Eve Gelen 2. Kedinin Kıskançlığı

allonsy

Merhabalar, evdeki kedim en son kedisi olan bir arkadaşımda bi hafta kalıp eve geldikten sonra çok mutsuzdu, başka bir kediyle oynamaya çok alışmıştı. O yüzden 2.kedi alma niyetim vardı. Nişanlımın arkadaşı sokakta bir cins kedi bulmuş, hamile kalmış, düşük yapmış çok kötü durumdaymış 20 gün veterinerde tedavide kaldı yavrucak. Ona da yuva olsun diye sahiplendim. 10 günü geçti, kedi gelir gelmez eve çok alıştı hiç yabancılık çekmedi ama malesef ki önceki kedimi çok kıskanıyor. Onu sevdiğimi gördüğü zaman ona saldırıyor hemen. Onun mamasını da yediği için kendi kedimin mamasını dolabın üstüne koydum, çok fazla yiyip kusuyor çünkü. Kedim dolabın üstüne çıkıp mamasını orda yiyor. Kedim normalde yabancı kedilere alışana kadar hırlar, tokarlardı ama bunun yaralı olduğunu hissediyor mu o da bilmiyorum ne kadar tokat yese de bişey yapmıyor, tehlike olmadığını göstermek için yavru kedi gibi tiz sesler çıkarıyor hep ona karşı, ama diğer kedi sürekli tıslıyor. Sürekli onu sevmemi istiyor, seviyorum da çok da tatlı hayvan. Ama onu severken önceki kedimin kapı eşiğinden bir bakışı var görmeniz lazım, içim gidiyor. Oynasın, daha mutlu olsun diye aldım ama evde hayvanın hiç bir rahat ettiği alan kalmadı :( Alıştıkça daha iyi olur dedim ama malesef yeni gelen kedi bana alıştıkça daha da kıskanmaya başladı. Ne yapabilirim bu durumda, nasıl çözebilirim?? Hayvanın henüz kısırlaştırma ameliyatı yaraları duruyor, ona da kıyamıyorum, sahiplendirmek de çok istemiyorum o yüzden ama bu şekilde devam ederse sahiplendirmek zorunda kalacağım gibi :( Lütfen daha deneyimli olanlar bana akıl versin, ikisi de british, ikisi de dişi. Benim kedim 1 buçuk yaşında, yeni gelen de 9 10 aylıkmış. Daha önce hiç kedi bakmadım, ilk defa bu kedime 6 aylıktan beri bakıyorum

3 CEVAP

sitedizayn

sahiplendirmeye çalışmayın kimseye vermeyin siz artık o kedinin annesiniz, biraz sorun yaşayacaksınız bu normal ikisi de dişi çünkü. lütfen biraz sabredin göreceksiniz zaman içinde hiç bir sorun kalmayacak. o artık sizin çocuğunuz, yavrunuz.

allonsy

Ben de gerçekten böyle istiyorum, o minik suratını görünce hiç kıyamıyorum. Çünkü severken bile fark etmeden ani bir hareket yapınca o kadar korkuyor ki yavrum kimbilir sokakta neler yaşamış. Bir de şöyle bir durum var, ben şu an yalnız yaşıyordum ancak evde olan bir sıkıntıdan dolayı aile evine geri dönmek zorundayım, oraya 2. kediyi alamayacağım çünkü ailem istemiyor. Nişanlımla evimizi tuttuk, Aralıkta evleneceğiz ama o o zamana kadar orda yaşayacak, kediyi de yanına alacak. Benim endişem şu ki şu an bu kedi normalde benim kedimin yaşadığı alana geldiğinde bu kadar kıskanç, ama nişanlımla yaşarken o evi de iyice sahiplenecek, kendi sahiplendiği yere benim kedim geldiğinde daha da saldırır mı acaba diye endişe ediyorum

aslihan_e

Yeni kedi yavrularını kaybedettiği için sizi yavrusu yerine koymuş olabilir. Yıllar önce kedimiz ölü doğum yapmıştı, doğumdan sonra ablamı çocuğu yerine koydu, gece bile kızın üstünden kalkmıyordu, ben alıyordum geri yatıyordu, annem ablama kızar gibi yapınca anneme saldırıyordu, miyavlayıp uyarıyordu. Normalde kediler başka kediyi sevdiniz diye saldırmaz ama size zarar vermesinden korkuyorlarsa saldırırlar. Kediniz de içgüdüsel olarak onun anne olduğunu anlamış, zararsız olduğunu göstermek için yavru kedi gibi ince ses çıkarıyor. Yeni kedi aşırı mama yiyor olabilir, sokaklarda aşırı aç kaldıkları için başlarda öyle saldırıp yiyorlar. Kilosu zayıfsa kusma yapmayacak şeylerle bol bol beslerseniz zaman geçip gözü doyunca kuru mamaya öyle saldırmayacaktır. Henüz on gün olmuş, kedilere zaman tanıyın. Eski kediyi kucağınızda tutup yeninin yanına götürüp ikisini de sevin, elinizi birbirlerine koklatın. Eski kediniz dişi ise yeni kedi evet eve alışınca istemeyebilir ama erkekse bir süre sonra kabul edecektir büyük ihtimalle. Yine de saldırsa bile hemen anlaşamadı göndereyim diye düşünmeyin, 10 günde hemen sahiplendirsem mi diye düşünmeye başlamışsınız, bazen aylar gerekir alışma olması için. Yeni kedi öyle hırçın davranınca, saldırınca kızın, sesinizi sert kullanın, disiplini elden bırakmayın. Eski kedinizi kucaklayıp ona doğru götürüp hayır ona saldırma falan deyin. Burada aradaki dengeyi oluşturacak kişi sizsiniz.