Kedi Kısırlaştırma Sonrası

Gamzegofret

Erkek 1 yaşındaki kedimi yeni kısırlaştırdım. Ama kısırlaştırdığımdan beri poposunu yere sürterek yürümeye çalışıyor. Sadece tuvaletten sonra değil, normal zamanda da yapıyor. Öncesinde hiç böyle bir şey yapmamıştı. Aşırı sık olmasada günde 3 4 kere bu davranışı tekrarlıyor. Boynunda boyunluk var ve poposunu yalayamadığı için yapıyor diye yorumluyoruz biz. Sizce bundan dolayı olabilir mi veya önemli bir şey midir?

7 CEVAP

sitedizayn

bir önceki sorunuzda bahsettiğiniz kırmızı rif artık etkisi geçmiş olmalı, yakalığı (boyunluk) çıkarın hayvan rahatlasın, iki erkek kedi kısırlaştırdım böyle tuhaf şeylerle karşılaşmadım.
şu durumda popusunu yere sürtmesi çokda önemli bir şey değil boyunluk çıkınca kendini biraz yalayacak ve rahatlayacaktır. benimde boyunluk kullandığım zamanlar oldu ama o zamanlarda kedim büyük ameliyatlar geçirmişti, neyse karar sizin.

Gamzegofret

Evet bizde çıkarmayı düşünüyoruz ama veteriner mutlaka çıkarmayın dediği için biraz da ikilemde kaldık açıkcası. İlk kedim ve ilk defa bir kediyi kısırlaştırdığım için tecrübesizim ve her hareketinde bir sıkıntı mı var acaba diye düşünüyorum 🤷‍♀️

ventricosa

Benim dişi kedim de kısırlaştırma ameliyatı oldu istemeyerek de olsa 17 gün yakalık taktı ilk kumaş yakalık denedi baktık hiç olmuyor operasyon kıyafeti aldık onla da olmadı plastik yakalık aldık en son nispeten rahat ediyordu. Erkek kedi ameliyatı dişi kedininki kadar ağır geçmiyor ama yine de veterineriniz ısrarla çıkarmayın diyorsa çıkarmayın ilk günlerde zorlanır ama alışır zamanla her şey onun iyiliği için sonuçta

ventricosa

Ben de foruma baya soru sormuştum bu süreçte ama fazla etkili yanıt alamadım, bu süreçte sürekli farklı veterinerlere sorular sordum onlar da sağolsun yoğunluk demeden gece demeden cevap verdiler hep size de tavsiyem güvendiğiniz veterinerlere danışın

Minigimmm

poposunu yere sürterek gitmesi genellikle kızak hareketi derler buna ve bu hareket anal kese dolmasından dolayı yapılıyor kedi köpekler tarafından. normalde kakasını yaptıklarında o anal kesede boşalır ama bazı kedilerde bu olay gerçekleşmiyor anal kese boşalmayinca da popolarini yere surtuyorlar bu ağrı kaşıntı hissi veriyor onlara. siz bu hareketi yaptığında videosunu çekerek bir hekime başvurun onlar eliyle anal keseyi boşaltıyor sorun düzelecektir

Gamzegofret

17 gün çokmuş baya zor geçmiş olmalı. Evet onun iyiliği için ama işten insanın içi gidiyor yinede🤷‍♀️

Gamzegofret

Tamam teşekkür ederim:)