Dişi Kedisi Olup Kısırlaştıranlar Yazabilir Mi

ventricosa

Kısırlaştırma ameliyatından sonra yakalık- operasyon kıyafeti- mavi sprey- bandaj vs. Ne kullandınız ne kadar süre kullandınız nasıl geçti lütfen yazar mısınız deneyimlerinizi çok acil

15 CEVAP

Mini2019

Dikişler çıkana kadar yakalık kalacak demişti veteriner. Ben kıyamadığım için yakalığı çıkarttım.

Hiçbir şey sürmene gerek yok dese de ben temizlemiştim her gün. Dikişleri aldıracağımız günden önceki gece Dikişleri kendi çıkarttı.

Tabi bu örnek alınamaz. Ben yaptığımı söyledim sadece. Siz veterineri dinleyin derim.

Arietta

Çıkabileceği, atlayabileceği yüksek yerler olan odaları kapatmıştım ben de mesela, evi ona göre düzenleyip kullandım bir süre. Bizde sadece böyle göbek kısmına bir bandaj sarıldı dikiş üstüne, yakalık vs. kullanmadık ama veteriner duruma göre daha iyi bir şey söyler size bence de. Operasyon tulumundan da çok memnun kalanlar var, onu da bir sorabilirsiniz veterinere uygun mu diye

cemremio

Merhabalar biz hiç bir şey kullanmadık, dikişte yoktu, yapıştırmaydı, herhangi bir olumsuz durumda yaşamadık. Kendisini operasyon olduğu gün evin en sakin odasında tek başına bıraktık, stres olmasın dinlensin diye, birde kum kabını operasyon günü dezenfekte edip sıfırdan yeni kum koydum Kaldığı odaya

aslihan_e

Valla ben ilk gece uyumadım, sürekli kızımı takip ettim, zaten sürekli uyudu. Ertesi gün biraz yalamak istedi ama mavi sprey yüzünden tükürdü, yalamak isteyince uyardım izin vermedim. Kıyafet giydirmedim diye hatırlıyorum ama emin değilim, bandaj asla kullanmadık, gerek de yok, dikişler kuruyunca çabuk iyileşiyor. Biraz iyileşince azıcık yalasa da sorun olmuyor zaten emin olun. Bazılarının kedisi takıntılı şekilde dişliyor veya sahipleri hiç müdahale etmiyor, hayvanı kaderine bırakıyorlar, dikiş açılmaları ondan oluyor. Kedilerimin yakalık takması gereken durumlar oldu ama bence kısırlaştırma süreci yakalıksız atlatılabilecek bir süreç. Kesik boynunda falan olsa arka ayağıyla kaşır açar ama karnında olunca mavi sprey de varsa en fazla çevresini falan az az yalıyor.

ventricosa

Kumaş yakalık takıldı kedim hiç hareket edemedi çok büyük geldi bana aradığımda standart dedi veterinerimiz ama başka bir veterinere kıyafet almaya gittiğimde resmini gösterdiğimde evet aşırı büyük dedi. Resmini yükleseydüm herkes hemfikir olurdu aşırı büyüktü. Kıyafetle rahat etti aslında yemek yiyor su içiyor hareket ediyor çok rahat uyuyor ama tıraşlı bölgesi biraz geniş bacaklarına kadar geliyor o bölge tam kıyafetin katlanma bölgesine geldiği için tahriş olmuş yattığında kıyafet esneyince açılan aralıktan o bölgeyi yalayıp duruyor harap etti yalamaktan biraz daha az esnesin o bölge kapansın yalıyamasın diye sıktım yukardan ama çok kötü hissediyorum çıkarınca da direkt orayı yalıyor, çok zor geçiyor süreç. Haftasonu aldırıcam dikişlerini vaktinden biraz erken olucak ama zaten kurumaya başlamış hatta birisi kendiliğinden çıkmış ucu. Dikişlerini aldırdıktan sonra tahriş olan bölgeye ne sürebilirim? Yoksa yalamaktan mahvedecek orayı

Mini2019

@sedef çok haklısın. Özellikle hareketli ve oyuncu bir kediyse yandan yapmakta fayda var. Eskiden yandan olmasına karşıydım ama artık değilim.

ssedef28

merhaba fıtık riskine karşı operasyonu karnından değil yan taraftan yaptırmayı tercih edebilirsiniz

Azrrrb

Kisirlastirdiktan sonra dikiş yerini yapamaması için yakalım taktılar onun dışında herhangi bir şey kullanmadık kisirlastirdiktan sonra bir süre sadece yas mamaya beslendi tavuk falan haşlayıp yedirebilirsiniz de ya da yoğurt da olur

Azrrrb

Kisirlastirdiktan sonra dikiş yerini yara yapmaması için yakalık taktılar onun dışında herhangi bir şey kullanmadık kisirlastirdiktan sonra bir süre sadece yas mamaya beslendi tavuk falan haşlayıp yedirebilirsiniz de ya da yoğurt da olur

ventricosa

@Azrrrb ne kadar süre taktınız yakalık? Ve sırt seğrimesi oldu mu?

Azrrrb

@ventricosa sanırım bir ay kadar bir süre taktık tam hatırlayamıyorum kisirlastirildiktan iki hafta sonra dikişler alındı ondan sonra bir hafta daha taktık diye hatırlıyorum ben ne olur ne olmaz diye çıkartmak istemedim yalamasın orayı diye üç hafta takmışım yani

elif_f

Operasyon öncesi kan, biyokimya be bağışıklık değerine baktırın. Onlar iyiyse ok değilse bağışıklık için iğne vs oluyor. Değerler iyi çıkınca iyi bir veterinerde yaptırın. Dikişleri yalamasın, boyunluk taktırın acımayın. Bu onun iyiliği için. Bıyunlukla kolay yiyip içmesi için küçik çaplı yüksek kaselere koyabilirsiniz mama suyunu. Kaliteli yaş mama bana sorsanız hills a/d verin hergün. Geçmiş olsun. Şifa olsun.

elif_f

Kabız olmamasına dikkat edebilir siniz. Miamor çorbadan verebilirsiniz yarım bi gün yarısı ertesi gün gibi.

ventricosa

@elif_f ameliyat oldu zaten bugün de 7. Günü tahlillerine her şeyine baktırdım tabiki, sadece süreci zor geçirdik yukarıda da önceki sorularımda da yazdığım gibi kumaş yakalık takıldı ama aşırı büyük olduğu için hiçbir şey yapamadı sonra kıyafet aldım. Bacağının yan tarafı (oraya kadar traşlı çünkü) tahriş oldu o da sürekli yalamaya başladı öyle olumca çıkardım kıyafeti ve veterinere götürdüm dikişlerini alırlar belki diye ama erken dediler bunun üzerine plastik yakalık takıldı. Bu sefer de sırtı seğriyor sürekli. Napıcağımı şaşırmış haldeyim bu sebeple sordum

sitedizayn

kedinin bağışıklığı ne kadar güçlü ise süreç o kadar hızlı geçiriliyor ama ortalama bir hafta dikkat etmek gerekiyor, zaten ilk 2-3 günden sonra toparlanmaya başlıyor, ilk hafta yakalık daha iyi, kıyafet ile her kedi rahat edemiyor, yakalıkta rahatsız edici bir şey ama yine de bir hafta kadar dayanacak. yakalık ile herhangi bir şey sürmeyede gerek yok.