Kedimde Yumuşak Dışkı Sorunu

edakaramel

kedimde yaklaşık 1 yıldır yumuşak dışkı sorunu var 4 ay önce kısırlaştırdık ve royal canine geçtik. çok şükür eskisi gibi her gün yumuşak yapmıyo. ama bazen fark ediyorum ki ara sıra yine yumuşak yapmaya başlamış. kakasının tamamını değil ama bir kısmını yumuşak yapıyo. endişelenmeli miyim bu konuda ciddi bi sorun mu sizce🥺

14 CEVAP

Poki

Eğer ikinci bir kediniz yoksa kısırlaştırmayı 6 ay önce yaptırmıştınız sanırım. Böyle sorunlarda ilk ihtimal beslenme kaynaklı olabiliyor, gerçi bir süre geçti demişsiniz ama tekrardan başlamış. çok sık ve fazla malt verdiğinizde de olabilir veya herhangi ek gıdalardan dolayı. iç parazit aşıları zamanında oluyor mu? Belki mamanın içindeki bir şeye reaksiyon da gösteriyor olabilir. Royal canin'den memnunsanız Sensible 33 serisi var ama kısırlaştırılmış kediler için değil, veterinerinize danışarak kullanabilirsiniz veya devam ederse veya artarsa Gastro ürünlerden birini kullanın derim.

ssedef28

merhaba benim kedimin de öyleydi her zaman her mamada en sonundaki kakayı cıvık akışkan yapıyordu kısırlaştıktan sonra acanaya geçtik ilk 2-3 ay yumuşak hatta ishale yakın dışkılıyordu hatta bir de sürekli gaz yapıyordu ama maması kaliteli olduğu için değiştirmek istememiştim şu an kakası normal düzeldi yani. zaman geçtikçe sindirim sistemi alışıyor sanırım ve kakası düzeliyor. bence mamasını değiştirmeyin bir süre daha bekleyin ben 5 ay bekledim tamamen düzelmesi için

ssedef28

probiyotik kullanmadıysanız probiyotikle destekleyebilirsiniz

edakaramel

aşıları herseyi tam sirf kakasını cıvık yapmasın diye 4 aydır yaş mamada vermiyorum. royal caninden önceki mamasinda da cıvık yapiyodu kakasini. maltida 2 gunde bir veriyorum acaba haftada 1 mi versem sizce (maltin markasi mvb cat) yemesi içmesi herseyi normal. gastro mamaya gecsem mi bilemedim🥺

Poki

@ssedef28'in dediği gibi belki probiyotikle destek olabilirsiniz ama uzun bir süredir yumuşak dışkı oluyor diyorsanız ben gastro mamayı öneririm. ya alerjen bir madde dokunuyor veya sindirim sisteminde bir bozukluk var kedinin. bunu tabii veteriner en iyi şekilde cevaplayabilir Ben kendimce bir şeyler tavsiye ediyorum belki çok başka bir sorun olabilir. Malt konusunda da kedinin tüylerinin sıklığına göre verebilirsiniz, belki haftada 2 defa şimdilik. kullandığınız maltı denemedim, içeriğini tam bilemiyorum ama veterinerler bile gimcat markasını öneriyor. konudan bağımsız ama elinizdeki malt bittiğinde gimcat'in küçük boyunu deneyebilirsiniz maddi açıdan fazla gelirse 100 gramlık olanı. öğrenciyim demişsiniz bir yazınızda, kendinizi çok da zorlamadan iyi bir gastro mama işe yarayabilir belki ama onların da fiyatları belli aslında. bir veterinerinize danışın derim ama belli ki Royal canin satıyor onun da gastrosunu tavsiye edecek muhtemelen. Kedinizin bir şekilde birkaç günlük dışkısının fotoğrafını çekin veterinerinize gitmeden önce kediyi götürmeden, boşuna strese girmesin.

ssedef28

mbv cat noopaq ben de kullanmıştım bir ara gittiğim veteriner satmıştı daha sonra başka veterinere gittiğimde beğenmemişti kullandığım maltı o da swiss vermişti :D macunu sıktığımda yağ akıyordu:( şu an dr clauders maltını kullanıyorum çok memnunum

edakaramel

yarin diskisinin fotosunu çekip sizede atarım veterinerime de gösteririm. ama veterinerimiz çok iyi değil maalesef napıcam bilemedim. maltı 1 hafta vermeyip diskisini gözlemlemeyi düşünüyorum. gastro mamanin fiyatıda çok pahalı ve söylediğiniz gibi yazmıştım buraya bi ara öğrenci olduğum için belirli bi bütçem yok ailem ne yaparsa onlara ayak uyduruyorum. eğr kendi kazancım olsaydi onun için herseyi yapardım inanin😥 kisirlastirmak için bilr zar zor ikna ettim ailemi şimdi dışkı problemi var desem hiç takmazlar ve destek vermezler maddi yandan.yumuşak dışkı sorunu başka hastalıkların habercisidir belki diye size sordum herseyi normalse çok dert etmek gerekiyo mu sizce

edakaramel

malti da veteriner kendisi satıyo kliniğinde. ve maltı vermek istediğimde içinden hep yag çıkıyo @ssedef28 söylediği gibi🙂 ama gerçekten çok bıktım inanın kedime ne versem hep sagliksiz cikiyo napicagimi şaşırdım😭

edakaramel

aşılarını 2 ayda bir düzenli yaptırıyorum karma kuduz herseyi tam neden böyle oluyo bilmiyorum😓

Poki

Elinizden geleni yaptığınıza inanıyorum bazen istemesek de böyle şeyler olabiliyor en iyisini yapmaya çalışıyoruz ama olmayabiliyor O yüzden kendinizi suçlamayın canınızı da sıkmayın, sonuçta siz güçlü olmalısınız ki o da güçlü olsun 😊 hepimiz bir şekilde deneme yanılma ile öğreniyoruz emin olun. Dediğim gibi siz dışkısının fotoğrafını çekmeye çalışın birkaç kere, bazen kıvamı farklı oluyor, bazen mukuslu oluyor bazen üstünde kan olabiliyor; veterinerler daha iyi çözüyor olayı, O yüzden fotoğraf gerekli. bakın bakalım bir hafta malt vermeyin Bir de öyle deneyin dediğiniz gibi. Bu sırada bol su içmesini sağlayın, evin birkaç köşesine taze su koyun cam kasede.

edakaramel

zaten kedim su içmeyi çok seven bir kedi. bardakta içmeyi sevdiği için evin her yerine bardakta su koyuyorum ve bolca su içiyo. kakasını yumuşak yapınca hemen telefon feneriyle bakıyorum. mukuslu olup olmadığına dikkat etmedim ama çok şükür kan göremedim. zaten dışkısının hepsini değil çok afedersiniz 4 parça yapıyosa bir kısmını tek yumuşak yapıyor. tavsiyeleriniz içinde ayrı teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz bana🥺💞

edakaramel

zaten kedim su içmeyi çok seven bir kedi. bardakta içmeyi sevdiği için evin her yerine bardakta su koyuyorum ve bolca su içiyo. kakasını yumuşak yapınca hemen telefon feneriyle bakıyorum. mukuslu olup olmadığına dikkat etmedim ama çok şükür kan göremedim. zaten dışkısının hepsini değil çok afedersiniz 4 parça yapıyosa bir kısmını tek yumuşak yapıyor. tavsiyeleriniz içinde ayrı teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz bana🥺💞

Haticetolga

Benim kedim 2 aydır kötü kokulu ve yumuşak kaka yapıyordu veteriner mama kaynaklı olabilir dedi mama değişikliği yaptım şükür geçti :) sizede geçmiş olsun ❤️‍🩹

edakaramel

hangi mamayı kullanıyordunuz önceden