En Az Ses Çıkaran Kedi Türü

Derdedermanim

İran kedileri; evde 3 iran kedim var bir hafta içinde evde kaç miyav oluyor diye bekledim 3-5 arasında hepte aynı kedim :) Ses tonları inanılmaz yumuşak ve düşük desibelde. Bir diğer özellikleri çok sakin uysal olmaları.Bu özellikleri ile diğer bütün kedi ırklarından ayrılıyorlar.

22 CEVAP

riuhole

Kedinin miyavlaması ya da konuşması biraz kendi mizacıyla ilgili diye düşünüyorum. İki kedim var ve ikisi de tekir, erkek kedim her derdini konuşarak anlatır. Acıkır yanıma gelip viyk viyk eder, dışarı çıkmak ister viyk viyk eder bazen hiçbir neden yokken yanıma gelip uzun uzun konuşur. Ben "öyle mi aşkım?" dedikçe o biraz daha anlatır. Muzaffer diye seslensem yattığı yerden yerini belli etmek amaçlı sesli sesli miyavlar. Ama diğer kedim ağzını açmaz hiçbir konuda. Acıksa bile tepki vermez. Ama tekir kediler cins kedilere göre daha hareketli oluyorlar. Scottish Fold cinsi kediler ise tamamen eklem rahatsızlığına sahip olduğu için hareket etmiyor sadece.

Gul36

Benim minnoşum da sadece dediği yapılmadığında ve benden yemek istediğinde miyavlar. Bunun dışında hiç sesi çıkmaz, varlığını bile unutturabilir. Ses çıkarmak da diğer her şeyde olduğu gibi kedinin karakteri ve yapısıyla ilgili diye düşünüyorum.

kedilimadam

Dişi siyam kedim var, kızgınlık dönemi dışında yalnızca kendini sevdirmek istediği zaman mırıl mırıl konuşur. Siyah erkek tekir oğlum var iiik iiik yapar eve geldiğimde normalde sesini duyamayız bile.Siyam kedimin british kırması bebekleriyse doğduklarından beridir(aşağı yukarı 5 aylıklar) toplamda 10 kez bile miyavlamadılar...@gul36ya katılıyorum...karakter meselesi.Genel olarak zaten ev kedileri miyavlamıyorlar.Hareketlilik, evin içinde koşturup oynama konusunda belki ırksal farklılıklar var ama huzurlu ve sevgi dolu bir ortam sağlanırsa zaten her kedi evde sakin bir hayat sürebilir diye düşünüyorum.@sutunannesi nin dediği gibi, sessiz sakin kedi arıyorsanız iran kedisi satın almak zorunda değilsiniz, doğru ortamı sağlamanız yeterli...

Castielthecat

Scottish fold cinsi gayet insan gibi konuşuyor. Konuşkan bir kedi isterseniz tavsiye ederim

ursaminor

En az ses çıkaranı bilmem de bizim kız ebem karı gibidir. Kapının oradan yüzüne baksan ve bu 30 saniyeden fazla sürse hemen cevap verir "nööy? ne baktın canım? oyun oynamayacaksan kalabalık yapma" vs. Dil pabuç kadardır. Her şeye bir lafı vardır. Azar işitse bile cevap verir. Arkadaşlar bunun içine insan kaçmış filan diyor o derece :D

Ve benim anlamadığım şey miyavlamanın nesi kötü ki sessizlik bu kadar övülmüş? Kedi bu miyavlayacak elbette. Bence derdini anlatması da zekasını gösteriyor biraz. Mesela çözemediği bir sorun varsa beni çağırır. Giderim çözeriz veya azarı yer :D Abartıp böğürür bazen koşarken, bufalo sürüsü gibi. Onun sesini duymak beni her daim mutlu eder. Sabah 4:57'de uyandırsa bile :D

Kjw

Kedinin ses çıkarması neden sorun olsunki,biz kendimle konuşuyoruz,her dediğime cevap verir,birşey isterse yanıma çağırır.Ve çok akıllıdır,sözümü dinler,anlar,bana ve çevreye zarar vermez.Mükemmeldir benim bebeğim,sessiz olması övünülecek bişey değil bence.Çok çok sessiz istersem peluş kedi alırım hiç sesi çıkmaz

aleyn

@ursaminor resmen aklımdan geçenleri yazmışsın, bizimki de sürekli bi söylenme halinde susar söylenir acıkır söylenir canı sıkılır uzun uzun söylenir gecenin 3ünde banyodan muslugu aç diye dakikalarca söylenir, zorla kucağına alırsın beni kurtaaaaaarrr imdaaaaat diye adeta bağırır. ve biz de çok memnunuz bu durumdan çünkü kediler normalde kendi aralarında kavga ve kızgınlık durumları dışında miyavlamazlar, iran kedilerinin bu sessiz halleri genetik olabilir ama miyavlama kedilerin insanlarla iletişim için geliştirdikleri bi yoldur, hatta daha yeni okudum genel olarak miyavlama davranışı kedinin yanında büyüdüğü aileye göre değişkenlik gösteriyormuş ve beraber yaşadıgı insanlara göre şekilleniyormuş.

Benim kediminde sesi çıkmıyor iii diyor sanki ama benimki beyaz tekir. Cins ayrimi yapmayin lutfen

Sutunannesi

Ankara kedim var ve sadece acıktığında iik yapıyor bu kadar. Üstelik satın almadım ücretsiz sahiplendim. Yani bunu okuyan arkadaşlarım sessiz diye İran kedisi satın almak zorunda değilsiniz diğer ırklarda sessizdirler :)

Gul36

Tabii öyle olabilir, zaten gözlemlerle konuşuyor insanlar. Size de yalan söylüyorsunuz vesaire diyen olmadı. :) Biz de kedilerimizin özelliklerini söylüyoruz ve sessiz olduklarını dile getiriyoruz. Şimdi şüphelendim bakın, acaba benim kedim de İran kedisi mi :D Çünkü çoğu özellikleri tutuyor.

Derdedermanim

Sonuçta ben kedi besliyorum ticaret yapmıyorum bu benim tecrübem.

Derdedermanim

:) cins ayırımı yapmakla alakalı bir durum değil bu ırkın tercih edilmesinde bir kriter ve bilinen bir özellik.
her ırkın farklı görüntüsü var fakat genel olarak görüntü dışında... fakat iran kedileri besliyenler ve tanıyanlar iyi bilir her türden ayrılırlar bu özellikleri ile bu net bir şey şahsi düşüncem değil sadece ben kesinlikle katılıyorum çünkü siyam sokak kedisi ankara kedisi van kedisi besledim ses tonları yüksek ve çok miyavlıyorlar...

Derdedermanim

Büyüdüğünde fikrinizi tekrar alırız .Kediniz ankara kedisi değil ankara kedileri uzun tüylü olur.

Derdedermanim

Ben ayırım yapmasam hiç ayrılmıyacaklar zaten :)

Derdedermanim

Siz youtubede googlede biraz araştırın iran kedisi nasıl miyavlar belki fikriniz değişir bu benim tecrübem değil sadece bu bilinen bir şey facede bir sürü iran kedisi grubu var yazın sorabilirsiniz diliyen dilediği düşüne dursun.