Kedi Tam Kan Sayımı Sonuçları Hakkında Yardım Edebilir Misiniz?

sunnyv

Bugün lösemi aşısı öncesi sizlerin de tavsiyesi üzerine kedimin tam kan sayımına bakıldı ve sonra her şey normal denilerek aşısı yapıldı. Sonuçları değerlendirebilecek arkadaşlar varsa gerçekten her değer normal aralıkta mı söyleyebilirseniz çok sevinirim. Kedimin iştahı normal, dışkısı normal ama akşam serinliğinde huzurla uyurken bile nefes alış verişi kuş gibi. Dinlenme halinde dakikada 16-40 nefes alıp verme normal diye gördüm ancak bizimki bu sınırı aşıyor. Onun dışında sürekli ağzı açık nefes alıyor.
Kalp problemi olduğundan şüphelerim var ama veterineri her şeyin normal olduğunu söylüyor. Sizin bu sonuçlarda gördüğünüz farklı bir şey var mı? Ya da yaptırmam gereken farklı bir test var mı?

3 CEVAP

ssedef28

merhaba hiçbir değer yüksek ya da düşük değil hepsi normal olması gereken referans aralığında. benim kedim de sıcaklardan dolayı çok az oyun oynasak bile ağzı açık nefes almaya başlıyor hatta dün 5-10 dk koşturdum nefes alışverişi köpek gibiydi korktum bıraktım direkt oynamayı :D

ventricosa

WBC, beyaz kan hücrelerinin sayısını ölçer dolayısıyla bağışıklık sistemini yorumlamada kullanılır. Altında yer alan Neu (nötrofil), Lym (lenfosit), Mon (monosit), Eos (eozinofil) beyaz kan hücreleri çeşitleridir; RBC, kırmızı kan hücresi yani alyuvar sayısıdır, altındaki parametreler de alyuvalarların boyutu, hacmi, hemoglobin miktarı ve ağırlığı gibi bilgiler verir.
PLT, trombosit sayısıdır kanın pıhtılaşmasını sağlar. Onun altındaki parametreler de trombositler hakkında bilgi içerir. Tahlil sonuçlarına göre hepsi normal ama yine de kalp ritmi bozukluğu gibi bir sorundan şüpheleniyorsanız ekg talep edebilirsiniz bu parametreler daha çok lösemi gibi bazı hastalıkların tanısında kullanılır ve lösemi aşısından önce bakılmasının sebebi bu, bağışıklığı ve kan değerleri gayet yerinde kedinizin

sunnyv

Sıcak saatlerde hiç oynatmamaya çalışıyorum kendi de zaten serinlikte aktif ancak koştuğunda ya da oyun oynarken dediğiniz gibi daha da nefes nefese kalıyor. Ya o yorulup bırakıyor ya ben çok kötü olduğunu görüp oynamayı bırakıyorum.

Kedilerde de ekg olduğunu bilmiyordum sadece ekokardiyografi bakılabiliyor sanıyordum onun için de başka bir uzmana yönlendirdi veterinerimiz. Ekg de soracağım teşekkür ederim. 🙏🏻