Protein Orani

CilekLily

Merhabalar bazı sitelerde çok yüksek protein oranlı mamalarının özellikle cins kedilerde tüy deri döküntüsü, enerjiyi atamama ve hastalanma durumları yarattığını öğrendim. Sizin kedilerinizin mamalarının Proteinin yüzdelik payı nedir? Şu an acana kitten Kullanıyorum ve yüzdelik oranı 36 veya 37 olması lazımdı british Longhair 3 aylık bebek için bu oran fazla mı? Proplan acana rc fibre Üç mamayı da denedik hala doğru mamayı bulabildiğimi düşünmüyorum bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

1 CEVAP

ventricosa

Mamaların protein oranı farklılık gösteriyor doğru ama önemli olan bu proteinlerin kalitesi ne kadar sindirilebilir olduğu. Örnek vermek gerekirse protein oranı daha düşük orta segment bir mama markasından bir günde alacağı enerji, protein, lif miktarını yavru bir kedi 90-100 gram yiyerek alacaksa; acana gibi yüksek proteinli ve çoğunlukla kaliteli protein kaynakları içeren bir mamadan 50-60 gram yiyerek alabiliyor. Tek problem günlük olarak yemesi gereken aralığın (örnek olarak bu aralık 50-60 gram olsun) üstünde miktarlarda verdinizde yani mesela 90-100 gram verdiğinizde yemesi gerekenden fazla yemiş oluyor yani gündelik alması gereken aralığın üzerinde besin ögesi değerleri almış oluyor (gündelik 90-100 gram yemesi gereken mamadan 130-140 gram alması gibi) bu durum böyle devam ettiğinde kedilerde bazı sorunlar görülebiliyor. O yüzden yüksek proteinli bir mama kullanırken mutlaka o mamanın kedinize önerdiği aralıkta kullanın. İçinde hem taze etler hem de tahılsal kaynaklar olduğu ve lif içerdiği için acana gerçekten kaliteli bir mama bu yüzden değiştirmenizi tavsiye etmem.