Kedimin Tuvaleti Çok Kötü Kokmaya Başladı

cakil_18

Merhaba, kedim 4 aylık olmak üzere erkek. Önceden hiç böyle bir sorun yoktu ama son zamanlarda tuvaleti inanılmaz kötü kokmaya başladı. Aynı kumu kullanıyoruz memnundum zaten ve düzenli temizliyoruz, bu arada bazen dışarı tuvaletini de yapıyor hem de biz varken. Mamasını değiştirdik belki o sebep oluyordur ama kısırlaştırmak için çok mu erken onunla ilgili olabilir mi? Veterinere gittiğimde soracağım ama önce size danışmak istedim.

11 CEVAP

yusufSahbaz

Birden fazla sebebi olabilir. Aklıma gelen 2 tanesini iletiyorum;
1: Kızgınlık dönemi yaklaşmıştır veya o dönemdedir(genellikle 6 aylık iken giriyorlar ama) etrafa koku bırakmak için böyle bir yöntem izliyorlar. Alanlarını işaretliyorlar bu sayede.
2: Size güveni çok fazladır hiçbir tehdit olduğunu düşünmüyordur artık tuvaletinin üstünü kapatma gereği duymuyordur.

Mamadan olduğunu zannetmiyorum çünkü kokudan öte dışarı yapma olayıda var sadece koksa mamadan olabilirdi ama mamadan değil bence.

cakil_18

Güncel

cakil_18

Az da olsa ergenliğe girme belirtileri gösteriyor ama bu kadar erken olabilir mi acaba? Dışarı da bilerek mi yapıyor emin değilim bazen poposunda kalıyor düşüyor. Ama kokuda inanılmaz bir fark var odaya girince kusacak gibi oluyorum o kadar kötü hem de sürekli havalanıyor.

kiddobun

Mamasının kalitesinden kaynaklı olabileceğini düşünüyorum onun dışında kısırlaştırmak için çok erken.Eğer etrafa işediğini gördüyseniz kız kedileri çağırmak için koku bırakıyor olabilir.Tuvalet kabını balkon güvenliyse oraya koyabilirsiniz en azından daha az rahatsız edici olur.

Derdedermanim

Kaliteli mama kullanın b.k dediğiniz kokan bir şey unutmayalım mis kokanı ben bilmiyorum.

kiddobun

Bende Nd mama kullanıyorum fakat hiç farketmedim genelde annem söylüyor.Mama protein ve et ağırlıklı olduğu için kokması normal.Pudralar varmış sanırsam kedi tuvaletleri için kumun üstüne serpiştirilen onlardan alabilirsiniz.

cakil_18

Çok teşekkür ederim, evet öyle olacak sanırım ama işediğini görmedim. Mama olarak da N&D kullanıyoruz fena bir mama değil ama kötü kokuyor demek.

cakil_18

Gereksiz cevaplar yazmayın lütfen, bariz bir fark var dedim. Sizin ölümüne savunduğunuz mamayı kullanıyorum zaten.

Derdedermanim

Ben ölümüne hiç bir mamayı savunmam sadece tavsiye edebilirim zaten hiç bir mama savunulamaz.O koku hep olucak b.k ya bu bariz bariz b.k gibi kokucak herzaman!Gerekli soruya gerekli cevap yazılır.

Derdedermanim

Pelin ne var yani b.k b.k gibi kokar dediysem gayet bilimsel bir cevap :)

Derdedermanim

Bizimkedilerin b.ku mis kokuyor mamasına vernek katıyorum çünkü :)))))))