Kısırlaştırma Hakkında Öneriler Acil

Hitayya

Merhaba. Dişi kedim artık 12 aylık oldu. 3 kilo 750 gram, Şubat ayında ilk kızgınlığına girdi bir de şubatın sonunda girdi ve 6 aydır kızgınlığa girmiyor. Cuma günü kısırlaştıracağız. Açıkçası çok fazla korkuyorum ya bi sorunu varsa, ya ameliyattan sonra bir daha uyanmazsa diye. Bize hiçbir zararı yok kısırlaştırmak pek istemiyoruz o yüzden ama bir sorun varsa da erkenden hem tedavisini görmüş olur hem de kısırlaştırmak sağlıklı olduğu için mecbur yaptıracağız 🥲 Bana önerilerde bulunabilir misiniz? Ameliyattan önce nelere dikkat etmeliyim, ameliyattan sonra neler yapmalıyım, ameliyat sonrası vefat eden kediler hangi sorundan dolayı oluyor? Vb önerileriniz. Kedimi kaybetmek istemiyorum o benim ilk kedim ve Allah korusun herhangi bir sıkıntı olursa vicdan azabı çekerim çünkü kedim kendi halinde takılırken ben onu ameliyat ettirdim diye. Lütfen yardımcı olun 🥹

6 CEVAP

sitedizayn

kısırlaştırmak istemiyorsanız kısırlaştırmayın, size zararı yoksa neden kısırlaştırıyorsunuz ?
ben iki erkek kedimi kısırlaştırdım çünkü apartman dairesi ve kızgınlığa girince evin her tarafına koku bırakacaklardı vs malum nedenler yani.
bu arada kısırlaştırılmayan kediler bir süre sonra illa ki çiftleşmek isteyecek huyu değişecektir. alt komşumuz bir kaç yıl kısırlaştırmadı ama en sonunda kısırlaştırmak zorunda kaldı.
hem kısırlaştırmayıp hemde çiftleşmesine izin vermeyecekseniz o da kötü bir durum. çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız kısırlaştırmanız gerek.

Tuanaalsk

Merhaba bence sağlıklı olan kısırlaştırmak bosu boşuna strese girmesin cocuk bende sizin gibi cok pimpirikliydim kısırlaştırma öncesi hemogram , biyokimya, kalp muayenesi yaptırdım ve birde en önemlisi siz kısırlaştırma için bu kadar strese giriyorsanız bence kesinlikle gaz anestezi yaptırın ben kedim ameliyattan cıkana kadar beklemiştim gaz anestezi sayesinde 5 dakika içinde gayet ayıktı sadece yeni uykudan uyanmış gibiydi birde önlem olarak bir gece veterinerde kaldı sonrasında biraz yemek yememesi dışkılaması sorun olabiliyor ama 1 hafta içinde normale dönüyor sizinki dişiymiş bu süre uzayabilir biraz

ventricosa

Ben de yakın zamanda dişi kedimi kısırlaştıracağım ama kedimin davranışları zaten biraz şahsına özgüydü pek anlayamıyorum kızgınlıkta mı değil mi diye bir de siz içinde geçirenler olabiliyormuş diyorsunuz. Kızgınlıkta olup olmadığını anlamak için bir tahlil vesaire yok mu? Ben de şimdi okuyunca korktum

sitedizayn

ameliyatınız iyi geçecektir duacıyız, acil şifalar dilerim.
dişi kedi 1 hafta 10 gün içinde toplarlanıyor, erkeklerde ameliyat olmadığı için sorun yok 1 günde normale dönüyor.
veteriner zaten ameliyat sonrası neler yapacağınızı anlatır.

Hitayya

Bir de sanırım bazı kediler kızgınlığını içinde geçiriyormuş öyle bir şey okumuştum. Eğer şu an benim kedim öyleyse kızgınlığa girip girmediğini anlayamadığımız için ve kızgınlık zamanı kısırlaştırma ameliyatına giren kedilerde yoğun kanama olduğu için eğer şu an öyle bir şey varsa diye de korkuyorum. Aklımda binbir senaryo dönüyor maalesef

Hitayya

Çiftleştirmeyi düşünmüyoruz yani er ya da geç zaten kısırlaştırılması gerek, yaş ilerledikçe de anesteziye tepkileri farklılaşıyormuş o yüzden bir an önce yaptırmak istiyoruz. Veterinerimizde gaz anestezi yok diye biliyorum ama kedilerin bu tür ameliyatlarında kendini geliştirmiş ve yorumları da çok iyi. Veterinere soracağım eğer içerden kızgınlık yaşanabiliyorsa ve bi testi varsa yaptırmayı düşünüyorum. Ayrıyetten hemogram ve biyokimya da baktıracağım. Çünkü büyük bir ihtimalle kedimin alerjik astımı olabilir. Çünkü 2 kez arıyla temas ettiği zaman (büyük ihtimalle arı sokmuştu) öksürdü birkaç kez. Arı dışında hiç öksürmedi. Lütfen dua edin de ameliyatımız iyi geçsin 🥹🥹