Kedimin Burnundaki Tüy Dökülmesi ?

Miscatt

Merhabalar

Yaklaşık 1 seneyi geçen bi sorunumuz var onca veterinere göstermeme onca tahlile ilaca rağmen kedimin burnunda tüy dökülmesi mevcut. Vet mantar olmadığını söylüyor alerjisi varmış ama neye alerjisi olduğunuda bi türlü çözemediler.
Veterinerimize bu konuda güveniyorum ama nedir bu ara ara geçip tekrar neden nüksediyor ? Eğer alerjiyse neden geçip tekrar başlıyor ? Ve neden sadece burnunda ?

Veterinerin vermiş olduğu ilaçlardan ziyade çok şey denedim sonuç hüsran.

Artık saldım diyebilirim çünkü kendiliğinden geçip tekrar tüy dökülmesi başlıyor bende sürekli ilaca vs yüklenmek istemiyorum kızımı sürekli ilaca maruz bırakmamak için.

Tecrübesi olan bu durumu yaşayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

5 CEVAP

sitedizayn

belki beslenmesinde olan bir şey allerji yapıyor, kuru mama, yaş mama neyse yani belki de kullandığınız bir malt olabilir.
yada hiç allerjisi yoktur bazen stress yaşıyor olabilir.
kediniz kısır mı ? dişi erkek ?
evinizde saksı çiçeği bitki vs var mı ?

Miscatt

@sitedizayn
Kedim kısır dişi. Kedimi bulduğumdan beri pro plan somonlu ile besleniyor şimdiyse kısır somonla besleniyor. Yani 2.5 senedir bu mamadayız.
Evimde saksı bitkisi yok. Birde sorumda yazmayı unuttum normal bi kediden daha fazla kaşınıyor.Kullandığım malt gimcat.
Yani bilemiyorum neden böyle strese gireceği herhangi bi şey yok çünkü uzun zamandır geçip tekrarlayan bişey bu.

sitedizayn

proplan somonluya ben yeni başladım 2 hafta falan oldu şimdilik iyi görünüyor ama tabi biraz zaman lazım, proplan mamalarda mısır ve buğday gluten var belki allerji yapıyordur, bir mamanın etkileri hemen ortaya çıkmaz. bazen 1 yıl 2 yıl kullanırsınız bir şey olmaz.
evet bende proplana başladım ama şu aralar bütçeme göre alabileceğim en iyi mama olduğu için.
uzun süre kullanmayı düşünmüyorum.
tahılsız mama kullanmayı düşündünüz mü ? bütçeniz uygunsa acana deneyebilirsiniz. tahıllar bir çok kedide hem allerji hem hastalık yapıyor.
gimcat sürekli mi kullanıyorsunuz hiç ara vermeyi denediniz mi ?

Miscatt

@sitedizayn
Mamayı değiştirmeyi düşünebilirim tahılsız mamalar ishal yapıyor diye duymuştum ama geçişli olarak denemekte fayda var.
Çoğunlukla gimcat kullandım bi ara vets plus kullanmıştım ama yine sonuç aynıydı.
Alerjisi varsa neden sadece burnunda onu çözemiyorum.

sitedizayn

acana orijen kullandığım zamanlarda kedilerimde ishal görmedim, bir ara brit care kullanmıştım kedilerimden birinde yumuşak dışkı oluyordu, bir kaç ay proplan kullanıp acanaya dönüş yapacağım veya fitmin de olabilir, acana ayarındadır içeriği.
kediler et yer yani neden ishal olsun :) mamaların içine konan bazı hammaddeler veya sebzeler belki yapabilir.
neden burnunda ? çözmek zor.
bu yaz kedilerimin birinin ensesinde açılma oldu ama neden ensesinde ? kiminin karnında oluyor kiminin kuyruk tarafında belli olmuyor.
malt konusunda pek tecrübem yok benim kedilerin ihtiyacı olmuyor, tüy kusma olayları olmadığı için hiç malt kullanmadım. sadece geçen haftalarda petlebiden 30 gr lık vets plus hediye geldi yarısı hala duruyor.
tüy kusma sorunu olmayınca malt kullanmanın bir anlamı yok bence.