Kedimin Tek Gözü Bulanıklaştı Deneyimli Olanlar

aslihan_e

Kedilerim viral enfeksiyon geçiriyor, hepsi tedavi görüyordu, en son rahatsızlanan kedimin bugün bir gözü sisli hale gelmiş, birden oldu sanki. Veterinere götüreceğim ama gece acil mi götüreyim, sabahı beklesem geç kalmış olur muyum, aranızda bu durumu yaşayan var mı? Düzelmeme ihtimali var mı? Acil fikir ve görüşlere ihtiyacım var. Bu durumu yaşayanlar tedavi için nasıl bir yol izlediler, ekstra yapabileceğim şeyler var mı, lütfen fikirlerinizi esirgemeyin.

9 CEVAP

rabiaesim

daha önceki kedimizin gözünde bir grilik oluşmuştu sanki önüne bir katman gelmiş gibi. vet katarakt olduğunu söylemişti. damla ile küçüldü ancak tamamen de geçmedi. ama herhangi bir problem de yaşamadı. tek göz muhtemelen bulanık görüyordu ama keyifli ve mutluydu. biz sokaktan yaşı büyük bir kediyi sahiplendiğimiz için ve ilerlemiş bir duruma müdahale ettik sizin ilk aşamada yapıldığı için daha etkili olabilir tabi aynı problemse bahsettiğiniz

buusracikk

Aynı durumu bizde yaşamıştık birden kedimin gözü buğulanmıştı kısık bakıyordu sürekli saklanıyordu veterinerimiz toz gitmiş veya tırnağıyla yapmış olabilir demişti. Gözüne bakmak için damla damlattı muayenehanede o damla geçirdi nasıl olduğunu anlayamadığım bir şekilde. Herhangi bir ilaç, damla, iğne vs kullanmadım

Baykusbey

Benim kendimdede aynı durum oldu geçmedi bembryaz oldu bulanıklık sonra tanısı eozinofilik keratitisdi kortizonlu damlayla zor geçirdik bundanda süphelenebilirsiniz

aslihan_e

Güncelleme: Veterinere gittik damla yazdı. Yine de deneyimi olanlar yazarsa sevinirim. Çocuğumun gözünde sorun kalacak diye çok korkuyorum. İlk defa bir kedimde böyle sorun şey yaşadım, daha önce iki gözü birden puslananlar oldu ama onlarınki kötü hastalık yüzünden olmuştu ve kurtaramamıştık vefat etmişlerdi.

Ozlemkopuk

Kedinizin kanına bakıldı mi hastalık geçirdiğine dair? Fip hastalığı da gözlerde etki yapabiliyor ölümcül bir hastalık. Hastalığı yeni atlatmış biri olarak sizde olmamasını diliyorum
Bizim göz sorunu yoktu fakat hastalığı araştırırken çok sık rastladığım bir sorundu. İmkanınız varsa başka bir kliniğe de gostermenizi tavsiye ederim çok geçmiş olsun umarım iyileşir tez zamanda

aslihan_e

Evet kanına bakıldı, korona pozitif çıktı, veteriner fipten şüphelenmedi, diğer kedilerim hastaydı onlar iyileşmeye başladılar, bu benim en kuvvetli kedim, en son hastalandı ama inşallah öyle bir şey yoktur. Sizin kedinizdeki belirtiler nelerdi? Bizimkinde yüksek ateş var, haliyle halsizlik de var, burnunda tıkanıklık ve boğaz ağrısı, koku almakta güçlük çekiyor o yüzden yemek istemiyor ama ağzına değip tadını alınca iştahla yiyor. Veteriner ateş düşürücü yapınca ateşi düşüyor kendisine geliyor, kuru mamasını da yiyor ama sonra tekrar ateşi çıkıyor. Bugün de gözü böyle oldu. Başka bir sorunu yok.

aslihan_e

Demek ki kedilerin gözü kolaylıkla buğulu bir hal alabiliyor, biraz içim rahatladı teşekkürler, fipten korkmuştum ama çocuğumun Allah korusun fip olduğunu düşünmüyorum. Diğer kedilerimle birebir aynı semptomları gösteriyor, onlar düzelmeye başladılar, başka kedimin de gözü hastalık sırasında enfeksiyon olmuştu tobrased kullanmıştım geçmişti ama onda buğulanma yoktu ya da gözü çok açık mavi diye fark edemedim, aslında onda da şüphelenmiştim buğulanmadan. Bu kedimin katarakt olduğunu düşünmüyorum, gözü sadece ışıkta parlaklığı azalmış gibi duruyor, göz önünde bir şey yok ve henüz bir yaşında, katarakt genelde daha yaşlı kedilerde oluşuyor diye biliyorum. Veterinerin yazdığı damlanın reçetesinde viral enfeksiyon durumunda kullanmayın yazıyor, internette bazı damlaların gözdeki viral enfeksiyonu daha kötü hale getirebileceği yazmış. Onu kullanmaya korktum açıkçası, kullanmıyorum. Yine tobrased alacağım, bugün de 30 Ağustos nöbetçi eczaneler bize çok ters konumda. Başka bir veteriner borik asit önerdi, onu da alacağım. Hâlâ fikir ve önerilere açığım.

aslihan_e

Kedimin gözü sabah daha iyiydi ama şimdi iyice beyazlaştı arkadaşlar, sabah başka bir veteriner bulacağım. Kedisi üst solunum yolu enfeksiyonu geçirip tek gözü puslanan var mı? Kedimin sağlığı iyiye gidiyor ama gözü tam tersi. Lütfen bu sorunu yaşayanlar cevap yazmadan geçmesin.

aslihan_e

Evet bizimki de aynısıymış, dün yazsaydınız çok daha iyi olacaktı ama veteriner testler yapıp buldu. Kortikostreoid damla başladık ama damla çok etkili oldu, belki de vakit kaybetmeden uyguladığımız içindir. Bir de ben yabancı araştırmaları okuyup damlanın içine bir damla batikon karıştırdım, gözdeki virüsleri öldürüyormuş, o kadar etkili oldu ki, saatler içinde buğulanmayı neredeyse tamamen aldı, tabi ki gözü hâlâ tam düzelmedi ama o bulanıklık büyük oranda gitti. Tabi benim yorumumu okuyup kimse kendi kafasına batikonu hayvanların gözüne falan damlatmasın, direkt dökünce kör ediyormuş, fazla oranda dökünce yine kalıcı zarar veriyor, kör ediyor.