Kedisinin Gözü Bulanıklaşıp Tedavi Olanlar Lütfen Bir Bakın

aslihan_e

Kedim solunum yolu enfeksiyonunda geçiriyordu, bugün çok daha iyiye gidiyor, önceki akşam tek gözü birden puslu hale geldi, akıntı vb sorun yok, sabah veterinere gittik damla yazdı ama reçetesinde viral enfeksiyona kullanmayın diyor, kedim viral enfeksiyon geçiriyor, başka bir veterinere gösterdim farklı bir damla yazdı. Sabah kedimin gözü çok daha iyiydi, bulanıklık pek belli olmuyordu bile, akşama doğru arttı ve şuan gözü beyaza doğru döndü, göz bebeği zor görünüyor. Tecrübesi olanlar lütfen akıl versin. İnternette antiviral damla kullanılması gerektiği yazıyor ama ülkemizde satışı yokmuş. Soğuk kompres denedim hiç fayda görünmedi. Kedim kör mü oluyor acaba, ne yapayım sizce?

6 CEVAP

aslihan_e

Evet bugünkü veteriner de glokomdan şüphelendi, kedimin testinde FHV feline herpes virüs geçirdiği çıktı, Herpes virüse bağlı eozinofilik keratokonjonktivit tanısı koydu. İlerlerse glokom oluşabiliyormuş. Yeni bir damla deniyoruz, şuan puslanmada biraz açılma oldu, teşekkürler arkadaşlar.

buusracikk

Bildiğim kadarıyla kedilerde de glokom olabiliyor. Tam olarak sebebini tedavisini bilmiyorum ama. Başka bir veterinere danıştınız mı?

Cankanac

Merhabalar aynı pus sorununu kedim de yaşadım bir anda olmuştu veteriner çizik olabileceğini söylemişti gözü yesil gibi olunca çok korkmuştum göremeyecek diye gentavet g adlı bir damla kullandık veteriner de satılıyor kediniz için uygunsa içeriği bakmanızı öneririm

AsumanAtilgan

Gecmis olsun, sokakda besledigim kedi yavrularının birinin göz bebeginde delik oluşmasından dolayı gözü puslanmaya baalamisti (tabii deliği veteriner farketti ve diğer kediler pati atmış olabilir demişti) 600 mu 800 TL miydi 6-7 ay önce damlası onu 12 saat arayla günde iki kez damlattim bir ay boyunca ve geçti fakat önce nedenini belirtmesi lazim veterinerin

aslihan_e

Çok şükür delik çizik yok, demek ki herhangi bir şekilde göz sorunu yaşadıklarında gözleri puslanmaya başlayabiliyor. Bunca yıl sayısız kedi baktım, fipten ve gençlik hastalığından kör kalıp ölenler dışında ilk kez böyle göz bulanıklaşması görüyorum. Haliyle bu da kötü hastalık mı oldu, kör mü kalıyor diye panik oldum. Nedeni bulduk, inşallah çözüme kavuşur. Çok teşekkürler

aslihan_e

Bu arada ikinci veterinerin yazdığı damla kortikostreoid türü ve internette bazı yerlerde viral enfeksiyonda kullanmayın iyileşmeyi geciktirir diyor, bazı yerlerde de kullanın diyor. Adana'da bildiğiniz göz konusunda uzman veteriner var mı?