Yetişkin Kedide Karma Aşı

Burda okuduğum bazı sorulardan sonra aklıma takıldığı için bu soruyu sorma ihtiyacı hissettim ben kızımı 4 yaşında iken sokaktan sahiplendim ve yetişkin olduğu için tek doz karma aşı yapıldı ancak bağışıklığı yeterince oluşmuş mudur emin olamadım bu konuda bilgisi olan var mı acaba ? Tek doz konusu aklımı karıştırdığından beri çamaşır suyu ile riskli bulduğum yerleri düzenli olarak siliyorum fakat bu şekilde endişeli olmak biraz yıpratıyor. Şimdiden teşekkürler

4 CEVAP

Ozlemkopuk

Camasir suyuyla silmek kedinizi korumaktan daha çok ona zarar verir. Aklınıza takiliyorsa zaten karma aşılar yıllık tekrarlanıyor üzerinden 1 yıl geçtiyse yaptırın

Mmtklndr

Temizlik malzemeleri konusunda çok dikkatli olmalısınız annemde kokulu sabunlar kullanıyordu ilk kez kedimiz olduğu için böyle şeyleri bilmiyorduk sonra gözleri yaşarmaya başlamıştı alerji olduğunu öğrendik sadece deterjan değil parfüm sigara ve doğal olmayan her şey kedinize zarar verebilir evinizi sirke ve karbonat ile temizleyin bizde öyle yapıyoruz eğer evde genel temizlik varsa mercanı maması ve tuvaleti ile beraber bir odaya alıyoruz her yer havalandırılıp koku gidince evde dolaşmaya başlıyor

Çamaşır suyunu her yerde kullanmıyoruz zaten sadece ayakkabılarımız ile bastığımız giriş mermeri gibi yerlerde kullanıyoruz onun harici temizliğimizde genel olarak yok ancak sirke karbonat sokaktan taşıma ihtimalimiz olan bazı virüsleri maalesef öldürmüyor aşı konusunda yıllık zaten tekrarlanıyor benim aklımı karıştıran yavru kediler gibi 3 -4 hafta ara ile hatırlatma dozunun hiçbir zaman yapılmamış olması idi yine de cevaplarınız için teşekkürler

aslihan_e

Götürüp ilk iki dozu hiç yapılmamış gibi yaptırın, tek doz ancak maddi durumu yeterli olmayan ama kedilerini korumak isteyen insanlar için, sokak kedileri, barınak kedileri için uygulanacak bir şey. Veteriner tek doz yeter derse aldırış etmeyin. Yetişkinlere tek doz yetiyor ya da yetmiyor, insanların neden böyle söylendiğini bildiği bile yok, sadece pratikte duyduklarına göre konuşuyorlar. Evet yetişkin bir kedide tek doz aşı gençlik hastalığı için tam bağışıklık sağlayabilir ancak Biofel gibi inaktif aşı markasıysa hiç işe yaramaz, herpesvirüs ve calivirüs gibi solunum yolu enfeksiyonları için tek dozun hiçbir etkisi olmaz. Kediye tek doz yapıldığında o anlık bağışıklığında bir şeyler ters gidebilir, aşıda bozulma oluşmuş olabilir vs. siz ikinci dozla işinizi de garantiye almış olursunuz. Kedi sokak kedisiyse, barınağa alınıyorsa falan gençlik hastalığına karşı en azından bir şansı olur diye canlı virüs içeren markalardan birini tek doz yaparsın. Bu konuda o kadar çok araştırma okudum ki, veterinerlerin çoğunun bile aşının etkileri hakkında benim kadar bilgisi yok emin olun. Gidip 2 aylık kediye aşı yapan veterinerler var, aşının oluşturduğu bağışıklık kısa sürede geçeceği halde hayvanın hayatını tehlikeye atmış oluyorlar. Tek bildikleri tek doz yeter veya yetmez, neden yetip neden yetmeyeceğini bildikleri bile yok çoğunun, ezberden konuşuyorlar. Sokaktan on kedi kurtarsanız, kapınızın önünde baktığınız sokak kedilerini aşılatmak istediniz, asgari ücretle çalışıyor olsanız, öğrenciyseniz mesela on kedinin aşısı için 24 bin lira ödeyemeyebilirsiniz, o zaman hiç yoktan iyidir diye tek doz yaptırıp 12 bin lirayla işi kapatabilirsiniz, geçmişte ben bu yoldan gittim ama şuan gücüm varken kedilerimi asla risk altında bırakmam, maddi gücünüz varsa, özellikle tek kediniz varsa neden hayvana tek doz yapıp tehlikelere açık pencere bırakacaksınız ki. 2400 lira ödeyip aklınızdaki korkudan kurtulun gitsin.