Kedi Boyunluğu

Gamzegofret

Merhaba, 1 yaşındaki erkek kedimi yeni kısırlaştırdık 1 gün olmadı daha. Veteriner boynun yarasını yalamaması için boyunluk taktı ve mutlaka çıkarmasın, çıkarırsa geri takın, eğer yarayı yalarsa enfeksiyon kapar diye sıkı sıkı tembihledi. Ama kedim çok rahatsız oluyor bu başlıktan. Sürekli çıkarmaya çalışıyor takılıyor düşüyor. Ayrıca bu başlıkla tuvalete de çok zor gidiyor. Çıkarmak istemiyorum riske atmamak için ama ne yapacağımı da bilmiyorum. Tavsiyesi olan var mı?

8 CEVAP

sitedizayn

erkek kedide kısırlaştırma ve boyun yarası ne alaka anlamadım, iki kısır erkek kedim var böyle bir şey olmadı zaten erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonunda yara dikiş falan olmuyor, sadece kısırlaştırma günü anestezi etkisi ile bitkin oluyorlar, kusma da olabiliyor. 1 gün içinde normale dönüyorlar.
boynunda ayrı bir yara varsa farklı bir konu elbette. o zaman takacaksınız. kediler çok rahatsız oluyor bizde kullandık ama yapacak bir şey yok.

Gamzegofret

Bilmiyorum veteriner takın mutlaka dedi boynunds farklı herhangi bir yara da yok. Kusma iştahsızlık gibi bir etkisi de olmadı. Anlamadım bende🤷‍♀️

sitedizayn

kedinizi kontrol edin herhangi bir dikiş var mı, olmaması gerek, mavi sıvı antibiyotik sıkıldı ise belki onu yalamasın diye söylemiş olabilir. dediğim gibi ben iki erkek kedimde de yakalık kullanmadım. ilk kedimde kusma vs bir şey olmamıştı 2. de ilk gün kusmuştu.

Ben erkek kedimi kısılraştırdığımda boyunluk takılmamıştı
Ama 1 hafta sonra ponponlarını yalayarak tahriş etti vete götürdük yaranın daha da çok yalayarak yayılmaması için boyunluk takıldı
1 hafta boynunda kaldı o süre zarfında ponponlarına her gün balık yağı ile masaj yapmıştık
Sizin veterinerinizde belki böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına önlem almış olabilir ama herhangi bir yara vs yoksa bence de takılmaması gerekiyordu
Alışma konusunda gelirsek
Benim kedim evde deli olmuştu bildiğiniz 3-4 saat acayip stresliydi kendini duvarlara atıyor boyunluğu çıkarmaya çalışıyordu
Stresten ağzı açık kalmıştı
Ama sonra alıştı sadece tuvalete girme konusunda zorlandı bende kapağını çıkardım öyle yaptı
Ek olarak boyun bölgesinş va kaşımaya çalıştığında siz kaşıyın kş rahatlasın

Gamzegofret

Sorduğumda dikiş olmadığınj söylediler ve mavi bir ilaç yok kırmızı rif adında bir ilaç sürmüşler, onu yalamaması için olabilir. Teşekkür ederim😊

Gamzegofret

Anladım belkide ondan dolayıdır. Benim kedimde tuvalet konusunda çok zorlanıyor en zorlandığı konu oldu.

sitedizayn

kırmızı rif dediğiniz etkisi güçlü bakteri öldürücü güçlü bir ilaçtır, pansumanlarda da kullanılır, bir kaç ay önce kendim için kullanmıştım :) hayvanlarda da kullanıldığını bilmiyordum öğrenmiş oldum. zaten insanlara reçete edilen bazı ilaçlar hayvanlarada veriliyor.

Gamzegofret

Evet kullanılıyormuş, bende öğrenmiş oldum. Size de geçmiş olsun:)