Kedimin Alerjisi Ve Kortizon

fayette

Kedimin kulağında alerjik reaksiyon sebebiyle oluşan lezyonlar için veterinerimizin tavsiyesiyle başta 7 gün, ilacı kestikten sonra tekrar tekrarlayınca bi 5 gün daha yarım tablet zyrtec alerji ilacı kullandık

Daha sonra ilacı kesmemizle yine tekrarlayınca veterinerimiz prednol isimli kortizon ilacı vermek istedi. Biz kulağında lezyonlar olmasına rağmen kaşımadığı ve belirgin bi rahatsızlığı olmadığı için kortizon kullanmak istemedik aslında ancak veterinerimiz kulağındaki lezyonların ilerlediğini ve kullanmamız gerektiğini söyledi. Daha sonrasında ilk iki gün 1/4 tablet, son üç gün 1/8 olmak üzere 5 gün kullandık ve şimdi hareketlerinde çok belirgin bir yavaşlama var ve kedim ilacı yuttuktan sonra bazen ağzı köpürüyordu (verdiğimiz 5 gün boyunca 3 kere olmuş)

İlacı artık kullanmayı bitirdik ama kendim araştırdığımda sabah kullanılması gerektiği ve yaygın yan etkilerinde bebeklerde, çocuklarda, ergenlerde kalıcı yavaşlama yapabildiği yazıyordu. Veterinerimiz bunların hiçbirini bize söylemedi sadece kullanmak istemediğimizde çok düşük bir dozda kullanacağı için hiçbir şey olmayacağını söylemişti.

Kedimde şu anki bu yavaşlığın kalıcı olmasından korkuyorum çünkü ordan oraya zıplayan oyuncağını gördüğü an koşan yavrum 5 günde aşırı yavaşladı

Doktorumuz çok ufak dozda kullanacağı için hiçbir sıkıntı olmayacağını söylemişti ancak endişelenmeden de edemiyorum şimdi kulakları da baya bi hafiflese de tamamen geçeceğinin de bi garantisi yok

17 CEVAP

Zumrutt00

hills k/d sayesinde kedimin böbrek değerleri normale döndü. birçok kedi sahibi var benim gibi veteriner mamalarından fayda gören. acana orijen mamalarında da sonuç olarak karbonhidrat yoğun. tahılsız da olsa bu sefer başka şeylerle bu boşluğu dolduruyorlar ve tahılsız mamalarda tehlike şeklinde ararsanız bu konuda çalışmalar var. en sağlıklısı ev yemeği ama nasıl pişirildiği ve besin değerleri de önemli. böbrek hastası bir kedi fosfor oranı hayli yüksek bir yemek ev yemeği de olsa tüketmemeli mesela

fayette

protein oranı yüksek acana, orijen gibi mamalar doğal mama olarak geçiyolar bunları kaliteli mama olarak sayıyor çoğu kişi. lab ortamında üretilen profesyonel mamalarda (hill's, proplan, royal canin vs.) tahıl oranı biraz daha yüksek oluyor.

profesyonel mamalar içerisinde hill's yine bana daha kaliteli geldiği için tercih ediyorum ben. bilimsel çalışmalara dayanarak mama üreten, reklamı hayvan dernekleriyle, hayvan sahiplendirme üzerinden yapmaya çalışan bi firma olduğu için daha güvenilir geliyor.

bir de kedimin bağırsak florası doğal mamaları kaldıramazsa diye de korkuyorum biraz, bağışıklığı düşük kediler özellikle kaldıramıyor falan diyolar, üstüne baya bi araştırma yapmıştım zamanında