Kedim Hırıltılı Nefes Alıp Veriyor

pelyil

Daha önce de yazmıştım, cuma günü kedim pire ilacından zehirlendi. Dün son kez veterinere gittik, her şeyi iyi olduğu için veteriner gelmeyebilirsiniz artık demişti, iştahı hala yok ama hareketleri yerinde ishali falan geçti. Oyun oynayacak kadar enerjik hale geldi ama dediğim gibi su hariç hiçbir şey yiyip içmiyor şırıngayla besliyorum bu yüzden, mamanın tadını aldıktan sonra rondodan geçirdiğim sıvı halini birkaç yere yalıyor ama o kadar. Bir de 2.5 ml şırıngayla dört şırınga falan yedirebiliyorum sonra başlıyor elimi ayağımı ısırıp koşuşturmaya. İncecik kaldı, daha fazla yesin istiyorum ama korkuyorum bir de zarar veririm diye. Ayrıca dün gece fark ettim, sadece şu pozisyonda yatarken soluk alıp verişi değişiyor, hırıltılı bir ses çıkıyor sanki zorlanıyormuş gibi ama sadece bu pozisyonda oluyor. Veterinere video çekerek mesaj attım henüz görmedi ama zehirlendiği için ve iyileşme sürecine girdiği için vücut kendisini böyle böyle toparlıyor olabilir mi? Daha önce başına gelen varsa ya da bu konusa bilgisi olan varsa beni aydınlatabilir mi? O pozisyonda o halde nefes alıp verirken uyuyamıyor ama cenin halinde yatarken bir sıkıntısı olmuyor. Veterinerimiz bize o şu an ölümü atlattı diğer kısımları yavaş yavaş beslendikçe atlatacak demişti.

10 CEVAP

aslihan_e

Vücudu güçsüz düştüğü için halihazırda vücudunda bulunan viral enfeksiyon hafif harekete geçmiş olabilir, ikinci ihtimal de veterinere gittiklerinde oradan kapıp geliyorlar. İştahsızlık yoksa pek sorun değildir. Bol sıvı tüketse iyi olur, özellikle haşlanmış tavuk suyu.

pelyil

Yani korkuyorum biraz, cuma gecesi ağzından nefes alıp veriyordu ilk aşama iğneleri yapıldıktan sonra ama dün gece böyle görünce endişelendim, zorla nefes alıyor gibi görünse de ağzını açarak nefes almıyor yine burnundan devam ediyor. Onu sevdiğim zaman bu pozisyonda gırlamalarından dolayı ses kayboluyor ama hani göğsünün inip kalkışından bile belli oluyor.

aslihan_e

Şırıngayla yedirirken ciğerine kaçırmış olabilir misiniz? Hırıltılı nefes burundan mı geliyor ciğerinden mi?

aysesshns

Başka bir veterinere de götürmenizi tavsiye edebilirim her veteriner bir olmuyor benzer durum benim başıma da geldi

pelyil

Ciğerine kaçırmış olma ihtimalim olabilir de olmayabilir de mamayı gırtlağına kadar sokmadım hiç dişlerinin arasından dilinin üstüne küçücük bırakıp yutmasını bekledim, böyle bir durumda kaçmış olabilir mi? Çok temkinli davranıyorum aşırı zayıfladı, bir yeri acıyacak diye ödüm kopuyor zaten 🥺 başka bir veterinere gidemem, küçük bir ilçede yaşıyorum buradaki çoğu insan da hayvancılıkla ilgilendiğinden veterinerlerin çoğu küçükbaş büyükbaş bakıyor, gittiğim yer en iyisi

aslihan_e

Yatay şekilde sıktınız değil mi? Önden değil de yan taraftan. Horlama sesi olmadığına emin misiniz? Burnu tıkalıysa bazen horlar kediler.

pelyil

Evet yan taraftaki diş boşluğundan sıktım, burnundan geliyor dikkat ettim şimdi, zorlanıyor gibi geliyordu bana ama zehirleniği gün sadece ağzından soluyordu bu sefer hiç ağzını açmıyor burnundan nefes alıp verirken hırıltı şeklinde çıkıyor sümük varmıs gibi

edaquinnn

cok tozlu kum kullaniyo olabilir misiniz? cunku toz burunlarina kaciyo ve zor nefes aliyolar. baska veterinere de danisin isterseniz. cok gecmis olsun Allah sifa versin💓

LOVEshila

Zehirlenmesiyle akcigerlerinin hırıltı nefesin bı alaksi yok .bronşit de olabilir .burunda akıntı varsa antibiyotik başlanabilir .zehirlenme sonrasi mutlaka kefir icirin vücuttan atilimi icin

pelyil

Güncellemeyi unuttum, ertesi gün geçti bu hırıltısı kumdan dolayı olacağını sanmıyorum pelet seklinde olandan kullanıyoruz cünkü su an cok iyi kollarımın tadına baktığı için arkadaslarım kendine faça mı attın diye sormaya basladı hatta 😓😓😓