Korona Kedime Aşı Yaptırmalı Mıyım?

edadnmzr

Merhaba 🐾
Benim kedim korona taşıyıcısı, fipe dönmemesi için bağışıklığı yüksek stressiz yaşaması gerekiyor. Bunun için bağışıklık güçlendirici mama ve takviyeler kullanıyorum. Yıllık aşılar hakkında (karma gibi) ikilemde kaldım çünkü veterinerimiz korona olduğunu söyledikten sonra aşı yapmayalım bağışıklığı düşmemesi için dedi. Bazı veterinerler de yapılması gerek diyormuş sanırım. Benimle aynı durumda olan varsa bir yön gösterebilir mi? Kedimi dışarı çıkarmıyorum başka kedilere dokunmamaya çalışıyorum dokunursa da üstümü değiştirmeden ellerimi yıkamadan kedime asla dokunmuyorum aşısız olduğu için başka virüsler bulaşmaması adına. Ama bir yandan da korkuyorum apartmanımıza bazen kediler giriyor ve benim kedime de pire geliyor. Pire de kanla beslendiği için acaba başka kediden bir şey taşıyabilir mi diye geriliyorum. Aşı bağışıklığını düşürüyorsa elbette ki istemem ama böyle de başka bir şey kaparsa diye endişeleniyorum. Böyle bir durum yaşayan var mı aşı yaptırıyor musunuz, yaptırmalı mıyım?

16 CEVAP

edadnmzr

@aslihan_e çok teşekkürler baya açıklayıcı yorum yapmışsınız. Veterinerimiz korona testini diş etlerindeki yangılar geçmediği için yapmıştı. Hastalık gibi yaşamadık çok şükür. Sonrasında biyokimya ve hemogram bakıldı. Bağışıklığı düşmemesi gerekiyor dedi vetomune bağışıklık kapsüllerine başladık o dönem. Mamayı bağışıklık destekleyici seçtim. Düşmemesi için çok uğraşıyorum. Aşılar bağışıklığı düşürüyor kediniz korona olduğu için yaptırmayın fipe dönmesin dedi. Birkaç veterinere sordum bazıları yapılsın bazıları yapılmasın diyor yani evet gençlik hastalığını biliyorum o da çok korkutucu bir hastalık ama fipin de pek farkı yok. Bu yüzden ikilemde kaldım zaten. Yavruyken 2 doz yapıldı 1 yaşındayken bir tane daha yapıldı ve bir daha yaptırmadım 4 yaşında şu anda. Yaptırsam dert yaptırmasam dert ben de ne yapacağımı şaşırdım açıkçası

AsumanAtilgan

Geçmiş olsun, bence birkaç veterinerden daha fikir alabilirsiniz ve kediniz baska kedilere yaklasmiyorsa binaya girenkediden nasıl piregecmis olabilir

Cankanac

Merhabalar Kedinizle alakalı bir durum gibi bence. Bazı kediler de aşı yaptırınca bağışıklığı düşüyor bazı kedi de normal yaşantısına devam ediyor benim kedim de bağışıklığı düşük olanlardan ben yeriniz de olsam yaptırmazdım fip daha korkutucu bir ihtimal bence dikkat ettiğinize göre birşey bulaşacağını düşünmüyorum

Mini2019

Bizde de korona +
Bana 4 yılda bir dedi veterinerim. Her yıl yaptırmama gerek yokmuş.

aslihan_e

Her kedide Korona var, vücutta yoğun olduğu dönem, hastalık yaptığı dönem aşı yapılmaz o kadar. Virüsler vücutta pek aktif değilse Korona negatif çıkabiliyor. Batı ülkelerinde bile ev kedilerinin en az %90'ının Korona taşıyıcısı olduğu söylenir, ülkemiz gibi her köşede 10'ar kedi bulunan bir ülkede kedilerin Korona kapmadan yaşaması mümkün mü? Hadi evden hiç çıkarmadın, annesinden zaten geçiyor, ondan da geçmedi diyelim, annesi mağarada falan yaşıyormuş olsun, bir veteriner ziyaretinde havadan çok kolay bulaşabilen, aşırı bulaşıcı bu hastalık kediye bulaşmayacak mı yani? E o zaman kimsenin kedisine karma aşı yaptırmaması gerekli. Neden Korona için test yaptırma gereği duydunuz? O dönem rahatsız mıydı? Belki o dönem pozitif çıkınca veteriner hastalıktan şüphelenip aşıyı ertelemiştir, hiç yaptırmayın mı dedi? Korona taşıyan kedilerin karma aşı yaptırmamasına dair dünyada hiçbir uzmanın açıklaması, yapılan bir deney, çalışma sonucu yok. Korona taşıyan kediye karma aşı yaptırılmaz lafını kim uydurdu bilmiyorum, almış başını gidiyor. Kedi, Gençlik Hastalığı kaparsa ne olacak? Fip'in neden ortaya çıktığı bile henüz kesinleşmiş değil ki bağışıklığı düştü de fip olacak diyelim. Bağışıklığı yüksek turp gibi kediler de fipe yakalanabiliyor veya çok zayıf bağışıklığa sahip kediler fip oluşmadan ömürlerini tamamlayabiliyorlar. Tabi yavruluk aşıları yapıldıysa ve bir yaş hatırlatma dozu da yapıldıysa veya yaşı büyükken ilk iki doz yapıldıysa, her yıl yaptırıp yaptırmamak size kalmış ama uzmanlara göre en azından üç yılda bir yaptıracaksınız mecburen. Hele ki yavruyken iki doz yaptırıp, bir yaş dozunu atladıysanız acilen iki doz aşı yaptırın. Yavruluk aşıları bir yaş hatırlatma yapılmadığı sürece hiçbir işe yaramaz, zamanla silinip gidiyorlar. Bunu kediler üzerinde aşı deneyleri yapan yabancı uzman veterinerler söylüyor. Siz ne kadar da dikkat etseniz hastalık kapması sizin de korktuğunuz gibi bir pireye bakabiliyor Allah korusun. Bu gençlik hastalığı o kadar kötü bir hastalık ki, yaşadınız mı bilmiyorum, Allah kimsenin kedisine vermesin, şanslıysa daha fazla sürünmeden iki üç gün acı sürekli kusup zor da olsa vefat ediyor ama şanssızsa siz de mahvoluyorsunuz, kedi de kan kusuyor, kan dışkılıyor, ağız içi viral enfeksiyon nedenli iltihap içinde kalıyor, dişleri ağzına dökülebiliyor, felç geçiriyor, gözüne körlük geliyor en son sürüne sürüne bağıra bağıra ölüyor. Veterinerin yapacağı hiçbir şey yok, antibiyotik hiçbir işe yaramıyor, en fazla bakteriyel enfeksiyon oluşturmaz o kadar, taktıkları serumdan sonra hayvan daha da beter oluyor, başka yapılacak bir şey yok zaten, takviye iğne yaparsın en fazla. Vitamin bile yutturmazsın, bir yudum su içse bile kusar. Yiyip içmese mide asidini kusar, kan kusar. Düzenli aşıları yapılmışsa hastalık kapsa da ağır da geçirse kurtulma şansı var. Diğer Herpes virüs, calivirüs'te de kedi bıraksanız ölme noktasına gelebiliyor ama aşısız da olsalar sizin yardımınızla hayatta kalıyorlar. Gençlik hastalığı için aşı yaptırmak zorundasınız.

sitedizayn

@aslihan_e mesajınız her kedide korona var diye başlıyor ve devamı zaten daha da iç karartıcı, tavsiyeniz nedir kedileri imha edelim mi ?
şu anda evlerimizde koşuyorlar zıplıyorlar oynuyorlar ama siz diyorsunuz ki bunların hepsinde korona var ? bu konu ile ilgili elinizde bilimsel araştırma sonuçları mı var ?
her kedide korona var demek ben kendi açımdan düşünürsem iki kedim var birinde kesin korona var demek anlamına geliyor.
neyse ki kedilerimiz okuma yazma bilmiyorlar sizin yazdıklarınızı okusalar belki intihar ederlerdi. sonuçta bir iddiada bulunuyorsanız bir bilginiz varsa bunları destekleyen bilimsel araştırma sonuçlarını da paylaşın bizde bilmediğimiz ne varsa öğrenelim.
yazdıklarınızı destekleyen ve doğrulayan hangi üniversiteler araştırma yapmış lütfen paylaşın.

aslihan_e

Google'a her kedi Korona taşıyıcısı mıdır yazdığınızda direkt "Yapılan araştırmalarda dünyadaki kedilerin %80'i Korona taşıyıcısıdır" şeklinde veteriner sayfasında bilgi çıkar zaten. Sizin dediğiniz bilimsel kanıt getirin lafı, o kadar gereksiz ki, dünyada her yıl 19 milyon kişi kansere yakalanıyor mesela, e bu bilgiyi araştırmışlar ki söylüyorlar, şimdi ben size illa yapılmış çalışma mı söylemem gerekli? %80 ile %100 arasında taşıyıcı oldukları biliniyor çünkü çok yayılımcı bir hastalık. Covid-19 çıkışından kısa bir süre içinde nasıl tüm dünyaya yayıldı? Çünkü çok yayılımcı bir virüs ve aşılar tam koruma sağlamıyor, kedilerdeki Korona'yla aynı aileden geliyorlar. Biz nasıl bir markete çıkışımızda Korona kapabiliyorsak kediler de bir şekilde kapıyorlar. Kedileri imha mı edelim lafınız o kadar komik ki, siz Korona'yı kanser olarak görüyorsunuz galiba. Evet kedilerde bu kadar yaygın ama evdeki kedinin Korona'sının mutasyona uğrayıp fipe dönüşme ihtimali %5, yapılan araştırmalarda Amerikalıların kansere yakalanma ihtimalinin %40 olduğu söyleniyor, düşünün ki ondan bile çok düşük ihtimal. Ölüme dair neden bu kadar karamsarsınız? Hepimizin bir şekilde hastalığa yakalanıp vs ölme ihtimalimiz var, kediler fipe yakalanma ihtimalleri var diye neden inthar etsinler? Sizin dediğiniz şey, mesela bir şeker hastası düşünün, onun durumunun kötüye gitme ihtimali var, olur da bacağı kesilirse hayatta kalma ihtimali en fazla 4-5 yıla düşüyor, e o zaman şeker hastaları ihtimalleri düşünerek intihr mı etsin? Risklerin karşısında yapılacak şey imha etmek ya da kendine zarar vermek mi olmalı? Mesajımın geri kalanının iç karartıcı olduğunu söylemişsiniz, mesajımın geri kalanı kedilerin Korona taşıma ihtimaliyle ilgili iç karartıcı değil, korona taşıyor diye aşı yaptırmazsak başımıza gelebileceklerle ilgili iç karartıcı. Korona taşımaları iç karartıcı değil, aksine ben orada kediniz korona pozitif diye endişe etmeyin, hepimizin kedilerinde var, hepimiz aşılarını yaptırmak zorundayız, aşı yapıldı diye fip olacaklar anlamına gelmiyor demişim. Ben açıklamamı uzun uzun yaptığıma göre ters bir cevap yazıp konuyu daha fazla uzatmayın lütfen. Kimseyle tartışma yaşamak istemiyorum.

aslihan_e

Diş etindeki yangılar ısrarla geçmiyorsa, bunun korona gibi viral kaynaklı olduğu düşünülüyorsa, ilk iki doz ve hatırlatıcı dozu da yaptırmışsınız, o zaman zaten şuan aşı yaptırmayın. Viral hastalık nedenli devam eden bir rahatsızlığı olan kediye zaten karma aşı yapılmaz, yapılsa da pek etkili olmayabiliyor. Ancak sorunun viral olmadığı ortaya çıkarsa, tam iyileşme sağlanırsa o zaman yapılabilir.

edadnmzr

@sitedizayn sanırım korona hakkında pek bilginiz yok, bizim koronamızla kedilerin koronası aynı değil evde koşar zıplar oynar da korona taşıyıcısı bir kedi. Benim kedimin diş eti yangısı olmasaydı ben korona olduğunu anlamazdım. Dediğiniz gibi atlayıp zıplıyor çünkü :) ve evet kedilerin %80 i korona taşıyıcı çünkü salya ve dışkı yoluyla anında bulaşıyor. Annesi koronaysa zaten bebeğe de geçiyor. İnternete yazdığınızda çok araştırma yapmadan bile kedilerde koronanın çok üst düzeyde olduğunu görebilirsiniz. Aslına bakarsanız karamsarlık demişsiniz ama ben karamsar bir taraf göremedim, çünkü kedilerin %80 inde olup da %5 inin fipe dönüyor olma ihtimali iyi bir seviye. Tabiki beni bu rahatlatmıyor bir anne olarak ama... Bütün kediler korona hepsi ölecek demiş gibi bir tavrınız var yorumda. Aslında çoğu kedi korona taşıyıcısı ve fipe dönmüyor aşı yaptırın ki diğer virüsler bulaşmasın demiş özetle. Kötü yanı nedir?

edadnmzr

@AsumanAtilgan teşekkür ederim yorumunuz için, birkaç veterinere sordum hepsi farklı fikirde o yüzden kararsız kaldım. Apartmana giren kedilerdeki pireler zıplayarak etrafa da geliyor sonuçta bir de bizim kapının önüne geliyorlar bazen kedimin kokusunu aldıkları için olabilir. Evdeki kediler de pirelenebiliyor yani, yanlış bir algı var biz de taşıyabiliriz kedimiz evde diye dış parazit damlası yaptırmamak yanlış

kesinlikle yaptırın çünkü FİP tedavisi çok yüksek sonra yüksek paralar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

edadnmzr

@Cankanac çok teşekkür ederim yorumunuz için

edadnmzr

@umrantaydasofficial koronanın aşısı yok maalesef, fipe çevirmemesi için bağışıklığını yüksek tutmamız gerekiyor sadece ve su mama kabı kum kabı temiz olup stressiz olması gerekiyor. Elimden geldiğince dikkat ediyorum bu konulara. Benim bahsettiğim diğer aşılar. Yıllık olarak yaptırmamız gereken karma aşısı gibi. Yani diğer virüsler bulaşmasın diye 😕

edadnmzr

@Mini2019 çok teşekkürler ben de veterinerime danışıp o şekilde yaptırayım o zaman