Yavru Kedi Sahiplendim Bir Sürü Sorum Var

Srdmrcn

Merhaba,
bir kaç gün önce british shorthair kedi sahiplendim. biraz sonra resmini ekleyecem.

öncelikle 2 aylık olarak aldım ama sanırım 3 aylık felan

dişi

  1. Kızana girdiğinde hemen kısırlaştırabilir miyim?

  2. En çok tavsiye edilen en çok tüy sağlına iyi gelen mama hangisi?

  3. yaş mama da vereyim mi aralıklarla? evet se hangisinden?

  4. Tatile çikacağız 1 hafta sonra . Samsundan Antalyaya antalyadan Tokata sonra samsuna 18 günlük süreçte, Hayvana yazık olur diye aslında onu komşuma versem mi bakması için diye düşündüm kendisi tecrübeli bir kedi sever. ama bu süreçte beni unutur mu ?

  5. kedi yatağı almadım, şahsi fikrim zaten kafasına göre oraya buraya yatacak diye, yine de alsam sizce mutlu olur mu ?

  6. tasma takmadım rahatsız olur takılır fln diye zaten ev kedisi, çip vs taktırcam.

  7. Multivitamin malt aldım, petshoptaki çocuk günlük 1 nohut tanesi kadar ver dedi ama kendisi pek bilgili gelmedi bana. ne kadar vermeliyim sizce ?

genel anlamda şimdilik sorularım bunlar

şuan PRO PLAN Kitten yiyor ama ben bu mamaya içim sinmedi açıkcasi..

12 CEVAP

CilekLily

Merhabalar yaklaşık ben de bir ay önce sekiz haftalık bir yavru kedi sahiplendim. Sorularınıza tek tek cevap vereyim ama öncelikle bence yeni sahiplendiğiniz bir kediyi 18 günlük başka bir komşunuza bırakıp bir yere gitmemelisiniz. Daha eve alışma süreci olacak ve bu süreç sandığınızdan daha uzun sürebilir. Kedinizin sizi tanıyıp güvenmesi gerekiyor benim kedim 1:30 ay geçmesine rağmen eve daha yeni alışabilmiş daha beni yeni sahibi gibi benimsemiş durumda Samsun’dan döndüğünüz zaman bu sizin için bir zorluk olacak eğer gidemeyecek gibi bir durumunuz varsa bence gitmemeyi tercih etmelisiniz. Küçük yavru kedinizle bol bol zaman geçirmelisiniz. Kedi yatağı konusunda belki camı izlemesi için peteği asılan bir yatak alabilirsiniz cama asılan bir yatak yatak alabilirsiniz onun dışında bir minder alabilirsiniz dediğiniz gibi zaten belirli bir yerde değil sağa sola yatıyor mesela benimki klozetin önünde yatmayı tercih ediyor evde dört tane yatağı var üstelik . Ben de ilk başta Proplan Kitten Mama kullandım ama içeriğini beğenmediğim için acana first feast Mamaya geçtim. Mamaya geçişi birden olduğu için kedim de bazı sindirimsel SORUNLAR yarattı size tavsiyem başka bir mamaya geçeceksiniz en az 1:30 iki haftalık bir süre vermelisiniz. Eğer acana Mama size pahalı gelirse hills Mamayı da önerebilirim yorumlarını okurken yavru kedi sahiplerinin iyi yorumlarına denk geldim. Takmamanız çok doğru bir karar havalar zaten sıcak ve kedi çok küçük tasma hem boynuna ağırlık yapabilir kemik sorunları ortaya çıkarabilir hem de evde olduğu için tasma takmanıza gerek yok. Benim kedim sağır olmasına rağmen evde zilli taşması var ve ben kullanmıyorum bu sıcak havada kedime işkence yapmışım gibi geliyor. Taşmayı biraz daha büyüdüğünde daha tatlı durması için üç 4 saat aralıklarla takabilirsiniz bu benim naçizane fikrim. Multivitamin mal tavsiyesi verecek olursam vets plus Yavru kediler ve yeni doğuran anneler için Maltı var onu önerebilirim, Aynı zamanda tüy önleyici mal altını da önerebilirim. Gimgat Markasının kitten maltı var onu da önerebilirim. Ben kedime haftada iki gün gimgat kitten 12 vitaminden oluşan maltı veriyorum. 2.03 günde bir de normal su önleyici malt veriyorum. Daha yavru oldukları için çok fazla mal vermenizi önermem. Bir santim olacak şekilde günlük mantı kullanabilirsiniz. Aldığınız vitaminlerin şeker içermemesi çok önemli önemli alırken şeker içip içermediğine mutlaka bakmalısınız. Size ilk tavsiyem gimgat kitten paste ve gimgat in tüy yumağı maltını almanız dediğim gibi vets plusa da bakabilirsiniz ama maddi durumunuz el verirse gimgat daha iyi gözlemleriöe göre. Kum onerisi toi moi kumunu alabilirsiniz. Hem fiyatı uygun hem hepimizin çok iyi bildiği bir alışveriş platformunda satılıyor. Yaş mama konusunda ise olabildiğince araları uzun tutarak vermelisiniz bence. Benim kedim eve geldiğinden beri toplam iki veya üç adet yaş mama yemiştir. Burada acana nın yavrular için konserve yaş mamaları satılıyor. Çok severek yiyorlar onları öneriyorum hem içeriği çok temiz hem de son kullanma tarihi çok uzun. 5.06 tane alıp dolapta bekletebilirsiniz o sizi çok uzun bir süre idare edecektir. 2-3 haftada bir yaş mama veriyorum ben tabi bu kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebiliyor benim kedimle ilgili bakım süreçleri bu şekildeydi. Sizi bilgilendirmek istedim sadece tüyleri kadar uzun ve güzel ömrü olsun yavrunuzun.

Sezgek

1- evet hemen kısırlaştırabilirsiniz işin ehli vetler kızandayken de operasyon yaparken bazıları kızanın geçmesini bekleyip öyle kısırlaştırıyorlar önemli olan operasyon öncesi tahlillerinin mutlaka yapılıp operasyona uygun olup olmadığının bakılması
2-mama konusu inanılmaz değişken bir konu kimisi a mamasına çok iyi derken kimisi b mamasına çok iyi diyor bütçe durumu da işim içine girince işler alıp başını gidiyor eğer bütçeniz uygunsa acana nd gibi protein içeriği yüksek mamalara yönelebilirsiniz daha orta bütçeli olanlarda da ise benim önerim proplan yerine hills olacaktır site de bu konuda çok fazla başlık var tartışılan arama kısmını filteleyip bakabilirsin
3- ben çok güvendiğim vet arkadaşımın tavsiyesiyle hafta da bir veriyorum schesir bu en iyi yaş mamalar arasında ama bütçeniz yetmezse gimcat de çok kötü sayılmaz
4- bence kesinlikle bu yolculuğa kedinizi götürmeyin bahsettiğiniz tatil uzun ve yorucu bir tatil özellikle bu kediler çok fazla yer değiştirmeye be dolaşmaya gelmezler daha yeni görümcelere british bir yavru emanet etmişti komşuları tatile giderken yavru stresten epileptik nöbet geçirdi bu yavruların zaten bağışıklıkları ve mental sağlıkları düşük oluyor bence deneyimli yakınınıza emanet edin bir adet giydiğimiz tişörtü de verin onunla yatmasını sağlasın kokunuzu unutmaz en azından ama bence kesinlikle yanınızda götürmeyin
5-kesinlikle alın her ne kadar her yere yatsalar da kendilerine ait yerleri olmasını seviyorlar ve aslında çoğunluk orda uyuyorlar
6-kesinlikle tasma takmayın zaten sevmiyorlar rahatsız oluyorlar ayrıca çok da riskli durumları var ben kendim bu kadar deneyimliyken çok kötü bir olay yaşadım hiç gerek yok ev kedisi zaten tasma onların sevmediği onları mutsuz eden bir şey gerek yok
7- üstünü bir okuyun 3 aylık kedi için uygun mu çünkü her malt her kedi için uygun olmuyor ve genelde 6 aydan sonra başlanıyor maltlara ayrıca kaliteli bir mama kullanıyorsanız günlük kullanım da fazla olur kullandığınız mamaya ve multivitamin markasına göre değişir kullanım ama 3 aylık bir kedi için gerek yok zaten onların mamaları yetişkin mamalarından daha farklı ve daha besleyici oluyor
Tüyü kadar ömrü olsun yavrunun

Sezgek

Komşunuz du galiba eğer sıkıntı olmayacaksa onun için ve sizin için yani aranızdaki ilişkiyi bilmiyorum ama ve gelip bakmasını isteyebilirsiniz henüz küçük olduğu için de ortamı bir odayla sınırlandırabilirsiniz mesela sizin odanız gibi tuvaletini her şeyini oraya alırsınız günlük gelip komşunuz bakar bu daha sağlıklı olacaktır kediler bulundukları ortama çok sıkı bağlanan hayvanlar dolaysıyla çok daha rahat hissedecektir bence biz tatile gittiğimiz de öyle yapıyoruz mesela yan komşumuza anahtar bırakıyoruz bir de kameramız var ordan izliyoruz ama dediğim gibi aranızda ki ilişkiyi bilmiyorum anahtar bırakmak vs farklı sorumluluklar ama daha çık küçük geri gelip aldığınız da bir kaç ödül maması yaş mama biraz da oyun yine size alışacaktır merak etmeyin

Fonfonella

Ek olarak kum yerine çam peleti öneriyorum. Hem daha ekonomik ve doğal. Onu kullanmak için elekli tuvalet almak gerek. Alıştırma sürecinde eski kuma birkaç tane atarak başlayabilirsiniz. Her gün pelet sayısını attırarak bir veya iki haftada pelete geçmiş olursunuzz.

Srdmrcn

ay birde kum tavsiyesi istiyorum

CilekLily

Sahibi gibi benimsemiş derken bu arada annesi olarak görüyor yoksa biz onların sahibi değil annesiyiz 🫶🏽🥲

Srdmrcn

Ayyy @sezgek @cileklily bu kadar uzun uzun ve ayrıntılı yazıp zaman ayırdığınız için teşekkür ederim 🥹

ND ve Açana arasında kaldım sanırım ND olcak ileriyi düşünerek ve bu fiyatlar da yükseleceği için uzun vade de mama değiştirmek de istemiyorum o yüzden galiba ND karar kıldım..

Önerdiğiniz herşeyi not alıp dikkat edeceğim 🥹

Srdmrcn

@sezgek yakınıma emanet edersem beni unutma olasılığı yüksek mi 🥹 geri gelince beni geri ister mi?

Şimdiden baya bağlandık hep beni dinliyor bana miyavlıyor en çok bana yanaşıyor ama korkuyorum beni unutacak diye..

Srdmrcn

@sezgek

Evet komşum, aslında anahtar bırakırım kendisi hem zaten ev sahibim, ama kedinin gece yanlız kalmasına içim el vermiyor aklım hep onda kalır daha yavru olduğu için, ama içime su serptiniz, çok rahatladım mantıklı geldi ödül oyun felan sonra 2/3 günde bana geri alışır 🥹

Srdmrcn

@sezgek

Evet komşum, aslında anahtar bırakırım kendisi hem zaten ev sahibim, ama kedinin gece yanlız kalmasına içim el vermiyor aklım hep onda kalır daha yavru olduğu için, ama içime su serptiniz, çok rahatladım mantıklı geldi ödül oyun felan sonra 2/3 günde bana geri alışır 🥹

Fonfonella

Kızgınlığa girmeden önce kısırlaştırmak meme, rahim kanserini %90 azaltıyor.
Mama olarak hills veya acana alabilirsin. Proplan içeriği iyi değil. Yaş mama iyi değil, en iyisi evde kendiniz tavuk göğsü, havuç ve kabağı haşlayıp blender ile ezip mama yapın. İçine somon yağı katabilirsiniz. Hayvana tasma takmayın anca rahatsız olur. Eğer arabada boş yeriniz varsa kum, mama ve yatak koyabiliyorsanız hayvanı alabilirsiniz. Ancak yolda midesi bulanabilir bu yüzden bir tanıdığa bırakmak daha iyi olacak.

sitedizayn

bütçeniz uygunsa en iyisi acana dır daha sonra nd gelir ve 3. sırada da proplan gelir ben çocuklarımı acana ile büyütmüştüm ama fiyatlar aldı başını gitti şimdilik proplan ile devam ediyoruz, kedi yatağı bende bir hevesle almıştım ama bir gün dahi görmedim yatağı kullandıklarını, kedilerin nerde yatacağı hiç belli olmuyor.
yavrular için multivitamin macun iyidir, zaten yavrular için vitamin macunları var ama malt kullanmaya gerek yok.
malt ancak ilerleyen zaman içinde tüy kusarsa olabilir.