Kedim Kulak Uyuzu Mu

edakaramel

veteriner bugun kedimin kulağını muayene etti ve kulak uyuzu olabilir dedi ama hiçbir şekilde kaşıma ya da başka bi belirtisi yok sadece koyu renkli akıntısı geliyor. veteriner yarında çok kirlenirse kulak uyuzu dedi. en son 1 hafta önce temizlemiştim ondan kaynaklıda kirlenmiş olabilir mi? yoksa kulak uyuzu mu

5 CEVAP

sunnyv

Akıntı varsa alıp mikroskopla inceleyebiliyorlar neden öyle yapmamış merak ettim.

carmensmom

Kulaklarının arkasına parmaklarını hafifçe bastır sonra kaldır. Kafasını hızlı hızlı sallıyorsa uyuzu tetiklemiş oluyorsun. Tepki yoksa uyuz da yoktur zaten. Biz klinikte çok yapardık bu yöntemi 😅 işe yarıyor

aslihan_e

Bence kulağa bastırma uyuz için tam teşhis değil, sağlıklı kedilerimin kulağına yaptığımda da hafif kulak akıntıları olsa kulakları kaşınıyor. Kulağını neden temizlemekle uğraşıyorsunuz ki, sadece bir hafta geçti ondan mı kirlendi diyorsunuz. Kedinizin kulağı ile oynamayın, fayda vermek isterken zarar verebilirsiniz. Kulaklarının sizin tarafınızdan temizlenmeye ihtiyacı yok. Sadece enfeksiyon veya uyuz durumunda temizlenebilir. Şeffaf akıntı normal olabiliyor ama koyu renkli akıntı varsa uyuz olmasa da enfeksiyon olabilir. Kulak iç yüzeyinde koyu renkli kirler olabilir ama koyu renk akıntı gelmemeli. Mikroskopla inceleyip teşhis koymamasına ben de şaşırdım. Bence farklı veteriner görüşü alın. Uyuz varsa başlangıç aşamasında pek kaşıntı yapmayabiliyor, ilerledikçe kaşıntı artıyor, özellikle uyuz nedenli enfeksiyon oluştuğunda o zaman deli gibi kaşıyorlar.

edakaramel

yasadığım yerde tek bi veteriner var ve galiba mikroskopu yoktu o yüzden bakmadı. kulak uyuzu olduğunu tam olarak nası anlayabilirim😔

aslihan_e

Siz onu kendiniz anlayamazsınız ama zararsız bir yöntem olarak eczaneden damlalıklı gliserin alıp birkaç gün kedinin kulağına üçer damla damlatabilirsiniz, on gün ara verip tekrar damlatın. Gliserin damlatınca zaten tüm kirler de çıkar uyuzlar da yaşayamaz, enfeksiyon varsa ona da iyi gelir. Yalnız o kaşıntı yapacaktır kedide ama yardımcı olur. Her kulağa damlatmada kulak köküne masaj yapıp içine iyice girmesini sağlayın ve bir süre yatık şekilde bekletin. Her iki kulağa da aynı işlemi uygulayın. Kafasını sallayınca kirler çıkar, dış kısmı pamukla silin, dış kısıma da gliserin sürün ki uyuz varsa oralarda kalamasın. Veterinerlerin uyguladığı bazı uyuz damlaları kedileri sağır bile yapabiliyor, çoğu yerde şikayetleri okudum. Gliserin gayet güvenli. En azından uyuz yoksa boş yere uyuz ilacı kullanmış olmazsınız.