilirsiniz. saldırganlaşabileceği için çıplak elle tutmayın, mutlaka eldiven veya battaniye olsun. imkânınız varsa sizin götürmeni elbette daha iyi olur ama imkânınız yoksa yakalayıp belediyeye götürün, takibini yapacağınızı da belirtin, bilinmeze gitmesin

ugglebetty

Bende Ankara’da yaşıyorum hangi belediye için bilgi istiyorsunuz? Büyükşehir mi ilçe belediyeleri mi ? Keçiören de yaşıyorum ve 3 sene önce asla yaklaşmasın hasta bir kedi vardı bina etrafında. Belediyeyi aradık. Belediye ekibi 10 dk içinde geliyorlar. O sırada yaş mama ile kediyi boxa alıp teslim etmiştim. Teslim anında isim ve numaradan sonra kedinin tedaviden sonra alınan konuma bırakılmasını ve tedavi sürecindede bilgilendirme istedim. Ne arandım nede kediden bi haber alabildim. Ben arayıp sorduğum zamandada kayıt tutulmamış denildi, Sonra bulundu antibiyotik tedavisine başladık denildi hatta barınaktaki hekim ile bizzat konuştum Ayşegüldü hanımefendinin adı. Tedavimiz şöyle gidiyor şunları yapacağız baya bilgilendirme sağladı. Adını da bu sebeple sormuştum sadece onunla muhatap olmak için fakat kendisine bir daha ulaşamadım. Sonraki aramalarımdada kediden haber alamadım. Tedavi bittiyse bile getirip bırakmadılar haberde alamadım. Ne oldu o hayvancağıza bilmiyorum.. Belediye barınaklarını kesinlikle önermem. Onun yerine yakalayabilirseniz veteriner fakültesine veyahut kurtuluş parkı içindeki hayvan hastanesine götürebilirsiniz

Arietta

Arkadaşlar uzun süredir siteye girememiştim o sebeple bazı cevapları şimdi görüyorum. Kediyi o gün yakalamaya çalıştığımızdan sonra bir süre tekrar göremedim, tam şehir dışına çıkacağım gün ise yine aynı apartman önüne gelmiş ve yattığını gördüm, fakat bir saat sonra şehir dışına çıkacağım için sadece annemlere yumuşak gıdalarla olabildiğince beslemelerini falan tembihleyebildim. Şimdi yeni geldim, akıbetini şu an bilmiyorum fakat soracağım anneme ve yaşıyorsa yine deneyeceğim yakalamayı. Ürküp bir daha geri gelmemesinden de korkuyorum o yüzden bu sefer çok sıkıştırmak istemiyorum.
Belediye konusunda ise, Yenimahalle'de yaşıyorum O yüzden muhtemelen Yenimahalle belediyesine haber verecektim ya da fakülteye götürmeyi düşündüm sonradan da.
@HaydutveNazli bu arada çok ama çok teşekkür ederim, sayfaya da yazdım, bana dediler ki fip olduğundan emin olmanız gerekiyor kapsülleri kullanmanız için. Eğer bulup yakalayabilirsem ve öyle bir durumu varsa, teklifiniz de geçerli olursa haber vermek isterim size.
Ayriyeten geç yazdığım bu cevap için de özür diliyor, hepinizin ilgisi için de çok teşekkür ediyorum, gelişme olursa haberdar edeceğim bu sefer hemen ❤️