Kısır Erkek Kedi Eve İşiyor

Miyoshka

Kızkardeşimin erkek sarman kedisi var 5 yaşında ve kısır.1 yaşında kısırlaştırılmış ve o zamandan beri de eve çiş yapma problemi var.Evin koltuk ve yataklarına hatta açık burakılan dolaptaki elbiselere bile işiyor.Vette röntgen çekilmiş ancak böbrekte bir sorun yok.Yılda bir iki defa koltuk ve yataklar ya yıkamaya veriliyor ya atılıyor.Bu sorunu yaşayan çözen var mı? Sebebi ne olabilir be ya ne yapılabilir.Yardımcı olursanız çok seviniriz.

1 CEVAP

aslihan_e

Kedilerin tuvalet alışkanlıkları için belirli bir kritik dönem var, o dönemde dışarı yapmaya alışkanlık kazanırsa maalesef sürdürebiliyor. Evet kısırlaştırma dışarı koku bırakmasını önler ama siz kısırlaştırma ameliyatı sonrası elinizden geleni yapıp o kediye çişini tuvalete yapmasını hatırlatamazsanız maalesef dışarı yapmaya devam eder. 5 yaşındaki, yıllarca dışarı tuvalet yapan kediyi tuvalete alıştırmak çok zor. Tek tavsiyem eve 5 tane de olsa tuvalet koysunlar, kedinin yapmak istediği her köşede tuvaleti olsun. Yatak odasına asla almasınlar. Hiç dışarı yapmayan kedi bile yatak odasına yapmak isteyebilir. Kediyi sık sık kendileri tuvaletine götürüp çişini yapmasını hatırlatsınlar, kumu kazsınlar pişpişpiş falan desinler. Eğer uzun süre yapmadıysa, çişinin olduğuna eminseler uzun süre ısrar etsinler. Kapalı tuvalet asla kullanmasınlar. Çoğu kedi çok geniş tuvalet ister, otururken sağı solu bir yere değmesin ister, biz bir tane leğen koyduk, tuvaleti beğenmeyen kedilerimiz sadece onu kullanıyor geniş olduğu için, küçük tuvalete yapmak istemiyorlar, küçük dediğim de xxl olarak satılanlardan bile daha geniş. Bir narenciye kokusu edinip düzenli olarak kedinin çiş yapmak istediği yerlere sıksınlar. Tuvaleti de daima temiz ve taze kumlu olmalı. Kedi buna rağmen dışarı yapıyorsa pek yapacak bir şey yok ama çişini kendiniz oturtup ısrarla yaptırmayı başarırsanız kısır olduğu için büyük oranda çevreye yapmasını engellemiş olursunuz.