5 Aylık Erkek Kedi Kısırlaştırılır Mı?

htcmmss

Merhaba, 5 aylık smokin cinsi erkek bir kedim var. Bu aralar masaj yaparken kerkinmeye başladı. Sonra da oturup yalanıyor. Henüz idrar püskürtmesi yok. Aşırı ilgi ve temas bağımlısı. Sürekli gelip sürtünüyor. Bir kaç güne iç dış için veterinere götüreceğim. Kısırlaştırma için veterinerim 10 aylık olmasını önerdi. Buradan sizlere de sormak istedim. Erkek kediler için en uygun kısırlaştırma zamanı nedir? İdrar püskürtmeye başlamada kısırlaşsın istiyorum. 5 aylıkken yapılsa çok mu erken olur?

2 CEVAP

E_Thor

5 ay çok erken değil mi? En erken ve ideal olanının 8-10 aylıkken olduğunu biliyorum.

aslihan_e

Yapılmaya yapılır da hayvanın sağlığını tehlikeye sokarsınız. İdrar püskürtmesi başladığı an götürüp yaptırırsanız alışkanlık kazanması çok zor. En azından 8 aylık olmasını bekleyin. Veteriner 10 aylık diyorsa ben olsam ona uyarım. Açıkçası bir yaşından önce yaptırmazdım. Kemik gelişimi için de erken kısırlaştırma çok zararlı. Araştırmalar erken dönem kısırlaştırılan kedilerin kemik kırılmalarına hassas hale geldiğini gösteriyor. Yavru kedilerin ameliyatları da yetişkinlere göre çok daha fazla riskli. Ayrıca bağışıklık sistemleri de yetişkinlere göre zayıf, operasyon sırasında bir hastalık kaparsa aşısı onu yeterince korumayacak veya halihazırda bir virüs taşıyorsa vücudu güçsüz düştüğü için hastalanabilir. İnternette araştırırsanız çok küçük aylardan itibaren kısırlaştırmanın hiçbir zararı olmadığı yazar ancak bu, yabancı ülkelerin bizimki gibi sokak hayvanı problemi yaşamamak için yaymış olduğu bilgilerdir. Onlar sokakta kedi köpek olmasını, insanların da hayvanlarını çoğaltıp dışarı atmasını istemiyorlar, o yüzden minicikken kısırlaştırmayı öneriyorlar. Veterinerlerin de halkı bu yönde teşvik etmesini istiyorlar. İnternetteki çoğu bilgi yabancı kaynaklardan alıntı veya bizim veterinerler de söylese onlar da yabancılardan öğrendiklerini söylüyor, oysa derinlemesine araştırıp hayvanlar üzerindeki inceleme sonuçlarına baktığınızda ancak doğruyu bulabiliyorsunuz.