Kedim Garip Mi

EgeTemmuzT

Merhaba arkadaşlar kedim arada hapşırıyor. Kontrol ettiğimde ağrıyan ve dokundurtmadığı bir yeri yok, iştahı gayet iyi. Gözlerinde bazen çapak vs birikebiliyor. Onun dışında kucağıma gelip masaj yapmayı çok seviyor. Kafasını karnıma veya kasık tarafıma koyup uzun süre masaj yapıyor sonrasında baktığımda ıslaklık görüyorum üstümde. Salya mı burnundan mı çözemedim. Veterinere götürdüm ama gayet sağlıklı henüz yavru temizliğini (gözleri) yeni öğreniyor hapşırması üşütmüş olabilir dedi. (evde daima tüm camlar açık) Ama ben ister istemez fip olabilir mi ya diye paniklemeye başladım?? normal davranışlar mı bunlar??

8 CEVAP

Poki

Masaj yapma hareketi genelde annesinden erken ayrılan kedilerde oluyor, bazen bazı yavru kedilere yetmiyor anne yanından erken ayrılmak istemiyor. benim kedim 2 aylıkken ayrılmak zorunda kaldı annesi hastalandığı için arada yumuşak yer gördüğünde yapar, yetişkin bazı kedilerin de yaptığını biliyorum normal bu. Hapşurma toz alerjisinden olabilir benim kedim de alerjik bir kedi. sık sık tozunu alıp süpürürseniz evinizi iyi olur yoksa tetiklenir sürekli, göz akmaları da bundan olabilir. Kedi kumu ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ama parfümsüz ve az toz olan hatta doğala yakın bir kum kullanırsanız çok iyi olur. Ben Toi moi ve ton ton mısır koçanı karışık kullanıyorum eğer kum arayışınız olursa bunları tavsiye ederim.

Ruveyda13

Benim kedim de 7 aylık küçüklüğünden beri burnunu her yere sokar kokladığında hapşırır ya da kendini yaladığında. Yanıma gelip yoğurma hareketi yaparken de ağzının suyu akar ben bana aşık ondan dolayı diyorum :) başta ben de garipsemiştim ama severken mırlama sesi çıkarırken sürekli burnu ve ağzı ıslanıyor çok araştırdım ve bunun rahatlamaktan dolayı olduğunu öğrendim yani ıslanma sorunu bundan :) Gayet sağlıklı bence korkmayın

sitedizayn

masaj hareketi çok normaldir çoğu kedi yapar, benim smokin olan kedim ben yatarken önce gelir biraz masaj yapar sonrada üstüme yatar. kedim yavru değil 3 yaşında :)
4 yaşında sarman kedimde bazen yapıyor ama smokin kadar sık değil.
yaş ilerledikçe azalıyor sanırım. hapşırma olayı bu havada üşütme olacağını sanmam, bizimde her yer açık ve kediler en çok neresi esiyor gidip oralarda yatıyorlar ve sağlıklılar, belki alerjik bir şey olabilir, tozda olabilir, evde bulunan herhangi bir saksı bitkiside olabilir hatta deterjan, çamaşır suyu, kullandığınız bir parfüm veya deodorant dahi olabilir.

Azrrrb

Korkulacak bir şey olduğunu düşünmüyorum benim kedimde hapsiriyor tozlardan dolayi olabilir bir de kullandığınız kum da onun solunumunu etkileyen bir faktör ben zeytin çekirdeklerini üretilen bir kum kullanıyorum toparlanması da aşırı iyi ve sıfır toz kokuyu da büyük ölçüde engelliyor
Sizde kesinlikle bu tarz doğal içerikli kumlara geçin

ventricosa

Yemesinde içmesinde ya da hareketliliğinde sıkıntı yoksa bemce normaldir arada bir hapşırabilir özellikle eğer iran ırkından ya da british falansa burnu basık diye normaldir arada bir nemlenir burnu çok sık olmadığı sürece normaldir

EgeTemmuzT

genelde yalandıktan sonra oluyor yüzünü temizlerken gayet hareketli iştahı da maşallah şu masaj yaparkenki hareketini de bi anlayabilsem süper olucak

EgeTemmuzT

teşekkür ederim ben de toi moi kullanıyorum. masaj esnasında salya akıtımı normal mi pnun bir türlü cevabını alamadım köpeklerde salya akıtımı normal ancak kedilerde de oluyor mu. Bazı yerlerde stresten olabileceği bazı yerlerde de rahatlamadan olacağı yazıyor. ama internet yazıları sonuçta.

EgeTemmuzT

hepinize teşekkürlerrr 💖