Dişi Kedi Kısırlaştırma

ventricosa

8 aylık dişi kedimi haftasonu kısırlaştırmayı planlıyoruz eğer tahlilleri uygunsa gaz anestezi uygulaması yapılacak ama kedimin kızgınlığa girip girmediğini anlıyamıyorum gözle görülür bir karakter değişimi ya da kızgınlığa girdiğine dair bir ipucu görmedim genital bölgesini yalıyor bazen ama önceden de yapıyordu o yüzden emin olamıyorum. Dişi kedinin kızgınlıkta olup olmadığını net bir şekilde ölçebilen bir tahlil var mı? Bilgisi olan var mı?

9 CEVAP

Mmtklndr

Kızgınlığa girse sesi kısılana kadar bağırır gece gündüz aralıksız sesini kesmez sürekli yerlerde yuvarlanır yemeden içmeden kesilir sürekli poposunu havaya kaldırarak gezer o günlerin gelmesini emin olun ki hiç istemezsiniz😅 veterineriniz kısırlaştırma ameliyatı için uygun derse hiç durmayın kısırlaştırın benim kedimin bağışıklılığı düşük olduğu için bir de güvenilir veteriner bulamadığım için bir buçuk yaşında kısırlaştırdım benim kedim 4 5 aylıkken kızgınlığa girmeye başlamıştı biz çok zorlandık çok sık aralıklarla kızana giriyordu çok zayıflamıştı hem zayıf diye hem bağışıklılığı düşük diye 3 ay ilaç tedavisi gördü sonra kısıtlaştırdık ameliyat ve ilaç masrafları ile geçen sene 8000 Tl tuttu kısacası siz bu sıkıntıları yaşamayın bir an evvel kısırlaştırın

ventricosa

Güncelleme*
Kızım ameliyat oldu biraz halsizlik var kumaş yakalık takıldı ama rahat edemediği için ben operasyon kıyafeti aldım ona, onunla geziyor. 2. Günü yemek yiyor, su içiyor tuvaletini yapıyor (kumaş yakalık kızıma çok büyük geldiği için bunları yapamıyordu ilk gün hemen gidip aldım).Yakalık takıldığında veterinerimiz günde 2 kez dikişli bölgeye pansuman yapmamı söyledi. Kıyafet giydiği için şu an zaten o bölge steril kalıyor, çıkarıp tekrar giydirirken çok zorlanıyorum. Sizce her gün pansuman yapmama gerek var mı kıyafet olduğu için? Daha önce kullanan var mı?

sitedizayn

öyle bir tahlil yok malesef ama kısırlaştırma için böyle bir tahlilede gerek yok, kediniz 8 aylık olmuş kısırlaştırma için ideal bir zaman, kilosunda sorun yoksa çok zayıf değilse zaten veteriner böyle bir operasyon yapmaz.
kısırlaştırın ve rahat edin. dişi kedi olduğu için kısırlaştırma sonrası 1 hafta 10 gün kadar biraz özel bakım gerekecek, veteriner size gerekli bilgileri zaten verecektir.

ssedef28

merhaba bebek gazı çıkarıyormuş gibi poposuna vurun pozisyon alıyorsa kızgınlıktadır

ventricosa

@ssedef28 denedim ama pozisyon almadı patisiyle elimi çekmeye çalıştı ve kaçtı göbeğine vesaire yaptığımda hiç tepki vermiyor mesela ama poposuna dokundurtmuyor o yüzden emin olamıyorum her kedinin yaşadığı gibi bariz belirtiler göstermiyor ama tepkileri şaibeli

ventricosa

@sitedizayn Kısırlaştırma yapılırken kızgınlıkta olmaması gerekiyor diye biliyorum o yüzden endişelendim

ventricosa

Güncel

tengrist

Yüksek sesle sürekli miyavlıyorsa, idrar püskürtüp her yere sürtünerek koku bırakmaya çalışıyor ve normaldekinden çok daha fazla ilgi bekliyorsa kızgınlıkta demektir. Yani 8 aylık kedi kızgınlığa girseydi büyük ihtimal ile mutlaka anlardınız

Berra88

Kızgınlığa girse anlamama şansınız yok. Aşırı bağırıyor, poposunu yere süre süre gidiyor, ellediğiniz zaman poposunu havaya kaldırıyor