Malt Vermeden Kaka Yapmıyor

Willy-Wonka

Merhabalr kedimi son dönemlerde gözlemlediğime göre biraz sert kaka yaptığını farkettim. Hills kısır ördekli yiyordu o yaramadı diye düşündüm öncesinde tavuklu yiyordu çünkü. Sonra tekrsr tavuklusunu aldım dışkısı düzeldi fakat bu sefer de malt vermeden tuvalete gitmediğini farkettim. Ne zaman maltını versem çok zaman geçmeden gidip büyüğünü yapıyor. Dışkısında da oldukça tüy görüyorum. Yani her gün veriyorum malt alışkanlık mı oldu ne oldu sizce? Bu arada iştahı çok yerinde sadece çok uyuyor

12 CEVAP

edadnmzr

Dışkısında tüy olması gerekiyor zaten maltın amacı bu tüyleri dışkı ile çıkarmak. Yetişkin kedilerde her gün malt veriliyor ben de veriyorum onda problem olmaz. Yaş mama da verin eğer dışkısı sertse. Belki de malt dışkısını yumuşatıyordur yavrucak da öyle çözüm bulmuştur 😁 Emin değilim ama hills de sanırım proplan gibi tahıl oranı yüksek bir mamaydı. Ben proplan kullanmaya başlayınca kedim kabız olmuştu ve baya ağrılı bir süreçti hemen mamayı değiştirdim proplanı da dışarıdaki kedilere dağıttım. Eğer mama değiştirmeyi düşünürseniz Exclusion öneririm. Biz dışkı problemi yaşayınca ben baya bir araştırmaya girdim Exclusionu buldum bağırsak sistemini düzenliyor tahılı ve eti düzgün oranda olduğu için ne kabız ne ishal oluyor. İçeriğine siz de bakabilirsiniz bolca vitaminli et değeri yüksek ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Tüyleri de yumuşacık oldu iyi geldiği belli. Hills royal canin ve proplan elbette ki iyi mamalar ama ben biraz bilindik ve meşhur olduğu için en iyi onlar olduğunu sandığımızı düşünüyorum. 2 senedir Exclusion kullanıyorum önerdiğim herkes de memnun bir bakabilirsiniz 🐾

sitedizayn

hills içeriği çokda iyi olan bir mama değil, exclusion ben kullanmadım ama içeriği daha iyi, 1,5 kg lık paket bende denemeyi düşünüyorum.
bende 2 kısır erkek kedi var her gün yarımşar paket yaş mama veririm.

sitedizayn

mama seçimi konusu evet karışıktır, bence en iyi mama kedilerin doğal beslenmesine en yakın içerik olan mamadır, yani içinde et olmalı, benim kedilerim acana ve orijenle büyüdü ama fiyatlar aşırı yükselince benimde denemediğim mama kalmadı nerdeyse, acana orijen yedikleri dönem tüyleri, genel sağlıkları çok iyiydi hiç problem yaşamadık, yakın zamanda en son proplan denedim kedilerimden biri 5 gün kustu ancak mamayı bırakınca düzeldi, nd aşırı tüy dökümü yaptı yani yaşadığım tecrübeleri yazsam konu iyice uzayacak, acana orijen dönüş yapsam heralde en iyisi olacak evet pahalı ama yaşadıklarımı düşününce o fiyata değer diye düşünüyorum.
exclusion da denemeyi düşünüyorum diye yazmıştım ama ben yorumlara pek dikkat etmedim. fitmin tahılsız serisi incelediğimde acana ile eşdeğer gibi görünüyor ama kg olarak hesaplıyorum 100 tl fark var. o kadar mama denedim belki onuda denerim :)
birde mama içeriklerine kendi sitelerinden bakarsanız daha iyi olur çünkü petshop sitelerinde bazen eksik veya yanlış bilgiler olabiliyor.

Kimyoncuk

Megakolon olan kedim Royal canin gastrointestinal fibre response mama yiyor köpek saldırısı geçirdi ameliyat oldu 7 aydir çiş kaka yapamama problemi.yasadik hala idrarı sondayla bosaltiyiruz fibre response alın faydasini anında görürsünüz bana da dua edin

AsumanAtilgan

Merhabalar veterinere götürün derim. Benim kedilerden biri de dışkılama sorunu yaşamıştı veteriner sıvı verdi düzeldi. Ayrıca diskisinda tug olması normal değil, bende 4 kedi var hiç birinin diskisinda tug gozlemlemedim ve sürekli malt vermiyorum hele biri hiç almadı malt

Willy-Wonka

Dışkısında tüy olması neden normal olmasın onu anlamayadım. Kedimim tüyleri uzun ve devamlı yalanıyor haliyle dışkısından çıkıyor. Bu normali zaten :D

edaquinnn

benim kedimde royal canin yiyo cok sukur kabizlik bi durumu yok ama sonlara dogru yaptigi kakasini civik yapiyo normal mi sizce?

sitedizayn

kediler yuttukları tüyleri dışkı ile çıkarıyorsa daha iyi aksi takdirde kusarak çıkartırlar, benimkiler tüy yumağı kusmadıkları için hiç malt vermedim vermeyi düşünmüyorum, kabızlığı engellemesi için çoğu mamanın içine pisilyum tohum ve kabukları ekleniyor. aynı işi görecek başka maddelerde eklenebiliyor markaya göre değişir. kuru mama doğal bir gıda olmadığı için zaten eklenmesi gerekiyor yoksa bütün kediler kabız olur. insanlarda da kullanılan bir bitkidir.
malt kedinizde alışkanlık yapmış olabilir, insanlarda da bazı ilaçlar sürekli kullanılınca bağırsaklar tembelleşebiliyor.

sitedizayn

kediler ortalama olarak bir günde 16 saat uyurlar :)

Willy-Wonka

Daha önce sanabelle kullandım 2 sene boyunca ve içeriği yüksek proteinli olduğundan dolayı karaciğer değerleri yükseldi zor bi dönem atlattık. Bu nedenle şimdi proteini yüksek mama vermeye çekiniyorum🥺 hillsi de severek yiyor 3-4 aydır ilk başlarda sıkıntı yoktu ama belki de yaramadı bağırsaklarına bilemiyorum. Haftada 1-2 yaş mamayla desteklemeye de çalışıyorum halbuki

Willy-Wonka

Evet malesef hills oldukça tahıllı bağırsakların elbet iyi gelmemiştir fakat exclusion ile de bir sürü kötü yorum gördüm strıvit taşları yapıyor adı altında. Ki benim kedim de daha önce kristal problemi yaşadı takviye kullandık uzun bir süre tekrsrlamasını istemem. O yüzden mama seçme konsunda kafam allak bullak 😞

Willy-Wonka

Dediğim gibi uzun seneler sanabelle kısır kedi maması yedi içeriğinde taze et bulunduğundan dolayı onu tercih etmiştim. 2.senenin sonunda artık kusmaları arttı iştahsızdı çok halsizdi hiç hareket etmiyordu. Check up yapıldı geniş kapsamlı karaciğer enzimlerinin yükseldiğini farkettik ve mama kaynaklı olduğunu düşündük hemen L/d mama kullandıı ve sonrasında hillse geçtim. Hillsde de genel olarak şikayet yok senelerdir kullanan kediler gayet sağlıklı o yüzden başka bilinmedik markalarla ya da yine taze et içerenleri alıp risk almak istemedim. Yaş mama ya da haşlanmış tavuk vererek dengelemeye çalışıyorum. Bir de sanırım ben fazla evhamlıyım ortada bir sorun yokken de kedimi o kadar takip ediyorum ki her şeyden şüpheleniyorum