Ayni Marka Mama

CilekLily

Merhaba su an acana kitten i rc fibre gastro mamayla karıştırıp veriyorum. Ve acana pacificaya geçeceğim. Mama değişimi yaparken kademeli mi geçmeliyim? Pacifica içine gastro mu karıstırmalıyım yoksa acana kitten mi karıştırmalıyım? Nasıl yapmamı önerirsiniz?

12 CEVAP

sitedizayn

önce pacifikayı sade olarak verin yerse zaten devam edersiniz yemezse eski mamaları karıştırarak kademeli olarak alıştırabilirsiniz. ama şu anda elinizde eski mamalar olduğunu düşünürsek en azından bitene kadar karıştırın.

CilekLily

Yer benim kız taştan yumusak her seyi yer fakat kanlı kabıza kadar gidiyor sindiremeyince üçünü beraber karıştırsam çok yorar mı acaba midesini

ventricosa

Kedinizin bir alerjisi mi var acaba? Veteriner hekimle görüştünüz mü?

sitedizayn

acana biliyorsunuz kaliteli bir mama ve içeriğinde çeşitli lif kaynakları var midesini yoracağını sanmam, fibre zaten sindirim hassas sindirim için üretilmiş bir mama.
sarman kedim geçirdiği kazadan dolayı sindirim sistemi ameliyat olmuştu ve hassas bir sindirim sistemine sahip ancak acana ile büyüdü hiç sorun yaşamadık. acana kendi sitesinde kedinin kilosuna, kısır veya normal durumuna göre beslenme önerileri veriyor.
sayfada how to feed bölümünde bulabilirsiniz.
https://emea.acana.com/en/cats/cat-food/pacifica/eu-aca-pacifica-new-cat.html

CilekLily

Veterinerimizle görüştüm fazla proteinin ağır geldiğini ve sindiremediğini söyledi ayrıca kedimi Ankara’dan İzmir’e getirmiştim uzun bir otobüs yolculuğu yaptı ve çok stresliydi zaten duymadığı için hem benden çok korkuyordu hem uzun yoldan çok korkmuştu ve kötü bir yerden sahiplendim hangi mamayı verdiğini bilmiyorum belki de bu kedi doğduğundan beri kabız da ama Sahiplendiğim kadın çok fazla ilgilenmediği için açıkçası bir bilgi de alamıyorum. İlk olarak Proplan Kitten Mama verdim daha sonra araştırma yaptigimda içeriğinin iyi olmadığını anladım ve benim de ilk kedi sahiplen şim olduğu için direkt acana kitten a geçtim. Zaten yavrum eve geldiğinde kabız da üç günde bir kakaya çıkıyordu üzerine böyle hızlı bir mama değişimi olunca kanlı kabız yaptığını söyleyip Fibre mamayı verdi. Şimdi ikisini birlikte karışık karışık yiyor ama daha çok acana yiyor. Pacificaya geçmek istedim ben de balıklı diye. Onun geçişini nasıl yapayım diye sormak istedim ….

ventricosa

Gramajlı veriyor muydunuz? Kedilerin protein sindiremediği için gaz oluşturması biraz geçiştirme gibi geliyor bana, başka bir problem olabilir ben de ilk defa kedi bakıyorum ilk götürdüğüm veteriner kedim gık dese mamasını değiştiriyordu ama sorun çözülmüyordu bunun üzerine veteriner değiştirdim mamanın belirli bir standartı karşıladıktan sonra çok da önemli olmadığını söyledi ki zaten yaşadığımız sorunların başka bir kaynağı olduğu ortaya çıktı, şimdiki veterinerimiz ise acanayı gayet öneriyor sadece gramajlı vermemi tavsiye ediyor. Günlük yemesi gerekenden kat kat fazla yiyip aşırı protein tüketmiyorsa proteinden problem yaşayacağını sanmıyorum hele ki protein sindiremiyor biraz bahane gibi geldi kediler etçil canlılar sonuç olarak.

ventricosa

Bence mamadan ziyade başka bir sorun var çözmeniz gereken benim kedim de uzun süre ishal yaşadı bir türlü geçmedi hatta ıkınmaktan poposu hafif dışarı çıkmaya kanamaya başlamıştı. Bağışıklığının düşük olduğunu öğrendik annesinden erken ayrıldığı ve az süt emdiği için böyle bir problem varsa örnek olsun diye söyledim asıl sorunu çözene kadar şikayet devam ediyor ben de gastro mamalar prebiyotikler kullandım hiçbiri geçirmedi

sitedizayn

@ventricosa haklı kediler etçil hayvanlar ve onlar için en iyi besin kaynağı etdir, protein ve yağ sindirmek için evrim geçirmiş bir canlıya nasıl olurda proteini sindiremiyor denilir ki ?
kediler küçük kemirgenleri avlarlar, fare, tavşan, sincap gibi ve avlarını olduğu gibi yerler kılı tüyü derisi kemiği komple yani geriye hiç bir şey kalmaz. yani yedikleri protein, yağ, kemik, kıkırdak vs. bunun dışında avın sindirim sisteminde ne kadar tahıl ve karbonhidrat kaldıysa ve bu %5-10 civarındadır. kediler kendi doğal çevrelerinde çok da hassas değiller :) kedi doğal beslenmesine en yakın içeriğide orijen ve acana yapıyor.

CilekLily

Ben de aynı şekilde düşünüyorum sonuçta kedi evcil bir canlı %47 sağlıksız proteinlerden oluşan bir mama vermektense %47 yine sağlıklı proteinlerden oluşan yenilebilir etlerden oluşan bir mama vermeyi tercih ederim protein oranları aynı önemli olan sindirilebilirlik ve benim kedim acana yedığı zaman çok hareketli tüyleri çok güzel çok az tüy dökülmesi yaşayan bir kedi oluyor. Çok şükür kanlı kabızımız geçti Gastromadan sonra evet yaradı işe yaradı ama kesinlikle kedim için besleyici olduğunu düşünmüyorum. Kedim çok hızlı yemek yiyor önünden kaçıracakmışız gibi bu yüzden gaz problemi yaşadığını düşünüyorum bu sorunu aşmak için daha büyük taneli Mamalar vereceğim en azından ben böyle düşünüyorum. Bunun için pasifica sipariş verdim İzleyip göreceğiz kediler zor :)

CilekLily

Etcil canlılar demek istemiştim.. yok kediler fazla proteini sindiremiyor böbrek sorunları vs falan yazanlar var evet kedinize dünyanın en iyi mamasını verseniz de eğer böbreklerinde bir problem varsa bir böbrek sorunu yaşayacak. En düşük proteinli en kötü mamayı verseniz de bir böbrek sorunu yaşayacak. İşin içine biraz da pazarlama giriyor Test Edip öğreneceğiz :)

CilekLily

Etcil canlılar demek istemiştim.. yok kediler fazla proteini sindiremiyor böbrek sorunları vs falan yazanlar var evet kedinize dünyanın en iyi mamasını verseniz de eğer böbreklerinde bir problem varsa bir böbrek sorunu yaşayacak. En düşük proteinli en kötü mamayı verseniz de bir böbrek sorunu yaşayacak. İşin içine biraz da pazarlama giriyor Test Edip öğreneceğiz :)

ventricosa

Tahıllı mamalar ya da alerji de gaz yapabilir pacifica almanız iyi olmuş hem tahılsız hem de sadece balıklı