Dişi Kedimi Yarın Kısırlaştırıyorum

Coconutbey

Merhaba kedim yaklaşık 8 aylık bir dişi. Randevu aldım ve yarın kısırlaştırıyorum çok tedirginim içimde az da olsa korku var. Yapmam gereken önerdiğiniz şeyler var mı operasyon öncesi ve sonrası? Erkek kedimi de kısırlaştırdım tecrübeliyim ama ilk defa dişi kedi kısırlaştıracağım daha zor operasyon diye duymuştum. Yorumlarınızı beklıyorum teşekkürler

9 CEVAP

Sabisim

Dişi kedimi kısırlaştırdığımda ilk çantadan çıkardığımda çok bağırmıştı çok kötü olmuştum. Sonra altına işedi, 6-7 kere kustu bütün gece başında beklemiştik yerinde de durmuyordu devrile devrile yürümeye çalışıyordu. Sonra bir anda ölü gibi yatmaya başladı. Ben çok panik olmuştum ağlayarak veterineri aramıştım. Ertesi gün kendine gelmeye başlamıştı öyle rahatlamıştım. Sakin kalmak çok önemli böyle durumlarda siz benim gibi panik yapmayın. İştahının yerine gelmesi ve kakasını yapması 3-4 günü bulabilir. Benim kedim yaş mamanın bile suratına bakmamıştı ama ödül mamasına dayanamadığı için onu veriyordum kendini toparlasın diye. Birde bir 15 gün yüksek yerlere atlayıp koşturmaması lazım.

Snzlc

Yüksek yerlere çıkmaması için kuytu karanlık örtülü bir yer hazırlayın. Saklanıp yatabileceği rahat bir yer olması önemli. Gözlerini kapatamayabilir. Yalpalsyarak yürür. Her zaman yapabildiği şeyleri yapmaya çalışır canı yanar. Sakin kalmalı ve onu doğru şekilde yatağına yönlendirmelisiniz. Ben çok üzülmüştüm ve korkmuştum ama şunu bilin ki geçiyor.

Azrrrb

Bende kedimi apar topar babam sagolsun birden kisirlastirdim
Eve gelirken yolda bir kaç kere altına isemişti eve geldiğinde onu çamaşır sepetinin içine böyle eski açılabilecek yastık battaniye falan koymuştum ve onun içine koymuştum devrilip düşmesin diye bir kaç saat sonra yavrum sağa sola düşe düşe kalkıp tuvaletine gitmisti engel olmaya çalışmama rağmen gidip ruvaletini kabına yapmisti sonra tuvaletini de yanıma taşıdım
Başlarda hiç yas mama yemek istemedi sadece şu içti ama ertesi gün ben yas mamayi elimle yedirdim
Tavuk hasladim onu yemedi veteriner söylemişti yedirebilirisniz diye ama yemedi
Yogurt verdim onu yedi
Çok hızlı bir şekilde toparlamisti çok şükür

Coconutbey

Bunları okuyunca çok korktum ya ben erkek kedimi kısırlaştırdığımda aldıktan sonra hiç böyle şeyler olmamıştı çok iyiydi ama dişi olunca mı ağır mı atlatıyorlar. Uyarılarınıızı dikkate alacağım umarım sorunsuz atlatırız teşekkürler 🙏

aslihan_e

O bağırma bayılma, fazla hareket ederse acıdan oluyor. Dişi kedi biraz yürümek dışında fazla hareket etmemeli. Öncelikle kendine gelip sizi tanıyana kadar taşıma çantasında kalmalı, bakışları düzelene kadar çıkarmayın. Seslendiğinizde nasıl tepki veriyor, göz bebekleri normale dönüp küçülmüş mü dikkat edin. Tamamen kendine geldiğini anladığınızda, adına cevap verdiğinde mesela, o zaman çıkartın. Çıkarttığınızda asla tutup yerinden kaldırmayın, canları çok yanabiliyor. Tabi ki dişi olduğu için daha ağır atlatıyorlar. Kendim benzer bir operasyon geçirmiştim, uyandığımda bıçaklanmış gibiydim. O ağrıyı yaşamayan bilemez. Dişi kedilerin de canı öyle acıyordur, erkek kediler pek anlamıyor bile.

aslihan_e

Siz yine de önüne koymayın. Benim kedilerim yaz günü buz gibi olmuşlardı. Sonra araştırdığımda kedilerin anestezi sonrası hipotermi geçirdiklerini öğrendim.

Coconutbey

Tamam teşekkür ederim 🙏

aslihan_e

Bu arada evde klima çalışıyorsa klimalı odada tutmayın, hipotermi geçirebilir.

Coconutbey

Klima yok ama vantilatör var sorun olmaz herhalde