Dişi Kedi Kızgınlık İçin Hormon İlaçları?

brnrhn

Merhaba daha fip atlatan kızımın bekleme süresi bitti fakat çok kısa sürelerle kızgınlığa girip tekrar çıkıyor. Herhangi başka bir sağlık problemi yok bakıldı. Fipe kadar ve fip sırasında hiç girmemişti atlattığı gibi girdi ve yaklaşlık 2 aydır bu şekilde bir- iki gün ara verip tekrar kızgınlığa giriyor. Kısırlaştırma operasyonu için önceden gün almamız gerekiyor. Ama biz gün alıyoruz o tekrar giriyor. İnt baktığımda hormon ilaçlarının verilebildiğini gördüm ama tekrar fip atlatma ihtimali olduğu için de strese girer korkusundan önce kullanan var mı diye sormak istedim. Kullananlar varsa ne gibi değişiklikler oldu, kızgınlığı bitti mi vs ?

8 CEVAP

aslihan_e

Asla. Çoğu veteriner, daha doğrusu aklı başında olan veterinerler hormon iğnelerini kullanmazlar, sakıncalı bulurlar. Kedinizin sağlığı ile oynamak istiyorsanız yaptırılacak bir iğne, faydasının olacağı da kesin değil. Şöyle size yardım edecek, istediğiniz gün yapacak bir veteriner bulun. Sonuçta fip atlatmış bir kedi, ona öncelik tanınması gerekli. Veterinerin randevu listesini mi bekleyeceksiniz, medyum olmak gerekli kızgınlık geçme gününü bilmek için. Araya sıkıştırıversin, sanki çok uzun bir işlem mi, kes çıkar dik bitti. Ha o da olmadı, tanıdık çevreden kısır olmayan bir erkek kedi bulabilirseniz bulun, iki üç gün çiftleştirin, kesin geçecek kızgınlığı, sonraki haftaya randevu alın.

aslihan_e

Henüz yavru bile sayılmadan ilk iki hafta içinde yapılırsa hiçbir şey olmaz. Hamilelik başında kısırlaştırma ile hamile kalmadan kısırlaştırma arasında bir fark olmadığını söylüyor uzmanlar. Kızgınlığının geçmesi için iki üç gün bıkana kadar çiftleşmeli, hamilelik bir kez çiftleşse de olabilecek bir şey. 16 günlükken görünümleri en baştaki gibi oluyor

brnrhn

Anladım çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için bi çevrede sorup soruşturacağız. Biraz sıkıntılı benim bebişim daha önce gençlik hastalığı da atlattı kabul eden olursa dediğinizi yapacağım 🌸

Mini2019

Ben hormon iğnesi yaptırdım. Yanlış hatırlamıyorsam 2 dozdu ve bir bekleme süresinden sonra kısırlaştırma ameliyatı oldu. Kedim birçok kedi virüsünü taşıyor ama biz Hiçbir sorun yaşamadık bu süreçte.

brnrhn

Çok kararsız kaldım. Açıkcası 2-3 aydır her yere işliyor ve artık kum kabına yaklaşmıyor bile. Teşekkür ederim cevabınız için en azından bir fikir oldu 🙏

brnrhn

buradaki genel özel veterinerler iyi olmadığı için üniversite hastanesinde yaptıracağız. Diğer veterinerlere pek güvenim yok araştırdığımızda bulunduğumuz ildeki çoğu veteriner para için muayne ediyor ve yanlış teşhis koyuyor. Bu yüzden oradan başka yere yaptırmak istemiyoruz. Ama kızgınlık onu da strese sokuyor sürekli kaçmaya çalışıyor eve devamlı olarak işiyor evdeki diğer kedilerimize saldırıyor maalesef. Huyu değişti kızgınlıktan ötürü fazla agresif oldu. Bu çareyi özel vetirenerler söyledi bende güvenmediğim için sormak istedim. Teşekkür ederim 🙏

brnrhn

Bir de çok çiftleştirme işinden anlamıyorum o yüzden bir kaç gün çiftleştirdiğimizde hamile kalmaz mı? Kısırlaştırma yapılır mı bu şekilde? Çevremdeki çoğu erkek kediler kısır. Yine de düşüneceğim dediğinizi

aslihan_e

16 günlükken görünümleri en baştaki gibi oluyor. Yazık falan diye düşünmeye gerek yok, henüz hiçbir hisleri yok.