Kedim Sürekli Mama Kusuyor

Kedim sürekli mama kusuyor.
Bir ay öncesinde kustu vete gittik kan değerlerine röntgene bakıldı hiçbir şey cıktmadı
Bir hafta önce yine tekrarladı klima çarpmasına bağladık yine kan ve röntgen bakıldı hiçbir şey cıkmadı. Mama kusuyor diye gastro mamaya geçtik.
Bu sabah yine mama kustu. Öğütmeden kusuyor direkt ne yapmak lazım gerçekten artık psikolojim bozulmaya başladı. Farklı marka bir mamaya mı geçmeliyim? Bu aralar sürekli mama değiştirdik. Farklı mamaya geçersem daha mı kötü olur. Lütfen yardım edin

11 CEVAP

tengrist

Farklı bir mama markasına geçebilirsiniz kullandığınız mamayı sevmiyor ya da içerisinde yapay tatlandırıcılar var ise iştahla hızlı yiyor olabilir, bir de malt sayısını sabah ve akşam olmak üzere günde 2 ye çıkartın kedinizi bir kaç dakikalığına da olsa mutlaka günlük tarayın hangi maltı verirsem vereyim tüy kusan kedimin özellikle taramayı sıklaştırdıktan sonra kusmaları durdu

Poki

Öğütmeden kusulan mamalar genelde hızlı yenilen mamalardır yerken başında bekleyip takip edin. siz mamayı karıştırarak veriyorum diyordunuz, dün yazmıştım size bir süre sadece gastro mama verin sadece diye., bir hafta öyle deneyin. belki bir şey yutmuş olabilir her şey röntgenle gözükmüyor. Bence bir kaç gün daha bekleyip sadece tek mama vererek sonra da başka bir veterinere danışın.

Mesajınız o kadar rahatlattı ki beni anlatamam. Şu an royalinin gastro mamasını kullanıyoruz. Bugün onu kustu zaten cok keyifle yemiyor. Bir süre daha vereceğim alışmazsa önerdiğiniz mamayı alacağım. İlginiz için çok teşekkürler

Tüy kusmuyor. Öğütülmemiş mama kusuyor 😢

Çok sık mama değişikliğine gittik. Yine etkilenir diye korkuyorum

tengrist

tüyler mide-bağırsak geçişinde sıkıntı yaratıyor bu yüzden mamayı öğütemeden geri çıkartıyor o yüzden söyledim. alerji testi yaptırın bir o zaman kedinize, geçmiş olsun

zeynandkekik

Merhaba, geçmiş olsun. Benim kedim de birkaç yıl önce böyle sürekli kusuyordu, tüm tahlillerine baktırdım kronik gastrit teşhisi koyuldu ve gastro mamaya geçtik. İlk geçtiğimiz mama Royal Canin gastro mamaydı ama onu da sürekli kustu, nerdeyse hiç yemedi, mecbur mama değişikliği yaptık. Şimdi dönüşümlü olarak Virbac gastro ve Advance Gastro mama yiyor, bunlarda sıkıntı yaşamıyoruz. Hangi markayı kullanıyorsunuz bilmiyorum ama eğer kullanmadıysanız bir de bu markaları deneyin.

zeynandkekik

Bir de kedim hızlı yediği zamanlarda hala kusar, sindirmeden çıkarıyor, ben yavaş mama yeme kabı aldım bu sayede de kusmalarımız biraz olsun azaldı. Kusmayı hafifletmek için de mide rahatlatıcı, kusma önleyici şurup ve ilaçlar kullanmıştık, hekiminize danışarak bu tarz ilaçlarla biraz rahatlatabilirsiniz kedinizi.

zeynandkekik

Sizi çok iyi anlıyorum, yaşadığınız tüm endişeyi ve üzüntüyü aylarca ben de yaşamıştım. Umarım alışır ama alışmazsa da zorlamayın, Royal Canin kaliteli bir mama ama gastro maması normal mamalar kadar başarılı değil sanırım. Gastrit sürecinde mama değişikliği de çok önerilmiyor ama bir şekilde doğru mamayı bulmak lazım. Umarım Advance ve Virbac iyi gelir evladınıza. Çok geçmiş olsun tekrar.

Mamayı çok hızlı yediklerinden bu şekilde kusabiliyorlar

edakaramel

benim kedimde bi aralar sürekli kusuyodu. parazit olduğunu öğrenmiştim. eger aşılarını yaptırmıyorsanız parazit olabilir. onun dışında sürekli mama değişimi yapmanızı önermem. sürekli kustuğu için midesi zaten aşırı hassastır mama değişimi daha çok midesini bozabilir. bir müddet bekleyin ve mamasını az koyun çok yemesin. sık sık su içmesini sağlayın