Karaciğer Değerlerinin Yüksek Çıkması

Poki

Merhaba, kedim nerdeyse 11 aylık ve kedime kısırlaştırma ameliyatı öncesinde hemogram ve biyokimya testi yapıldı. Hemogramı gayet iyi fakat biyokimya'da ALT 297 çıktı. Bu da karaciğerinde hasar olduğu anlamına geliyormuş, bizim 5 aydır ishal problemimiz vardı bu yüzden yüksek proteinli Virbac gastroya geçmiştim ondan beri ara ara kusuyordu ama son 10 gündür neredeyse her gün az miktarda su, köpük ve 1-2 parça tam sindirilememiş mama şeklinde kusuyor. veteriner mamayla da ilgili olabileceğini söyledi, ekstradan bir ürün kullanıyor musunuz ek gıda olarak dedi ya da ilaç ama kesinlikle kullanmıyorum dediğimde veteriner de şaşırdı. Virbac protein miktarı %44, sadece bundan dolayı olması normal değil sanki. Mama da ishali iyileştirip kakasını düzelttiği için değiştirmek de istemedim, gramajını biraz aşıyorduk artık gramajına göre veriyorum. Benim kedim bitkilere de sürekli yöneliyor, elimden geldiğince hepsini uzak tutuyorum ama dışkısında bir iki defa yaprak görmüştüm bu bile sebep olabilir diyorlar ama şu an tüm bitkiler ondan uzakta. veterinerimiz karaciğer için bitkisel bir şurup verdi 15-20 gün onu kullanacağız ve tekrar testte gideceğiz. Umarım en kısa sürede atlatırız, karaciğerin kendini yenilen bir organ olmasına güveniyorum umarım daha ciddi bir sorunu yoktur ama yine de bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim.

3 CEVAP

tengrist

geçmiş olsun kediniz çok genç ve kilo olarak da gayet fit duruyor, hasara neden olan faktörü sordunuz mu?

Poki

Hasarın sebebi hemen bulunamıyor ne yazık ki keşke öyle imkan olsa, bir çok sebep olabiliyormuş, sadece kandaki protein'de artış var dendi. Şu an veterinerin verdiği karaciğer desteği için bitkisel şurup kullanıyoruz, mama gramajımızı düşürdük. 3 hafta içinde yeniden tahlilimiz olacak eğer değerler yine bu şekildeyse ultrason bakılacak.

Poki

Güncel