Kedimin Alerjisi Ve Kortizon

fayette

Kedimin kulağında alerjik reaksiyon sebebiyle oluşan lezyonlar için veterinerimizin tavsiyesiyle başta 7 gün, ilacı kestikten sonra tekrar tekrarlayınca bi 5 gün daha yarım tablet zyrtec alerji ilacı kullandık

Daha sonra ilacı kesmemizle yine tekrarlayınca veterinerimiz prednol isimli kortizon ilacı vermek istedi. Biz kulağında lezyonlar olmasına rağmen kaşımadığı ve belirgin bi rahatsızlığı olmadığı için kortizon kullanmak istemedik aslında ancak veterinerimiz kulağındaki lezyonların ilerlediğini ve kullanmamız gerektiğini söyledi. Daha sonrasında ilk iki gün 1/4 tablet, son üç gün 1/8 olmak üzere 5 gün kullandık ve şimdi hareketlerinde çok belirgin bir yavaşlama var ve kedim ilacı yuttuktan sonra bazen ağzı köpürüyordu (verdiğimiz 5 gün boyunca 3 kere olmuş)

İlacı artık kullanmayı bitirdik ama kendim araştırdığımda sabah kullanılması gerektiği ve yaygın yan etkilerinde bebeklerde, çocuklarda, ergenlerde kalıcı yavaşlama yapabildiği yazıyordu. Veterinerimiz bunların hiçbirini bize söylemedi sadece kullanmak istemediğimizde çok düşük bir dozda kullanacağı için hiçbir şey olmayacağını söylemişti.

Kedimde şu anki bu yavaşlığın kalıcı olmasından korkuyorum çünkü ordan oraya zıplayan oyuncağını gördüğü an koşan yavrum 5 günde aşırı yavaşladı

Doktorumuz çok ufak dozda kullanacağı için hiçbir sıkıntı olmayacağını söylemişti ancak endişelenmeden de edemiyorum şimdi kulakları da baya bi hafiflese de tamamen geçeceğinin de bi garantisi yok

17 CEVAP

Mini2019

Sizinki epey yoğunmuş. Bizde 3-4 tane çıkar ve 3-4 güne kaybolur. Bunu tetikleyen ne acaba? Gıda alerjisi, parazitler, temizlik maddeleri, kedi kumu, evdeki bitkiler…

Ben konuyla kafayı kırdığım için her şeyi yaptırdım tanıyla ilgili. Test, tahlil, hormon, ultrason, evdeki alerjenleri yok etme… gibi.
Sonuç alerji bitmedi. Bununla Yaşamayı öğrendik.

sitedizayn

hills iyi bir mama değildir veteriner satıyorsa zaten hiç iyi değildir :) istediğiniz kadar veteriner dolaşın raflarına bir bakın, acana orijen görebilirmisiniz. zaten veterinerlerin mama satışı yapmasıda tuhaf bir şey.
benim size önerim tahılsız bir mama deneyin ve kedinizi izleyin. acana, orijen, nd gibi markalar olabilir. yaş mamayı da kesmeyin ama benim kedim çok su içiyor diye düşünüyorsanız biraz kısıtlayabilirsiniz yaş mama dediğimiz konservelerin %80 i sudur zaten. ama en sağlıklısı evde pişirip kedinize verebileceğiniz ürünlerdir, beyaz et, kırmızı et, tavuk ciğeri gibi kediniz yese bile ciğeri fazla vermeyin haftada bir gün olabilir ve kediniz yerse haşlanmış yumurta haftada bir çok iyidir.

sitedizayn

kedilerim 3 ve 4 yaşında kaç mama denediğimi hatırlamıyorum bile ama en iyi oldukları dönem acana orijen yedikleri zamandı sonra fiyatlardan dolayı bırakmak zorunda kalmıştım,
kedilerin en çok ihtiyacı olan protein ve yağdır, protein neden ağır gelsin ki etçil hayvanlar sonuçta ama tahıllara ihtiyaçları yoktur biz aroma eklenmiş hazır mamaları verdiğimiz için yiyiyorlar normalde yemezler.

AsumanAtilgan

Geçmiş olsun başka bir veterinere daha gösterebilirsiniz ve Kedi mamalarında Orijen'in üstüne yok, bunu kullanın.

fayette

geçmiş olsun size de başta bizim de öyleydi 1-2 tane çıkıp kayboluyordu. şimdi çıkanlar geçmiyor sanki kortizonla anca fotoğraftaki kadar düzeldi ilacı kesmemizden 2 gün sonra yine başladı.

başka hangi testleri yaptırabiliriz acaba bizim ilk gün bi sitoloji testi yapıldı, alerji dendi sonrasında etkeni bizim bulmamız gerektiği söylendi. ama böyle de çok yorucu gerçekten bütün etkenleri kaldırdık bizim bildiğimiz hala oluyor ve de sadece kulaklarında

fayette

yani sitolojide başta böcek ısırığı dediler iç dış parazit yaptırdık ama sonra böcek harici başka bir şey de alerjen etken olabilir dediler. alerji testi vs bize hiç söylenmedi kediler için öyle bi test yok mu acaba diye düşündüm hatta, karaciğerine de baktırmadık. aslında sık ilaç kullandı bu dönem karaciğer ve böbrek değerlerine de bakılsa iyi olacak, teşekkür ederim

Zumrutt00

hills iyi bir mamadır. neye göre iyi mama değil deniyor anlamadım açıkçası

Mini2019

Kedinizin neye alerjisi varmış

fayette

neye alerjisi olduğunu hala bulamadık malesef. kulağındaki lezyonlar için gittiğimde sitoloji testinden alerji dediler ama başka herhangi bir şey söylenmedi. güneş alerjisinden tutun mama alerjisine bir sürü seçenek sayıldı. şu an güneşe çıkmaması için ayrı bi uğraş verirken bir yandan da kendi maması hariç diğer bütün ek gıdalarını maltlarını, ödül mamasını kestik, evde sherlockçuluk oynuyoruz

sitedizayn

farklı mama denemeden anlayamazsınız, örnek şu anda tahıllı kullanıyorsanız tahılsız deneyin, kedilerin çoğunda tahıl ve gluten allerjisi var zaten.

fayette

kısırlaştırdıktan sonra hill's ton balıklıya geçmiştik ondan 2-3 ay sonra kulağı böyle oldu, veterinerimiz de mama kaynaklı da olabilir demişti ama iyi bi mama olduğu için şu an ek verdiğimiz maltıdır, arada verdiğimiz yaş mamalarıdır onları kesmemizi söyledi. hala devam ettiği durumda hipoalerjenik mama verelim dedi

fayette

gıda kaynaklı bi alerji olsa sadece kulağında değil vücudunun diğer yerlerinde de olması gerekmez miydi? bir de alerjisi kaşıntı da yapmıyor sadece kulaklarında lezyonlar var

n&d almayı düşünmüştük aslında ancak n&d, acana gibi markalarda da içeriği çok iyi ama ev kedisi o kadar yüksek proteini kaldıramaz, kedim kanlı ishal yapmaya başladı vs. tarzı yorumları çok gördüğüm için ayrıca bir tanıdığımız da kedisini öyle kaybedince çekindim açıkçası biraz

schesir jöleli tavuk fileto veriyorduk yaş mama olarak. daha önce de kendimiz evde yaş mama yapmayı denedik yumurta, tavuk-patates haşlamayı yemedi ama balığı sevmişti. su içmede çok sıkıntı yaşadığımız bi kedi değil, 2 haftada bir yaş mama veriyorduk zaten bir de bazen kedi nanesi ve ödül maması olarak gimcat'in ton balıklı nutripocketsını veriyorduk

kedim daha bir yaşına gireli çok olmadı ama 3 kere mama değiştirdik ilk ishal olduğunda değiştirmiştik sonra mantar olunca şimdi de bu kulağındaki alerji.. royal canin tavuklu-proplan tavuklu-hill's ton balıklı kısır kullandık sırayla belki de dediğiniz gibi tahıl içeriği nedeniyle oluyo bunlar bilemiyorum stres kaynaklı diye denmişti bize ilk ishal olduğunda

fayette

ev kedileri oldukları ve doğadaki kediler gibi hareketli olmadıkları için yüksek proteinin ağır geleceğini yazmışlardı. hatta petlebinin formuydu yine şöyle bi yazı görmüştüm:
"günlük aktivitesi,hareketi azdır,genelde uyuyarak geçiriyordur o zaman evet o kediye Acana&Orijen cidden ağır kaçar. Böyle durumda içerisinde "sağlıklı" tahıl bulunan ve orta segment diye tanımlamak durumda kaldığımız mamalara geçmek şart"

kedimin eski hali olsa tamam derim de şu an eski haline göre çok yavaşladı yavrum olmadı bi denerim bu mamaları

fayette

teşekkür ederim aslında üç kere veteriner değiştirdim ilk ishal olduğunda götürdüğüm veterinerden memnun kalmayıp evimize çok uzak ama en iyilerden olan bi kliniğe götürmeye başladım o zaman memnun kalmıştım oradan aslında ama mantar olduğunda tekrar götürdüğümde süreç çok zor geçince aslında tedavisinin sonucunda iyileşmesine rağmen oraya götürmek istemedim. alerjisi çıkınca başka bi kliniğe götürdüm, veteriner aramaktan da çok yoruldum açıkçası belki tekrar 2. kliniğe götürürüm götürdüğüm her üç yerin de puanları oldukça yüksek ve memnun kalınan yerlerdi

Mini2019

Alerji testi yaptırmış mıydınız. Yazışmada kaçırmış olabilirim. Yaptırmadıysanız tavsiye ederim. Nelere alerjisi var görürsünüz. Belki hiç aklınıza gelmeyen bir şey alerjendir ve tetikliyordur..

Sitoloji sonucu ne çıktı?

Karaciğer normal mi acaba?